קבלה ללימודים אקדמיים בישראל מצריכה בקיאות בשפה האנגלית והתמודדות עם טקסטים אקדמיים הכתובים בה. מבחן אמי"ר, או בגרסתו הממוחשבת – מבחן אמיר"ם, משמש כלי מיון המאפשר למוסד הלימודים להעריך את מצב הנבחן באנגלית.

תוצאות המבחן מאפשרות למוסד לשבץ את הנבחן בקורס המתאים לרמתו או להעניק לו פטור מלימודי אנגלית. במקרים מסוימים, הציון במבחן משמש גם כציון סף לקבלה במחלקות ובמוסדות לימוד מסוימים.

מבחני אמי"ר ואמיר"ם מתאימים לסטודנטים אשר אינם נדרשים להציג ציון פסיכומטרי אך כן נדרשים להיבחן במבחן ממיין לאנגלית לשם השתלבות בלימודים אקדמיים.

פרטים נוספים על מבחני אמי"ר ואמיר"ם ניתן למצוא באתר של המרכז הארצי לבחינות ולהערכה.

חשוב לציין כי בחינות אלה בודקות יכולת קריאה והבנה של טקסטים ברמה אקדמית (גבוהה מ-5 יחידות לימוד). לכן יש חשיבות גבוהה מאוד להשתתפות בקורס הכנה.

בקורס אמי"ר ואמיר"ם תתוודעו למבנה הבחינה וסוגי השאלות ותלמדו טכניקות שיסייעו לכם לפצות על חוסרים בשפה ואסטרטגיות לניהול זמנים. מטרת קורס זה היא לשפר את האנגלית האקדמית שלכם ולהקנות לכם כלים שיאפשרו לכם למצות את הפוטנציאל שלכם בשפה. בעזרת הכנה מתאימה תוכלו לחסוך זמן יקר ערך בלימודי אנגלית במהלך התואר וכן משאבים כספיים לא מבוטלים.

אך לצורך כך חשוב קודם כול להבין אילו קריטריונים חשוב שניקח בחשבון כשאנחנו בוחרים קורס אמי"ר או אמיר"ם.

כמה עולה קורס אמי"ר או אמיר"ם ומה הוא מציע?

בשוק קיימים מספר בתי ספר ומכונים המציעים הכנה למבחן אמי"ר או למבחן אמיר"ם באופנים שונים: קורס קבוצתי, קורס פרטני (1:1) וערכות מקוונות (אונליין) ללימוד עצמי.

המחירים לקורס אמי"ר/ם קבוצתי נעים בדרך כלל בין 1500 ל-2000 ₪. קורסים כאלה כוללים לרוב כ-7-8 מפגשים, ספר לימוד, מערכת למידה אונליין ואף אחריות על הקורס במקרים מסוימים, כלומר, אפשרות להשתתף בקורס חוזר ללא עלות.

בחלק מבתי הספר ניתן למצוא גם הכנה מזורזת בעלות מופחתת. לדוגמה, מספר שיעורים המתמקדים אך ורק בטכניקות למענה נכון על שאלות ובאסטרטגיות לניהול זמן. אופציה כזאת אינה מתאימה לכל הרמות ואינה מקיפה את כל תכני הלימוד הנדרשים לבחינה.

המחירים לקורס פרטני מלא נעים בין 2190 ל-4,590 ₪, והוא כולל בין 15-24 שעות לימוד פרטניות, התאמת הקצב לתלמיד ובמרבית המכונים גם ספר לימוד, מערכת למידה ועזרי הוראה נוספים.

המחיר לערכות מקוונות ללימוד עצמי נע בין 280 ל-790 ₪. ערכות אלה כוללות תרגולים של פרקי הבחינה השונים, אוצר מילים ומעקב אחר התקדמות.

איך בוחרים קורס אמי"ר או אמיר"ם המתאים לצרכים הספציפיים שלכם?

בשוק ישנן לא מעט אופציות למי שמעוניין בעזרה בהכנה לבחינה, אך הן שונות מאוד ברמתן ובתכנים שהן מציעות. לכן חשוב שתשאלו את עצמכם לא רק כמה עולה קורס אלא שתבדקו אילו קורסים יאפשרו לכם למצות את הפוטנציאל שלכם באנגלית.

כדי לוודא שאתם בוחרים בקורס הנכון, כדאי שתשאלו את עצמכם את השאלות הבאות:

 • האם אתם מסוגלים ללמוד עצמאית, ללא מדריך שמכוון ומתקן אתכם?
 • האם יש לכם את המשמעת האישית הדרושה כדי לתרגל הרבה לבד?
 • אילו חומרי תרגול אתם מקבלים במסגרת הקורס והאם הם מספיקים לכם?
 • עד כמה חשוב לכם לדעת מיהם המרצים שמלמדים אתכם ומהי הכשרתם? האם חשובה לכם האפשרות לחזור על הקורס ללא עלות נוספת?
 • האם אתם מסתדרים בקבוצה או שצריכים לעשות דברים לבד ובקצב שלכם?
 • אם אתם אכן רוצים ללמוד בקבוצה, האם חשוב לכם גודלה?

התשובות לשאלות הללו הן אלה שצריכות לקבוע היכן ואיך תלמדו.

לסיכום, כמה קווים מנחים שיעזרו לכם כשאתם בוחרים קורס אמי"ר או אמיר"ם:

 • שימו לב שאתם מקבלים את כל התכנים, האסטרטגיות וחומרי הלימוד המקיפים של הבחינה (מה שלא תמיד מתאפשר בקורס אונליין).
 • תנו את הדעת להכשרת המורה, לניסיונו (רצוי שיהיה מרצה לאנגלית ומתמחה ספציפית בהכנה לאמי"ר/ם) ולזמינותו עבורכם.
 • אם בחרתם בקורס קבוצתי, בדקו כמה תלמידים ישנם בקבוצה, שהרי יש הבדל מהותי בין כיתה המונה עשרות תלמידים ובין כיתה המונה עשרה או פחות.
 • העניקו לכם רשת ביטחון על-ידי בחירה במכון שמאפשר לכם קורס חוזר במקרה של חוסר הצלחה.
 • בררו אם מתקיימים במכון קןרסים מקבילים בזמנים שונים כדי שתוכלו להשלים שיעורים שפספסתם ובכך לחסוך זמן ועלויות נוספות.