בשלב זה שבו הצטרפתם אלינו, אתם בוודאי מכירים המון סוגים וצורות של בחינות. נבחנתם עשרות פעמים בבית הספר, אולי במהלך השירות הצבאי ובכל מיני מסגרות אחרות. אבל אף פעם עוד לא יצא לכם לפגוש את המבחן TOEFL. זה ממש לא סתם מבחן באנגלית, שכמוהו כבר פגשתם בבית הספר או אפילו בלימודים גבוהים. אנו נגלה לכם מהו המבנה, איך להתכונן ואיך להצליח.

ראשית דבר, נדגיש כי מטרת המבחן היא לעמוד על הידע שלכם באנגלית, גם בכתיבה, גם בקריאה וגם בעל פה, בכל מיני תצורות. לרוב, תוצאות המבחן מעניינות את מוסדות הלימודים בחו"ל. הם צריכים לוודא שאתם יכולים להתמודד היטב עם שפת ההוראה, בתור סטודנטים שיודעים אנגלית (בתור שפה זרה שאיננה שפת אם).

מהו פרק 1 של TOEFL

הפרק הראשון שתפגשו בתחילת מבחן TOEFL בודק מהי הבנת הנקרא שלכם. זה ממש לא דבר פשוט וגם אם עברתם פעם קורס אמיר"ם, בכלל לא בטוח שאתם יכולים לגשת למבחן ולהצליח בלי להקדיש תשומת לב לעוד כמה דברים. במבחן, אתם צפויים לקבל קטעי קריאה שונים. חלקם הגדול נועד לדמות חומרי קריאה אמיתיים שכמוהם תפגשו במהלך הלימודים. לא צריך להגיע עם הכנה מוקדמת לגבי רשימה סגורה של נושאים אבל חשוב ללמוד כיצד לזהות עיקר וטפל בטקסטים. כיצד לנהל נכון את הזמן המוקצב. אם תתרגלו קריאה של קטעים וטקסטים דומים לאלה שהופיעו בשנים האחרונות וגם תתנסו במציאת התשובות הרלוונטיות ומהר, תצליחו.

מה בפרק 2 של המבחן

אם בפרק הראשון של TOEFL תידרשו להתמודד עם הבנת הנקרא בצורה מעמיקה, בפרק השני תצטרכו גם להבין את מה שאתם שומעים. זהו מרכיב חשוב ביותר של כל הכנה למבחן TOEFL. בשני הפרקים, הראשון והשני, תוצגנה לכם שאלות במבנה של רב ברירה. אתם צריכים לבחור את התשובה הנכונה, אבל ניחוש סתמי איננו רצוי. בשלב השני במבחן ישמיעו לכם כמה הקלטות של אירועים מהחיים. בעיקר שיחות שדומות לשיחות שמתקיימות בכל רגע, במוסדות אקדמאיים ברחבי העולם. שיחות עם מרצים. שיחות עם יועצים אקדמיים. שיחה בספריה וכדומה. חשוב לתרגל כיצד להקשיב ולקלוט מהר את הדברים החשובים. לתרגל מגוון קטעים ולהבין איך לזהות את המסר העיקרי ואפילו לצפות מראש מה יעניין את הבוחנים.

מה נכלל בפרק 3

הפרק השלישי במבחן TOEFL נחשב למאתגר ביותר. לא שהפרקים הקודמים של הבחינה קלים, אבל זהו פרק שעלול לעורר די הרבה חשש, גם לפני וגם במהלך הבחינה. המטרה כאן היא לבדוק האם הנבחן מסוגל לנהל שיחה, לדבר ולהתבטא באנגלית בצורה טובה המצופה מסטודנט להשכלה גבוה במוסד לימודים איכותי. כאן לא סתם מסמנים תשובות ובהחלט אי אפשר לנחש או להמר על תשובה נכונה. אתם נדרשים להתבטא בכמה מצבים שונים. הדברים שתאמרו יוקלטו. אתם צריכים ללמוד להבין מה שואלים אתכם ודי מהר לנסח לעצמם את המסר שתרצו להעביר. במידה מסוימת, לימוד אנגלית מדוברת יכול לעזור בכך. חשוב להתנסות במצבי שיחה מהחיים ולדעת כיצד להעביר מסר, אפילו מורכב, בצורה לא מאוד מורכבת אלא כזאת שתאפשר לכם לחוש בנוח ולהתבטא ללא שגיאות.

מה נכלל בפרק 4

אוהבים לכתוב? בין אם פעם כתבתם יומן אישי ובין אם לא, אם אתם אוהבים לסכם דברים או לא, כאן אין מנוס. בפרק הזה תצטרכו להוכיח שאתם יכולים להתבטא היטב ובכתב. חשוב לתרגל כתיבת חיבורים שונים, גם חיבור שיותר מסכם רעיון כללי או הבנה וגם חיבור שמגלה את דעתכם האישית בנושא נתון. הכל צריך להיות מנומק ומעוגן.