במאה ה-21 אין ספק שתואר אקדמי מפתח קריטי לקריירה מתגמלת, במרבית התחומים. לימודים באוניברסיטה או במכללה אקדמית הם גם חוויה מעשירה באופן כללי וכזו שמפתחת את האישיות ומרחיבה את התודעה – כך שהתועלת שלהם גדולה במיוחד. מאחר שהתועלת גבוהה, כדאי כמובן להשקיע בדרך זו, ובין השאר לעבור את המבחנים הנדרשים מהמועמדים השונים – הן כדי לקבוע מי יתקבל לכל מסלול לימודים והן כדי לקבוע מה יכללו הלימודים. אחד המבחנים בדרך לחלק מהמסלולים האקדמיים הוא מבחן אמיר, שבוחן את השליטה באנגלית, ורצוי להגיע אליו מוכנים. בעמוד זה תמצאו מידע רלוונטי שיעזור לכם לבצע את ההכנה המיטבית לבחינה זו.

כיצד בנויים מבחני אמיר?

השלב הראשון של הכנה למבחן אמיר הוא להבין את מבנה הבחינה (שאגב, מי שעורך אותה הוא מאל"ו – המרכז הארצי לבחינות ולהערכה, שאחראי גם על הבחינה הפסיכומטרית). כל מבחן אמיר מורכב מ-3 פרקים והם השלמת משפטים, ניסוח מחדש והבנת הנקרא.

הפרק הראשון בוחן את אוצר המילים של כל נבחן וכן את היכולת שלו להביא לידי ביטוי את אוצר המילים בהקשרים נתונים. הפרק השני נועד לבדוק את היכולת של כל נבחן להבין משפטים מורכבים ואת היכולת לנסח אותם ולבנות אותם באופן שונה (מבלי כמובן לשנות את המשמעות המקורית). הפרק השלישי בוחן הבנה של קטע טקסט (שנלקח מתוך מבחר תחומי תוכן ששייכים לעולם האקדמי).

דגש חשוב נוסף שכדאי לדעת אותו הוא שרמת הקושי של השאלות בשני הפרקים הראשונים עולה ככל שמתקדמים בשאלות של פרקים אלה, ואילו בפרק השלישי סדר השאלות הוא לאו דווקא מהקל אל הקשה אלא בהתאם למיקום התשובה בקטע הטקסט.

ציון 234 ומעלה במבחן האמיר מקנה פטור מלימודי אנגלית במהלך התואר – פטור שכמובן חוסך זמן יקר (שהרי המשאב החיוני ביותר לסטודנטים וזה שתמיד אין ממנו מספיק הוא זמן). במסלולים מסוימים נדרש ציון מינימלי במבחן זה כדי להתקבל אליהם. כדאי לדעת שבמסגרת חישוב הציון נלקחות בחשבון התשובות לשני פרקים בלבד, אולם מאחר שכמובן אין דרך לדעת מראש מהם שני הפרקים הרלוונטיים לציון, חובה להקדיש את מלוא תשומת הלב לכל שאלה ושאלה, וגם הכנה אופטימלית לקראת מבחן אמיר על כל חלקיו היא הדרך הנכונה לקבל את הציון הרצוי.

כל פרק בבחינה נמשך בין 20 ל-25 דקות. ניתן לחזור אחורה לשאלות שגרמו לכם להתלבט לגבי התשובה (בניגוד למבחן אמירם), וכדאי כמובן לחלק את הזמן בכל פרק באופן מושכל.

איך להתכונן למבחן?

דרך אחת שמאפשרת הגעה למבחן עם רמת מוכנות נאותה היא לפתור מבחן אמיר לדוגמא ובעצם מומלץ כמובן לפתור מספר בחינות כאלה. כשפותרים מבחן אמיר שלם מהתחלה עד הסוף, כמובן תוך הגבלת הזמן כפי שמצוין בבחינה לדוגמא מקנה לכל נבחן את האפשרות להבין מהם הנושאים שבהם הוא שולט היטב, אילו סוגי שאלות גורמות לו לקושי או שהוא לא יודע כיצד להתמודד איתן, לקבל תחושה טובה של מימד הזמן במבחן ובאופן כללי להגיע ליום הבחינה עם יותר ביטחון עצמי.

למי ששואף לציון גבוה במיוחד, וכן למי שניסה לפתור מבחנים לדוגמא וגילה שהרמה הנוכחית שלו אינה מובילה לציון הרצוי, מומלץ ללמוד בעזרת אנשי מקצוע שמעבירים  קורס הכנה למבחן אמיר ואמונים על שדרוג המיומנויות הנדרשות להצלחה (כאמור השלמת משפטים, ניסוח מחדש והבנת הנקרא). במסגרת קורס אמיר שכזה מקבלים המשתתפים גם טיפים יקרי ערך כיצד להתמודד עם סוגי השאלות השונים של מבחן אמיר, איך לצמצם באופן מושכל את התשובות הנכונות האפשריות גם כשלא מכירים חלק מהמילים בשאלה ובנוסף, בזכות ההכנה המקצועית והמושקעת, מתחזק מאוד גם הביטחון העצמי – וגם לכך יש חלק בסיכויי ההצלחה המשופרים במבחן עצמו.