כידוע לכל, מרבית תלמידי ישראל יבחנו, במוקדם או במאוחר, בבחינת הבגרות באנגלית. רבים מהם לא יודעים זאת עדיין, אבל זוהי רק תחילת הדרך במה שקשור עם מבחנים באנגלית שצפויים להגיע בשלב מסוים בחיים. במאמר זה נדבר על סוגי הצרכים השונים והתכלית של כל אחד מהמבחנים המקובלים באנגלית. ההלו הם המבחן אמיר”ם, מבחן שנקרא אמיר, מבחן IELTS וכן מבחן TOEFL.

מבחן מיון מבוסס מחשב, להשכלה גבוהה

המבחן הראשון ברשימה, מבחן אמיר”ם, משרת את הצורך הטבעי של רבים מאיתנו להשתלב במוסד הרצוי להשכלה גבוהה. מתוך הבנה שהרבה מאוד מהתכנים האקדמאיים הנדרשים לסטודנט הינם באנגלית, מבקשים ראשי ההשכלה הגבוהה למיין את הסטודנטים על פי רמתם הנוכחית באנגלית. ייחודו של המבחן בכך שהוא נעשה בצורה ממוחשבת ולכל שאלה מוקצות בדיוק שתי דקות. לפי הציון בבחינה יוכל המועמד לקבל פטור מלימודי אנגלית באוניברסיטה או להירשם לקורס חובה, לשיפור רמת האנגלית.

מבחן מיון להשכלה גבוהה, ללא מחשב

בכמה וכמה מובנים, מבחן אמיר דומה למדי מבחן שהצגנו לפני כמה שורות. גם הוא נועד למיין את הסטודנטים שנרשמים למוסדות להשכלה גבוהה בישראל. מבחן זה משרת גם הוא את הצורך של האוניברסיטאות להחליט מי מבין הסטודנטים יהיה פטור מלימוד קורס ייעודי באנגלית ומי יצטרך להירשם לקורס אחד לפחות, בהתאם לרמה.

אך כדאי לציין שהמבחן לא בודק את יכולת השליטה באנגלית מדוברת וגם לא מכסה את כל התחומים המלאים של הדקדוק. עם זאת, הוא מעניק יכולת לקבוע בצורה טובה למדי את הרמה של הנבחן בנושאים כגון הבנת הנקרא, אוצר מילים ועוד. הזמן המוקצב לבחינה הינו שעה ורבע ויש להספיק קרוב ל-90 שאלות בזמן זה. אין ספק שמדובר במשימה מאתגרת שמומלץ להתכונן לקראתה מבעוד מועד.

המבחן לצורך עבודה או לימודים מעבר לים

לעומת המבחנים אמיר”ם ואמיר, אשר תכליתם לשרת את ההשכלה הגבוהה בארץ ולסייע גם לסטודנטים להתאים את עצמכם לדרישות, המבחן הבא ברשימה שלנו שונה. מבחן IELTS הוא מבחן שהסטנדרטים שלא לא נקבעו על ידי המרכז הארצי (בארץ) לבחינות והערכה. זהו מבחן המקובל מאוד בעולם הרחב (מקובל מאוד בבריטניה למשל).

תכליתו של המבחן לאמת את רמת ידיעת האנגלית של המועמדים לצרכים שונים. התכלית המדויקת הינו לברר מהי יכולתו של כל נבחן להבין אנגלית מדוברת, להתבטא בעל פה, לקרוא ולהבין את השפה הכתובה וכן לכתוב בצורה רהוטה או לפחות סבירה באנגלית (כתיבת חיבור קצר). המבחן נמצא בשימוש לצורך שני טעמים מרכזיים. טעם אחד הינו בדיקת יכולתו של הנבחן להשתלב בשוק העבודה, בין אם כעובד יחסית זוטר ובין אם בתפקיד ניהולי או בכיר אחר. טעם נוסף הינו בדיקת התאמה של הנבחן להשתלב במוסדות אקדמאים בחו”ל, שבהם הלימודים מתקיימים באנגלית.

בחינת כניסה לאוניברסיטה בחו”ל

לא כל מוסד לימודים בחו”ל דורש בהכרח מהמועמדים ללימודים להיבחן בבחינת IELTS. הרבה מאוד מוסדות לימוד נחשבים דורשים מכל מועמד להיבחן בבחינה אחרת – מבחן TOEFL. למשל, מי שרוצה ללמוד בארצות הברית, סביר מאוד להניח שיצטרך לעבור בהצלחה את המבחן הזה.

חשוב לציין כי הרף נקבע בהתאם לקריטריונים של כל מוסד לימודים. יש כאלה שדורשים מהמעומדים ציונים יותר גבוהים במבחן (מוסד לימודים יותר יוקרתי או פקולטה יותר נחשבת). מבחן זה מקובל מאוד גם כחלק מתנאי הקבלה לתואר ראשון וגם כחלק מתנאי הקבלה לתואר שני. מקובל מאוד לבצע את הבחינה הזאת באינטרנט, אונליין. ציון המקסימום הוא 120 ובבחינה יש 4 חלקים שונים.