לנושא הזה מגיע כנראה ספר שלם משל עצמו, אולי אפילו קורס שלם; אנשים משקיעים הרבה זמן וכסף בניסיון להבין לעומק את כל ההבדלים הקטנים (והלא כל-כך קטנים) בין אמריקאים לישראלים בעולם העסקים. אבל במאמר זה ניאלץ להסתפק בכמה דגשים עיקריים (כמובן שלטובת המסרים של המאמר יהיו בו הכללות. כל ישראלי ואמריקאי הוא אינדיבידואל ומתנהג באופן שונה כשעושה עסקים ובכלל):

  1. בעיני הישראלים אנשי עסקים אמריקאים נראים קצת מרוחקים ורשמיים. הם אכן כאלה, וככה בדיוק הם אוהבים להיות. הם נמצאים שם כדי לעשות עסקים, לא כדי להכיר חברים חדשים.
  2. בעיני האמריקאים הישראלים נראים לפעמים שתלטניים וידידותיים מדי. הם רואים בשותפים לעסקים בני משפחה פוטנציאלים והם ישירים וכנים עם בני משפחתם.
  3. ישראלים הם מוכווני יחסים בעוד שאמריקאים, בריטים וגרמנים הם יותר מוכווני כללים. כתוצאה מכך, ישראלים סומכים יותר על אינטואיציה ורגש בעסקים בתהליכי קבלת החלטות.
  4. אמריקאים מייחסים הרבה חשיבות לדייקנות. אם קובעים פגישה באחת בצהריים מתכוונים לאחת אפס אפס.
  5. כללי ההתנהגות המקובלים בעולם העסקים האמריקאי ובכלל בעולם העסקים המערבי מכתיבים קיום תקשורת רשמית – הן בעל-פה והן בכתב.
  6. ישראלים פחות נוטים להשתתף בשיחות חולין לפני שניגשים לעניינים. לכן המילה "תכלס" נפוצה כל-כך בעולם העסקים הישראלי. מטרת שיחות החולין היא להראות שמישהו מעוניין להכיר אותך קצת לפני שהוא יושב לעשות איתך עסקים.
  7. אמריקאים מייחסים חשיבות רבה לרושם ראשוני ומבססים את דעתם על אדם חדש תוך כמה שניות בהסתמך על הבגדים שהוא לובש, איך הוא לובש אותם, גינונים אישיים וטיפוח.
  8.  ישראלים אוהבים לגעת באנשים, דבר שהוא טאבו רציני בתרבויות אחרות. חוץ מבזמן לחיצת ידיים, עדיף לשמור את הידיים לעצמנו. גם לא מומלץ לחבק. זה נתפס כמגע אינטימי מדי לסיצואציה.
  9. בתרבויות אחרות אנשים עומדים בתור בצורה יותר ממושמעת מאשר בישראל. כשדלתות האוטובוס נפתחות, כשנכנסים לאולם קולנוע… אנשים מחכים יפה בסבלנות בלי ניסיון לעקוף ובלי לדחוף חלילה.  ואם תניחו לאנשים אחרים להכנס או לצאת לפניכם, בכלל תזכו להערכה.
  10. בתרבויות אחרות לא מקובל להרים את הקול או לקטוע דובר במהלך פגישה עסקית. לכן, גם אם יש משהו דחוף להגיד, חשוב להקשיב ולחכות עד שהוא יסיים לדבר.

יש לפחות עוד עשרה טיפים אחרים שעשויים לעזור לכם כשאתם עושים עסקים מחוץ לישראל, אבל כדאי להתחיל בטיפים שכבר הצענו.

בשיעורים פרטיים לאנגלית עסקית יש התייחסות להבדלים התרבותיים הללו ומשמעותם הפרקטית  בהקשר של מגוון תרבויות לפי צורכי התלמידים ובהתאם לתרבות שאיתן הם נוהגים לעבוד. בהצלחה!

איש עסקים ישראלי לומד אנגלית
הבדלים תרבותיים בין אמריקאים לישראלים בעולם העסקים