פרק הכתיבה (The Writing Section) במבחן TOEFL הוא הפרק הרביעי והאחרון בבחינה. בפרק זה נבדקת יכולתו של הנבחן להתבטא בכתב בצורה עניינית, רהוטה ומדויקת, תוך שימוש נכון בדקדוק ובאוצר מילים מגוון ועשיר, בנושאים אקדמיים וכאלה הדורשים הבעת דעה.

כדי להשיג ציון גבוה בפרק זה על הנבחן להעלות טיעונים רלוונטיים, לתמוך בהם באמצעות דוגמאות ולארגן אותם באופן מסודר ונהיר, וכל זאת באנגלית עשירה ונכונה ובפרק זמן קצר. לצורך כך, חשוב להכיר היטב את שתי המשימות המרכיבות פרק זה ולהתאמן על כתיבה בפורמט המתאים להן.

משימת הכתיבה המשולבת

זוהי משימת הכתיבה הראשונה והקצרה מבין השתיים, ומטרתה לבדוק את יכולתו של הנבדק לתמצת חומר כתוב או מוקלט לכדי סיכום קצר בן 150 עד 225 מילים. מטרת חלק זה היא לדמות את הלימודים האקדמיים בשפה האנגלית ובכך לבחון כיצד יתמודד הנבחן עם סיכום דברי המרצה לאור החומר שיהיה עליו לקרוא לשיעור וכתיבת מאמר אקדמי המשלב בין מה שנקרא בבית ומה שנאמר בכיתה. הדגש בחיבור הוא על שילוב החומר הכתוב והמוקלט בצורה הגיונית, מסודרת וברורה. חשוב להקפיד שהדוגמאות והנתונים בחיבור זה יובאו מתוך החומר הכתוב – לא על סמך ידע עולם או דעה אישית – ושאופיו הכללי יהיה סיכומי ואינטגרטיבי.

משימת הכתיבה העצמאית

זוהי משימת הכתיבה השנייה והארוכה יותר במבחן טופל, והיא דורשת יכולת כתיבה על נושא נתון, תוך מתן דוגמאות והסברים. בחלק זה מתבקש הנבחן לכתוב קטע באורך של כ 300 מילים, בעל סדר לוגי נכון וללא שגיאות כתיב או תחביר. בד”כ השאלה תכוון את הנבדק לכדי חוות דעת על משפט או אמירה מסויימים.

על מנת להצליח בחלק זה של מבחן TOEFL מומלץ להיעזר בטיפים הבאים:

  1. למרות לחץ הזמן, חשוב לא לגשת מיד לכתיבה. קודם כול דאגו להעלות רעיונות בראשי פרקים בדף הטיוטה ולהחליט באילו מהם תשתמשו ובאיזה סדר תציגו אותם. בכך תיצרו תשתית שתפרק את המשימה לחלקים קטנים יותר וקלים יותר למעקב.
  2. חשוב לגבות את הטיעונים בדוגמאות ולוודא שהן אכן ממחישות את הכתוב ולא רק מזכירות אותו אסוציאטיבית.
  3. אל תסמכו על כך שבודקי החיבורים יבינו כיצד הרעיונות והדוגמאות שהצגתם מתקשרים זה לזה – השתמשו במילות קישור מתאימות שמביעות את הקשר הלוגי הנכון בין האלמנטים השונים.
  4. בתום הכתיבה מומלץ מאוד לעשות הגהה שבמסגרתה תאתרו שגיאות כתיב, תחביר ופיסוק שהשתרבבו ותבדקו אם ואיך ניתן להעשיר את אוצר המילים כדי להעלות את רמת הכתיבה.

מעבר לכל האמור, ההצלחה בחלק זה, כבכל דבר, היא כמובן פועל יוצא של תרגול חוזר ונשנה. לכן מומלץ להתחיל להתאמן על הכתיבה זמן רב לפני המבחן ולהשיג חוות דעת מקצועית על הנקודות שיש לשפר בה.