מבחן אמירם מסווג את רמת השליטה באנגלית של מועמדים ללימודים אקדמיים. השם הוא ראשי תיבות של הביטוי “אנגלית מיון לרמות ממוחשב”, והוא מתבצע בעזרת מחשב. מבחינת תוכן המבחן והמיומנויות שאותן הוא בודק, אין הבדל בין אמיר לאמירם, והשוני העיקרי ביניהם הוא שמבחן אמיר מתבצע עם נייר ועיפרון. הבחנה נוספת היא שלמבחן אמיר נרשמים דרך המרכז הארצי לבחינות ולהערכה, ואילו לאמירם הרישום הוא דרך מוסד הלימודים הרלוונטי. עוד כדאי לדעת שהן למבחני אמיר והן למבחני אמירם ניתן לגשת כמה פעמים שרוצים, והמגבלה היחידה היא המתנה של לפחות 35 ימים בין בחינה לבחינה. כמובן שמומלץ להגיע מוכנים לחלוטין כבר בפעם הראשונה – ולשם כך כדאי ליישם את הטיפים הבאים.

1. להתנהל באנגלית – וכמה שיותר

הדרך הטובה ביותר להעשיר את אוצר המילים ולחזק את השליטה באנגלית היא שימוש אינטנסיבי ככל האפשר בשפה. האזנה לשירים באנגלית, צפייה בתכנים בשפה זו (עם או בלי תרגום אבל בכל מקרה תוך קשב לדברים שנאמרים בשפת המקור), דיבור אנגלית (עם כל מי שמוכן לשתף אתכם פעולה), קריאת טקסטים בנושאים שונים שמעניינים אתכם בשפה הפופולרית ביותר בעולם וגם כתיבה בה – כל אלה יכולים לעזור הן למוכנות למבחן והן לביטחון העצמי שלכם.

2. תרגול מבחנים לדוגמה

תרגול מבחן אמירם הוא חובה. כשאתם עוברים על מבחן שלם אתם גם מקבלים מושג טוב מאוד לגבי סוגי השאלות השונים שיוצגו לכם על המסך בזמן אמת, לומדים לזהות את החוזקות שלכם וגם את התחומים שבהם כדאי להשתפר כך שאתם יודעים איפה לשים את הדגש בהיערכות למבחן וגם מגיעים עם ביטחון עצמי טוב יותר.

בהקשר זה כדאי לדעת לגבי מבחן אמירם שלכל אחת מהשאלות מוקצב פרק זמן משלה ואי אפשר לחזור לאחור ולנסות לפתור שאלות שדילגתם עליהן – ולכן חשובה המוכנות המושלמת לכל סוגי השאלות האפשריים.

3. שיעורים פרטיים לקראת מבחן אמירם

אחרי שזיהיתם את נקודות התורפה, אופציה אחת היא קורס אמיר"ם קבוצתי ואופציה שנייה היא שיעורים פרטיים. אם הרמה ההתחלתית שלכם גבוהה יחסית ונדרש רק חיזוק במספר נושאים ספציפיים, השיעורים הפרטיים הם הפתרון היעיל ביותר והמשתלם ביותר הן מבחינת זמן והן מבחינת כסף. בית ספר לאנגלית הוא כמובן המקום האופטימלי לשני סוגי הלימודים הנ"ל.

4. דמיון מודרך

המוח שלנו, כדאי לדעת, לא יודע להבחין בין "מציאות" לבין "דמיון". כשאנחנו רואים את עצמנו בדמיון נכנסים בנינוחות לחדר שבו נערכת הבחינה, מתיישבים מול המחשב עם רמת ביטחון עצמי גבוהה, מתבוננים בחיוך בשאלות שמועלות על המסך כי אנחנו כבר מכירים אותן, פותרים בקלילות שאלה אחרי שאלה ובסופו של דבר מקבלים את הציון שרצינו (ובעצם קצת יותר) – המוח מתורגל לחשוב במונחים של רוגע והישגים מרשימים. מומלץ לתרגל את הדמיון המודרך ולחזור על ההצלחה במבחן כמה וכמה פעמים, כדי להטמיע טוב יותר במוח את התחושות הרצויות.

5. לוח זמנים מסודר

טיפ נוסף הוא תכנון לו"ז מסודר כדי לא לפספס נושאים שחשוב לעבור עליהם בגלל לחץ זמן. לוח זמנים מדויק מקטין גם את הסיכון לדחיינות. כדאי לתזמן את הלימודים כך שהם יסתיימו 24 שעות לפני הבחינה עצמה. ביממה האחרונה אפשר לבצע חזרה קצרה על כל החומר, אבל לא להקדיש יותר מדי זמן ללמידה – אלא דווקא להתרגעות ושחרור הלחץ. כמו כן חשוב ללכת לישון מוקדם ככל האפשר בלילה שלפני מבחן האמיר"ם.