על מנת להתקבל ללימודים גבוהים בארץ, במוסד לימודים מוכר, צריכים המועמדים לעמוד במספר תנאים. בין היתר, בודקים האם המועמד הינו בעל תעודת בגרות וכן מהו ממוצע הציונים. בנוסף, צריך המועמד לעבור מבחן שיאפשר למוסד הלימודים להעריך את שליטתו בשפה האנגלית. יודגש כי השליטה בשפה נבדקת בעיקר בהיבטים של הבנת הנקרא, כאשר לא נבדקת יכולת ניהול השיחה או הכתיבה החופשית. מבחן אמירם הינו המבחן שנועד לזהות את רמת הידע באנגלית, כאשר הייחוד הוא שהביצוע הינו באמצעות מחשב ולא על בסיס גיליון נייר שבו מסומנות התשובות. במידה ואתם עומדים להיבחן בקרוב בבחינה זו, קבלו רשימה של טיפים חשובים, לשימושכם.

האם מבחן אמירם הינו חובה?

אמנם כל מועמד ללימודים גבוהים צריך להיבחן במבחן שיקבע את רמתו הנוכחית בהבנת הנקרא ובאנגלית בכלל, אבל אין להסיק מכך כי מבחן אמירם הינו חובה. מי שמחויב להיבחן בבחינה הפסיכומטרית, למשל, יקבל ציון כולל אבל גם ציון נפרד לכל חלק מחלקי הבחינה. מכיוון שלצד בחינה בנושאים מתמטיים ובחינה בעברית יש גם חלק באנגלית, הציון של חלק זה מספק כך שלא חייבים להיבחן גם באמירם. כמו כן, מי שנבחן במבחן אמיר, מקבל ציון תקף שמוכר בעיני מוסדות ההשכלה הגבוהה.

שמעתי שלא צריכים להתכונן לבחינה, האם זה נכון?

ישנו מיעוט קטן של אנשים ששליטתם באנגלית מושלמת ואשר יוכלו להצליח יפה בבחינה גם ללא הכנה מוקדמת ואפילו מבלי להתכונן. יחד עם זאת, אפילו ציון טוב בבגרות באנגלית לא מבטיח ביצועים מספקים בבחינה. התוצאות בשטח מוכיחות היטב – הכנה למבחן אמירם משפרת את הציון שמקבלים באופן שלא ניתן להתעלם ממנו. הכלל שיכול לעזור הוא, אם יש ספק – אין ספק. אם יש לכם ספק בדבר הצלחה בבחינה ללא הכנה, ככל הנראה הכנה מוקדמת תוכל לעזור לכם.

מדוע כדאי להתכונן

יש סיבה מאוד פשוטה לכך כי כדאי להתכונן לקראת המבחן. למעשה, יש כמה סיבות שתומכות בהכנה רצינית וכדאי גם לקחת קורס הכנה למבחן אמירם. קודם כל, בזכות ההכנה ניתן לשפר את הביצועים מה שיאפשר לכם לעבוד פחות קשה בהמשך (בתקופת הלימודים העמוסה). ציון גבוה יאפשר להתקבל מידית לקורס מתקדם באנגלית, כך שתצטרכו להשקיע פחות זמן ובדרך כלל גם לשלם פחות עבור קורסים בסיסיים באנגלית. סיבה נוספת – אפשר לקבל פטור. מי שיצליח להשיג ציון גבוה דיו יוכל לקבל פטור אקדמאי מלימודי אנגלית. זהו השיא של החיסכון בזמן והשיא של חיסכון בכסף.

הכירו את סגנון השאלות

למרות שלא תוכלו לדעת מראש בדיוק את השאלות שתישאלו בבחינה, תוכלו להכיר ולשלוט בסגנון השאלות. השאלות הנפוצות הנהוגות כוללות הבנת הנקרא, השלמה של משפטים חלקיים וכן ניסוח היגדים מחדש (היגדים שקולים). לקראת הבחינה, פתרו כמה שיותר שאלות מכל הסוגים הללו וכך תחושו יותר בנוח בזמן המבחן.

תרגלו עבודה מהירה

מבחן אמירם הינו מבחן מבוסס זמן. כלומר, חשוב לדעת לא רק לפתור נכון אלא גם לפתור מהר. תרגלו פתרון שאלות בעזרת שעון עצר וודאו שאינכם חורגים מהזמן המוגבל. לכל שאלה מוקצבות כ-2 עד 4 דקות בממוצע.

אינכם יודעים? סמנו בכל זאת

אם דילגתם על שאלה, ציונכם יחושב כאילו עניתם תשובה מוטעית. לכן, גם אם אינכם יודעים כיצד לענות לשאלה מסוימת, ענו. זהו מבחן רב ברירה ויש לכם סיכוי להצליח גם בניחוש.

אלימינציה – כלי חשוב

כמעט תמיד ניתן לפסול תשובה אחת או שתיים, די בקלות. אם אתם צריכים לנחש, וודאו לפני כן שאתם פוסלים תשובות לא נכונות. ניחוש של 1 ל-3 (או אפילו ל-2) עדיף בהרבה מניחוש של 1 ל-4.

הכנה בקבוצות קטנות

קורס הכנה בקבוצות קטנות נחשב ליעיל יותר ביחס ללימוד עצמי או ללימוד בכיתות גדולות.