לפני אלפיים שנה, אדם שהיה מגיע לארץ זרה היה מתקשר עם סובביו בלטינית, השפה המשותפת המקובלת בעולם באותה תקופה. כיום, בעולם המודרני, שפת התקשורת הבינלאומית היא כמובן אנגלית. במהלך חיינו אנחנו נדרשים להשתמש באנגלית במגוון של סיטואציות – טיולים בעולם, תקשורת עם אנשים מחו"ל, לימודים, עבודה ועוד. בגלל חשיבותה הרבה של השפה האנגלית היא נלמדת בבית הספר מגיל צעיר, ואף על פי כן אנשים רבים לא מרגישים שהם מסוגלים לנהל בה אפילו שיחה פשוטה.

אם גם אתם מרגישים שהאנגלית המדוברת שלכם זקוקה לשיפור ולא יודעים איפה ואיך להתחיל, הנה כמה טיפים שליקטנו עבורכם:

  1. למדו אנגלית בכיף להרבה אנשים יש התנגדות פסיכולוגית לאנגלית בעקבות חוויות שליליות איתה בעבר – שיעורים משעממים, קשיים בלימודים, מורים מייאשים. כדי לשים את החוויות השליליות מאחוריכם חשוב שקודם כול תתיידדו עם השפה. החדשות הטובות הן שבגלל מעמדה הבינלאומי קל למצוא בה תכנים שיכולים לעניין אתכם – סרטים, סדרות ושירים מכל מיני ז'אנרים, שלא לדבר על שפע סרטוני ההסבר ביוטיוב על כל נושא אפשרי – מתיקון מנועים ועד איפור תקופתי. ככל שהחוויות החיוביות יחליפו את החוויות השליליות יהיה לכם קל יותר להיפתח לשפה, לקלוט אותה ולהשתמש בה.
  2. הקיפו את עצמכם באנגלית – כדי לשלוט באנגלית היטב לא צריך בהכרח כישרון יוצא דופן לשפות, אבל חשובה חשיפה רבה לשפה. בגלל הקושי שרבים חווים עם השפה, הם נמנעים ממנה ובכך מונעים מעצמם את ההזדמנות להשתפר. דאגו שהאנגלית תהיה חלק מחייכם היומיומיים, גם אם אתם לא מבינים כל מה שאתם קוראים, שומעים או רואים.
  3. הכירו את הבסיס – כולנו היינו שמחים לדבר בשפה עשירה ומתוחכמת, אבל כמו שלא מתחילים לטפס על סולם מהשלב החמישי, כך אין ברירה אלא לשלוט קודם כול ביסודות. דאגו לרכוש את אוצר המילים הבסיסי שאתם צריכים כדי להסתדר בעולם בכלל ובתחומים החשובים לכם בפרט והקפידו לשלוט בזמנים ובמבנים הדקדוקיים הנפוצים ביותר בשפה. יש כמה אפליקציות ללימוד אנגלית בסיסית שיכולות לסייע לכם בכך, אבל אפשר ורצוי להיעזר בשביל זה בקורס אנגלית מדוברת, שבו תלמדו את הנושאים האלה בצורה מסודרת ותוכלו לקבל פידבק אישי על השימוש שלכם בשפה ועצות מותאמות להתקדמותכם.
  4. אל תפחדו לטעות – רבים מאלה שמתקשים בדיבור הם בעלי מודעות יתר לכל מילה שיוצאת להם מהפה ומפחדים מאוד לעשות טעויות וכתוצאה מכך לעשות רושם שלילי. חשוב להבין שטעויות הן חלק בלתי נפרד מתהליך למידת השפה ואי אפשר להתקדם בלעדיהן. מעבר לכך, שימו לב שגם בשפת האם שלכם אתם עושים הרבה פעמים טעויות, והסיבה לכך היא שטעויות הן גם חלק בלתי נפרד מתקשורת ומהיותנו בני אנוש. זכרו – המטרה שלכם היא להצליח לתקשר עם הסביבה ולהיות מובנים, לא להיות מושלמים.
  5. זהו את הטעויות האופייניות לכם – לדוברי עברית יש כמה טעויות אופייניות באנגלית, שנובעות מההבדלים בין השפות, אבל מעבר לכך, לכל אחד ואחת מאיתנו יש שגיאות ספציפיות המאפיינות אותו או אותה. כדי לשפר את הדיבור באנגלית חשוב שנזהה את השגיאות שלנו ונלמד איך לתקן אותן. גם כאן, רצוי לקבל עזרה והכוונה ממסגרת טובה ללימודי אנגלית מדוברת.
  6. תרגלו, תרגלו, תרגלו – הדרך הכי טובה להשתפר במשהו היא לעשות אותו. אם אין בסביבתכם דוברי אנגלית, אפשר לדבר עם אנשים מחו"ל בעזרת תוכנות או אפליקציות שמאפשרות לקיים שיחות וידאו. דרך נוספת היא למצוא מסגרת ללימודי אנגלית מדוברת שתכריח אתכם לדבר באנגלית בתדירות גבוהה ובמועדים קבועים.
  7. קבעו לעצמכם יעדים – קשה לגייס את המוטיבציה ללמוד ולהשתפר בלי סיבה מוגדרת ובלי תוצאות מוחשיות. חשוב לא לקבוע יעד גדול, מרוחק וגבוה מדי אלא מספר יעדים קטנים שיהיו מדורגים, מותאמים לרמתכם וישקפו את התקדמותכם. לדוגמה, להגיע למצב שבו תוכלו להציג את עצמכם בפני אדם חדש או לנהל שיחת טלפון/וידאו קצרה עם קולגה בקלות ובשטף.
  8. התקדמו באיטיות ואספו הצלחות – עד כמה שחשוב לכוון גבוה, אם נכוון גבוה מדי מוקדם מדי אנחנו עלולים לחוות שוב ושוב כישלונות ולהתייאש. לכן חשוב קודם כול לאבחן את הרמה הנוכחית שלכם ולנסות לשפר אותה בהדרגה ובהתמדה. כמו שלא נרשמים למרתון לפני שמצליחים לעשות ריצת 5 ק"מ, אין טעם להתכונן להרצות בכנס כשאתם עדיין ברמה של קורס אנגלית מדוברת למתחילים.

בהצלחה, והכי חשוב – פשוט תדברו!