מטרת ה-TOEFL  הוא לתת הערכה על רמת השליטה שלכם בשפת האנגלית. היות שאצל הנבחנים, האנגלית איננה שפת האם שלהם, רובם מוצאים את עצמם מתקשים במידה מסוימת – בהכרת השפה, באוצר המילים,בקריאה שוטפת, ובהתבטאות ברורה ונכונה.

בנוסף לקשיים בסיסיים אלו, אנשים הסובלים מלקויות למידה שונות, ומהפרעות קשב וריכוז, עשויים למצוא את עצמם מתקשים במבחן, גם כאשר הם שולטים בשפת האנגלית ברמת שפת אם.

קשיים לדוגמא בהם עשויים להיתקל לקויי הלמידה:

א.אורך הבחינה

היות ואורך הבחינה היא ממושכת [למעלה מ-3 שעות], אנשים הסובלים מהפרעות קשב,יתקשו לשמור על רמה מספקת של ריכוז לאורך זמן, וכתוצאה מכך הציון שלהם יפגע.

ב. שאלות רבות ברירה

ריבוי השאלות, ותשובות שעשויות להיות קרובות ומבלבלות, גורמים לקשיים במקרה של הפרעות קשב, וגם במקרה של לקויות למידה אחרות.

ג. הבנת הנקרא

לקויי למידה בתחום הקריאה, יתקשו בתחום ביצוע המטלות הדורשות הבנה ויישום של טקסטים.

ד. כתיבה

בעלי לקות דיסגרפית עשויים להתקשות מאוד במשימת הכתיבה, שגיאות הכתיב שלהם מתבססות על הלקות, ולא מחולשה בשפה האנגלית. בנוסף, ישנם לקויי למידה המתקשים דווקא בהקלדה למחשב.

 

הדרך לקבל הקלות:

היות ומטרת המבחן היא באמת לבדוק את רמת האנגלית, ואין עניין בהכשלה של בעלי לקויות למידה.

החברה ETS מאפשרת לקבל הקלות, לאלו הזקוקים להקלות על רקע של בעיות רפואיות או על רקע של לקויות למידה. הדרישה הבסיסית ביותר היא הצגת אבחון פסיכו-דידקטי עדכני המעיד על קיומן של לקויות למידה ספציפיות. על פי אבחון זה תקבע החברה את ההתאמות וההקלות שהנבחן יכול לקבל. אבחון פסיכודידקטי המתבקש -נערך בשפת האנגלית, בכלי אבחון העומדים בתקנים  האמרקאים. לכן גם במקרה שיש לכם אבחון פסיכודידקטי בעברית, העומד בדרישות משרד החינוך הישראלי, לא קיימת אפשרות לתרגם את האבחון, משום שהוא נעשה בכלים שונים מאלו האמרקאים ואינו קביל.

 

ההקלות האפשריות כוללת:

  1. הקראה של ההוראות, או של הטקסטים כולם,
  2. סייע שכותב עבור הנבחן או מסמן עבורו את התשובות הנכונות,
  3. התאמות שונות של קטע השמיעה והדיבור,
  4. הארכת זמן בקטעים מסוימים או בבחינה כולה,
  5. תוספת של הפסקות במהלך הבחינה.

יש לציין, שההקלות הניתנות בבחינה, הן על פי חוק, על מנת למנוע אפליה של אנשים עם קשיים שונים, ולכן לא צריך להתבייש, ומומלץ להגיש את הבקשה על פי הצרכים המיוחדים של כל נבחן.

על מנת לקבל הקלות בבחינה, חובה ליצור קשר עם החברה לפני ההרשמה לבחינה, ולגשת לאבחון מבעוד מועד בכדי להספיק להתארגן בזמן עם תוצאות האבחון להקלות על מנת לא לפספס את ההזדמנות לקבלת ההקלות. על שאר הפרטים ניתן להתעדכן בשירות של ה-ETS. הבחינות המותאמות נערכות רק במספר מוגבל של מרכזי בחינה, וכמובן שעל מנת לקבל את ההקלות המתאימות צריך לעמוד בדרישות של החברה. 

האבחון הפסיכודידקטי האמרקאיניתן במכון "אור הקשב" [ה.ל.ל המרכז לקידום למידה – לשעבר].

האבחון מתבצע ע"י מאבחן – פסיכולוג חינוכי , בוגר האוניברסטאות בארה"ב, בעל נסיון רב בתחום האבחונים. כמו כן סיוע במילוי השאלונים. 

אורך האבחון בסך כולל הוא 5 – 4 שעות, האבחון מתפצל לכמה מפגשים.כשבוע מעת סיום האבחון תקבלו את תוצאות האבחון המלאות באנגלית. התורים הם בזמינות, ניתן להירשם ולקבל מידע נוסף

במס' טלפון – 052-718-3070

כתובתינו: ז'בוטינסקי 168, בני ברק.

טלפון – 03-619-6682

פקס – 03-578-6683

דוא"ל –or.haceshev@gmail.com

סטודנטית לומדת למבחן אמירם
הקלות במבחן TOEFL