החלטת לגשת למבחן GMAT, TOEFL או אמי"ר. יש המתכוננים למבחנים אלו באופן עצמאי, אך רוב התלמידים מעדיפים לקחת קורס הכנה. כאן עולה השאלה הבאה – האם כדאי לקחת קורס פרטי או קורס קבוצתי? כדי לסייע לך בקבלת ההחלטה, נבחן במאמר זה את היתרונות והחסרונות של שתי צורות לימוד.

גמישות

קורסים קבוצתיים ל-GMAT ,TOEFL, אמי"ר או אמיר"ם מציעים לוח-זמנים נוקשה, ביום ובשעה קבועים. בנוסף, קורס קבוצתי ברוב מכוני ההכנה אורך כחודשיים ואין אפשרות לקצרו (במידה ואתם רוצים לגשת למבחן בעוד חודש), להאריכו (במידה ואתם צריכים קצת יותר זמן להפנים את החומר) או להקפיאו באמצע (במידה וקיבלתם פרויקט גדול בעבודה או צו מילואים לשבועיים…). השיעורים בקורסים כאלו מתקיימים בדרך כלל אחרי הצהריים, ועשויים להמשך בין 3 ל-5 שעות. תלמידים העובדים בעבודות תובעניות מתקשים להגיע בזמן לשיעורים, או להתרכז בשיעור אחרי יום עבודה של עשר שעות. קורסים פרטיים הם גמישים הרבה יותר מבחינת שעות הלימוד, משך השיעור, משך הקורס והאינטנסיביות שלו.

מה לעשות:

לפני שאתם בוחרים קורס, שאלו את עצמכם האם מתאים לכם ללמוד בשעות קבועות או האם אתם צריכים קצת יותר גמישות. בדקו גם האם תקבלו החזר במידה ותאלצו לעזוב את הקורס באמצע, והאם ניתן להקפיא את הקורס ולהמשיכו במועד מאוחר יותר. כמו כן, שאלו מה קורה במידה וקורס אליו נרשמתם לא נפתח במועד המתוכנן.

התאמה לצורך

בקורס קבוצתי צריך בדרך כלל "ליישר קו" עם רמה מסוימת, והתוצאה היא שתלמידים חזקים במיוחד עשויים להרגיש שהקצב איטי להם מדי, בעוד תלמידים המתקשים בחומר עשויים להרגיש כאילו המורה רץ מהר מדי. במקרים רבים ניתן לשבת עם המורה באופן אישי, אך לא תמיד זהו חלק מובנה בקורס. קורס פרטי, לעומת זאת, מותאם לתלמיד מבחינת תוכן וקצב התקדמות. תלמידת TOEFL שמדברת היטב לא תצטרך לבזבז זמן על שיעור בו מלמדים אותה לדבר, ותלמיד GMAT שחלש מאוד בתיקון משפטים יוכל לקחת קורס ייעודי לחלק זה בלבד.

מה לעשות:

בקורס קבוצתי: בדקו האם יש שעות אישיות בהן ניתן לשבת עם המורה באופן פרטי. לתלמידים חזקים במיוחד: בדקו איך יכול הקורס להועיל לכם, והאם יש חומר מיוחד או התייחסות מיוחדת לתלמידים חזקים. לתלמידים בעלי קשיים: בדקו האם ניתן לקבל שיעורי חיזוק או הכנה, מעבר לשעות הנמכרות במסגרת הקורס. בדקו גם האם הקורס מניח שאתם בעלי רמה מסוימת מראש – במקרים רבים הקורסים מלמדים טכניקות שיעזרו להתמודד עם המבחן, אך לא עונים לצורך של לימוד חומר בסיסי באנגלית שלתלמידים מסוימים הכרחי כדי להצליח בבחינה.

יחס אישי

הדרכה טובה תתייחס לא רק לקשיי התלמיד סביב החומר הנלמד, אלא גם לתסכולים וקשיים העולים מתהליך הלימוד. כדי להתמודד עם קשיים אלו – המשתנים מתלמיד לתלמיד וקשורים לאופי האינדיבידואלי של כל אחד – על המורה להכיר לעומק את האדם שהוא או היא מלמדים. היכרות עם מטרות התלמיד, שאיפותיו, ונקודות החוזק והחולשה שלו או שלה תאפשר למורה להנחות את התלמיד בצורה הטובה ביותר בתהליך הלימוד. מספר התלמידיםבקורס קבוצתי משתנה מחברה לחברה, אך עשוי להגיע עד כ-200 תלמידים בכיתה. מורה טוב יטרח להתעדכן תמידית במצב תלמידיו, אך ככל שעולה מספר התלמידים בקורס משימה זו עשויה להיות קשה יותר. בקורס פרטיבדרך כלל יש תלמיד אחד, או קבוצה קטנה מאוד של 2-33 תלמידים. המורה ידע מה מצב התלמיד מבחינת התקדמות, נקודות חוזק וחולשה ומצב רגשי.

מה לעשות:

מומלץ לשאול כמה תלמידים יהיו בקורס, ומה הם ערוצי התקשורת עם המורה – עד כמה הוא או היא זמינים מחוץ לשעות השיעור או האם אפשר יהיה לתקשר איתם במייל או בטלפון.


המורה

מורה הוא, כמובן, אחד מהגורמים החשובים ביותר בבחירת קורס.בקורס קבוצתי המורים עברו בדרך כלל מיונים ולכן סביר שהם בעלי ניסיון רלוונטי. עם זאת, ברוב מכוני ההכנה לא ניתן לבחור אצל איזה מורה ללמוד. אם במקרה אתם לא מסתדרים עם המורה שלכם,מרגישים שהוא חסר ניסיון או לא משקיע בכם מספיק – אין הרבה מה לעשות. בקורס פרטי ניתן לבחור את המורה, אך כאן יש לבחור בקפידה שכן השוק פרוץ – כל מי שיודע אנגלית יכול להכריז על עצמו כמורה ל-GMAT, TOEFL, או אמי"ר. ולכן, לצד מורים מצוינים תוכלו למצוא גם מורים פחות טובים.

מה לעשות:

בקשו שיעור ניסיון. כך תהיה לכם הזמנות להתרשם מהמורה, מאופיו ורמת מקצועיותו ומהאווירה בכיתה. בנוסף, כדאי לדבר עם אנשים שלמדו בקורס לאחרונה. כך תוכלו לקבל תמונה אמיתית ולא משוחדת של רמת המורה והקורס. לבסוף, שאלו את המורה על הרקע המקצועי שלו. העובדה שהמורה דובר אנגלית עדיין אינה עושה אותו מורה טוב. וודאו שיש לו ניסיון בהוראה, וגם שיש לו או לה ניסיון רב והיכרות עם המבחן הספציפי אליו אתם ניגשים. מורה לאנגלית בתיכון, גם אם הוא בעל ותק של 10 שנים, עדיין לא יוכל להכינכם בצורה הטובה ביותר ל-GMAT, TOEFL או אמי"ר.

מחיר

עניין אחרון וחשוב לא פחות הוא המחיר. המחירים משתנים באופן קיצוני מקורס לקורס, ממורה למורה וממכון הכנה אחד למשנהו, ולא בהכרח יש קשר בין מחיר הקורס לבין איכותו. בחישוב של מחיר לשעה, קורס קבוצתי בדרך כלל זול יותר מקורס פרטי. עם זאת, בקורס פרטי ההספק בשעה בדרך כלל גדול יותר מאשר ההספק בשעה בקורס קבוצתי, שכן יש רק תלמיד אחד. לכן, סך ההשקעה בקורס פרטי יהיה בדרך כלל נמוך יותר.

מה לעשות:

לברר כמה שעות לימוד יש בקורס, ומה הוא כולל מבחינת חומרי לימוד ותרגול.

לסיכום, כדי לקבל את ההחלטה הטובה ביותר כדאי לא להסתמך על גורם אחד בלבד, אלא לשקלל יחד את המשתנים השונים. לדוגמה, לא כדאי להעדיף קורס מסוים רק בגלל מחירו הנמוך, אלא לקחת בחשבון גם עניינים כמו ניסיון המורה וגמישות. אחרי שתקבלו תמונה מקיפה וכוללת על סוגי הקורסים השונים, תוכלו להחליט מהו סגנון הלמידה המתאים לכם ביותר. בהצלחה!