כישורי שפה לא נבנים ביום אחד. אף אחד לא יכול ללמוד שפה חדשה בזמן קצר, אבל כאשר על הפרק עומד מבחן כמו מבחן אמיר – אפשר לחולל שינוי גם בזמן קצר למדי. מומלץ, כמובן, לשפר את האנגלית גם ללא קשר למבחן, אבל הפעם נתמקד בדרכים בדוקות שיעזרו לכם להוציא ציונים מעולים במבחן. כפי שתיווכחו לדעת, ניתן להפוך את הלימוד לחוויה ולשלב גם הנאה.

מבחן אמיר ואוצר מילים

אנשי חינוך ובלשנים מספרים כי דווקא כלים מתקדמים כגון תרגום ממוחשב (למשל Google Translate) גורמים לירידה בשליטה של התלמיד הממוצע באוצר מילים. כדי להתכונן כמו שצריך ולא להיתקע מול מבחן אמיר כשאתם נבוכים ותוהים, הקפידו להעשיר את אוצר המילים שלכם. בדרך כלל, הנטייה היא לנסות לשנן רשימות ארוכות, לפעמים מתוך כרטיסיות ולפעמים מתוך ספרים, אבל יש שיטה טובה יותר. שבצו את המילים שאתם רוצים לזכור בתוך משפטים, כלומר תנו להן הקשר. נסו לשבץ כמה וכמה מילים חדשות בכל משפט ותראו שכך הרבה יותר קל לזכור. בנוסף, חשוב ללמוד היטב את מילות הקישור שכן הן מופיעות בכל בחינה, והרבה.

פתרו מבחנים לדוגמא

המבחן מתקיים בזמן קצוב, כך שלא רק אוצר מילים עליכם לתרגל. חשוב לתרגל בדיוק את סוג השאלות שאתם צפויים להיתקל בהן בזמן הבחינה. קחו מולכם מבחן אמיר לדוגמא ופתרו אותו. אחר תמשיכו לעבוד ולתרגל את אוצר המילים ואז פתרו מבחן נוסף ואחר כך עוד אחד. הקפידו לבחון את עצמכם תחת מגבלת זמן. כך תקבלו אינדיקציה טובה מאוד לגבי שאלות שאתם מצליחים לפתור בקלות לעומת סוגים של שאלות שבהן אתם יותר מתקשים. אל תוותרו, השקיעו לא רק במה שקל אלא דווקא בשאלות שנראות לכם מסובכות יותר כך שבזמן המבחן הדברים יהיו יותר פשוטים.

קראו והרבה

עבור חלק מהנבחנים, הבשורות הטובות הן שנכון להיום – הכנה למבחן אמיר לא מצריכה מכם שליטה בדיבור בשפה האנגלית. מבדקים בעל פה נהוגים במבחנים מסוימים, למשל במוסדות אקדמאים בחו"ל, אך לא לתואר ראשון בישראל. סימולציות בעל פה, אם כן, הן בעלות השפעה מסוימת, אך כדאי אפילו יותר להשקיע זמן בקריאה. קראו הרבה ככל שמתיר לכם הזמן. נצלו לשם כך הפוגות שונות במהלך היום. עיתון באנגלית (יש עיתונים ברמות שונות) ניתן לקרוא גם בזמן הפסקת הצהרים. מאמרים או ספרים שיעזרו לכם לתרגל את הבנתכם ניתן לקרוא לפני השינה או כשאתם נוסעים ברכבת או בזמן הקפה של הבוקר.

אוהבים סרטים וסדרות? למדו מהם

אם אתם אוהבים סרטים, סדרות ותוכניות טלוויזיה באנגלית, אתם אולי צופים בהם בליווי כתוביות לעברית. בעידן האינטרנט, ניתן למצוא הרבה מאוד תוכן מקוון הזמין עם תרגום במגוון שפות. כדי להפוך את פעילות הפנאי הזאת למועילה יותר, בחרו תרגום לאנגלית. לאחר זמן מה תראו שאתם מבינים הרבה יותר כאשר אתם גם מקשיבים לדיאלוגים באנגלית וגם קוראים את התרגום באנגלית. אז אם אפשר ללמוד לקראת מבחן אמיר וגם ליהנות קצת בדרך, מה רע?

קבלו מוטיבציה והדרכה

הרבה מאוד אנשים מוצאים את עצמם חדורי רצון ללמוד, עד שזה מגיע למבחן המעשה. כדי למקד את תהליך הלמידה, כדי לקבל מוטיבציה והדרכה, ניתן להצטרף לקורס הכנה. קורס אמיר מומלץ יהיה כזה שבו מספר המשתתפים קטן יחסית. חשוב לוודא כי המורים הם מורים מוסמכים, מנוסים. בקורס משלבים מגוון טכניקות, להעשרת אוצר מילים, לחיזוק ההבנה על סמך הקשרים, לפסילת תשובות מטעות ומבלבלות. חלק מהקורסים מציעים גם מרתונים לקראת מועד המבחן ומגוון עזרי לימוד.