בין ארבעת חלקי מבחן TOEFL חלק הבנת הנשמע, או חלק ההקשבה, הוא חלק מהותי הכולל הקשבה להרצאות, או שיחות (דיאלוגים) על נושאים אקדמיים שונים ומגוונים. ישנם 2-3 מקבצים של הבנת הנשמע, כאשר בכל מקבץ מאזינים לדיאלוג ו-2 הרצאות. אחרי כל קטע שמיעה מופיעות שאלות. יש 5 שאלות על כל שיחה ו-6 שאלות על כל הרצאה. לחלק זה של מבחן טופל מוקדשות עד 90 דקות מתוך זמן המבחן הכולל.

חלק הבנת הנשמע בא לבדוק את יכולתו של סטודנט לשמוע ולהבין דיונים אקדמיים ברמה גבוהה, לחבר בין תיאוריות שונות הנאמרות בעל פה ולנסח רעיון אחיד הנובע מתוכן ולהתמודד עם הרצאות אקדמיות הנאמרות בשפה מחקרית-אוניברסיטאית.

כך נתכונן ונעבור בשלום את חלק הבנת הנשמע של מבחן טופל

הנה כמה טיפים שיסייעו לכם להתכונן ולעבור את מבחן טופל בהצלחה:

לבנות אוצר מילים באנגלית

הכנה נכונה לחלק הבנת הנשמע של מבחן TOEFL כוללת קודם כל הבנה ולמידה של מילים רבות באנגלית, מתחומים שונים וברמות ניסוח שונות. לפני שאנו ניגשים להיבחן במסגרת מבחן טופל כדאי להקשיב לכמה שיותר ניבים באנגלית, מבטאים והרצאות של מרצים במקומות שונים בעולם ולרשום לעצמנו מילים שאינן מובנות לנו.

לקראת מבחן טופל כדאי להסתייע בכרטיסיות עם מילים קבועות החוזרות על עצמן או עם מילים מובילות בתחומים אקדמיים שונים. כרטיסיות אלו מסייעות להפוך את ההאזנה למילים אלו להרגל, ומקלה על הבנתן ועל הבנת הקטע ככללותו, ללא צורך להתעכב על קטע שלם בשל מילה אחת לא ברורה.

לשמוע אנגלית באופן קבוע

אין ספק שתהליך ההכנה מבחן TOEFL חייב לכלול האזנה לכמה שיותר מקורות באנגלית, אך לא רק תוכן אקדמי. לקראת מבחן טופל כדאי להקשיב לתחנות רדיו דוברות אנגלית, להרצאות ושיעורים המצולמים ומופיעים באינטרנט, לתוכניות טלוויזיה העוסקות בנושאים שונים – רצוי תוכניות טלוויזיה דוקומנטריות ואפילו לשירים ברדיו. האזנה קבועה לשפה האנגלית תקל על יכולת ההתמקדות בהאזנה לקטעי הדיבור במהלך מבחן TOEFL ולהבנת הרעיון הכללי של כל קטע.

לרשום הערות תוך כדי האזנה

היכולת לרשום הערות תוך כדי האזנה לקטעי השמע של מבחן טופל תסייע להדגשת רעיונות כלליים, מילות מפתח וכדומה. בעת הלימוד לקראת מבחן TOEFL כדאי להתאמן על רישום הערות בזמן ההאזנה לטקסטים באנגלית וניסוח חופשי של רעיונות, עובדות או רמזים שונים שיכולים לסייע לאחר מכן לענות על חלק השאלות בצורה חלקה יותר ומבלי להצטרך להיזכר בעובדה זו או אחרת.

לסכם במילים את הנשמע

בזמן ההאזנה לקטעים במבחן טופל ואף לאחר שמיעת הקטעים כדאי לסכם במהרה ובעזרת ההערות שרשמנו תוך כדי ההאזנה את הקטע הנשמע ולהכין תקציר שייסייע לענות לשאלות מבחן טופל בחלק זה. אימון מראש של רישום וסיכום יעזור לא רק לענות לשאלות מהר יותר, אלא גם יסייע לניסוח נכון של תשובות לשאלות בסגנונות שונים ומיומנות זו רלוונטית לא רק לחלק הבנת הנשמע של מבחן TOEFL אלא גם לכל חלקיו האחרים.

לסיכום, הצלחה בחלק זה של המבחן תלויה בעיקר ביכולת לשלוט בהאזנה לשפה האנגלית, בין אם מדובר בשפה אקדמית או שפה מדוברת. הקשבה לדוברי אנגלית, באופן אישי או דרך אמצעי התקשורת והרשת השונים, תהווה צעד חשוב להצלחה בחלק זה.