מבחן TOEFL – על מה ולמה

מבחן TOEFL (ראשי תיבות של Test Of English as a Foreign Language) או מבחן טופל, הינו אמצעי מקובל עבור מוסדות אקדמיים וגופים נוספים ברחבי העולם לבדיקת יכולת התמודדותו של הנבחן עם לימודים אקדמאיים באנגלית, עבודה בסביבה דוברת אנגלית והתבטאות נכונה בשפה האנגלית.

המבחן נועד לתלמידים שאינם דוברי אנגלית כשפת אם ומהווה תנאי חובה קבלה ללימודים בחלק נכבד מהאוניברסיטאות בארה"ב וקנדה.

מבנה ה- TOEFL וחלק הכתיבה

מבחן TOEFL מתחלק ל-4 קטעים, שכל אחד מהם בוחן אחת מהמיומנות הבאות: הבנת הנקרא, כתיבה, הבנת הנשמע, ודיבור.

חלק הכתיבה הינו החלק הרביעי של מבחן TOEFL ובו נדרש הנבחן לכתוב שני קטעים שונים. באפשרות הנבחן לעשות שימוש בדפי טיוטא אך את התשובה הסופית יש להקליד במחשב. חלק זה בודק עד כמה מיומן הנבדק להציג רעיונות באופן לוגי מסודר, ברור, ונהיר.

מבחן TOEFL משימת הכתיבה העצמאית

חלק הכתיבה מתחלק לשתי משימות כתיבה נפרדות, הראשונה דורשת יכולת כתיבה על נושא נתון, תוך מתן דוגמאות והסברים. בחלק זה מתבקש הנבחן לכתוב קטע באורך של כ 300 מילים, בעל סדר לוגי נכון וללא שגיאות כתיב או תחביר. בד"כ השאלה תכוון את הנבדק לכדי חוות דעת על משפט או אמירה מסויימים.

על מנת להצליח בחלק זה של מבחן TOEFL מומלץ להיעזר בטיפים הבאים:

  1. לסדר את שברצונכם לכתוב בראשי פרקים בדף הטיוטא. בכך נוצרת תשתית שתעזור לכם לוודא כי אתם יוצרים מבנה נכון ומצליחים להבהיר את אשר ביקשתם. תשתית זו מפרקת את המשימה לחלקים קטנים יותר וברי התמודדות ובכך מקלה על הכתיבה.
  2. הביאו או המציאו דוגמאות או נתונים סטטיסטיים ונתונים מעניינים אחרים שיעזרו להמחיש את הכתוב ולגבות את המוסבר.
  3. לאחר סיום שלב הכתיבה הראשונית מומלץ לעשות הגהה – לסקור את שנכתב ולתקן שגיאות כתיב ותחביר ופיסוק שייתכן ונוצרו תוך כתיבת הטיוטא וכן לראות איך ניתן להעשיר את אוצר המילים ולהעלות את רמת הכתיבה.

מבחן TOEFL – משימת הכתיבה המשולבת

מטלת כתיבה זו באה לבדוק את יכולתו של הנבדק לתמצת חומר כתוב או מוקלט לכדי סיכום קצר של לפחות 150 מילים ( מקובל לכתוב עד 225 מילים אך ניתן גם מעט יותר). מטרת חלק זה הינה לדמות את הלימודים האקדמאיים בשפה האנגלית ולבחון כיצד יתמודד הנבדק עם סיכום דברי המרצה והחומר שיהיה עליו לקרוא וכתיבת מאמר אקדמי.

הטיפים לחלק הכתיבה הראשון נכונים גם לחלק זה של מבחן TOEFL, אך כאן הדגש הינו על אינטגרציה כמה שיותר מלאה של החומר הכתוב והמוקלט לתוך החיבור שייכתב. מומלץ להקפיד שהדוגמאות והנתונים בחיבור זה יובאו מתוך החומר הכתוב ושאופיו הכללי יהווה סיכום של הקטע אודיו והקטע הכתוב.

מעבר לכל האמור, ההצלחה בחלק זה, כבכל דבר, הינה פועל יוצא של תרגול חוזר ונשנה.