בעזרת מבחן IELTS ניתן להעריך את השליטה של הנבחן בשפה האנגלית. ההערכה הזאת איננה בהכרח אקדמית אלא יכולה להיות גם כללית. תכלית המבחן לבדוק מהי השליטה באנגלית בכל הרבדים האפשריים, למשל יכולת ניהול שיחה בעל פה. יכולת הבנה וניתוחי של קטעי קריאה שונים בשפה זאת. יכולת להסיק מסקנות ולהתבטא בכתב ובמצבים שונים, יום יומיים ואחרים. עוד על משמעות בחינה זאת, על חלקי המבחן השונים ומשמעותם – בשורות הבאות.

קורס IELTS ב-TopPrep מרכז את כל הידע והתרגול הנדרשים על מנת לעבור את מבחן TOEFL בציון המרבי. 

מבחן IELTS – מי צריך אותו בכלל?

מי בעצם צריך לעבור את המבחן? התשובה כפולה שכן למבחן יש שתי גרסאות שונות, כך שחשוב ללמוד נכון, בהתאם לגרסה שנועדה לכם. כמו כן, יש להירשם לסוג הנכון של המבחן, למרות ששני הסוגים נעשים חלקית בעזרת מחשב וחלקית, שלא בעזרת מחשב (למשל, שיחה בעל פה, שגוררת ציון לפי הערכת הבוחן).

אז מי צריך את המבחן – מצד אחד סטודנטים לעתיד, שרוצים להתקבל למוסדות לימוד מסוימים מסביב לעולם. מדובר בין היתר על לימודים במדינות כגון קנדה, ארצות הברית, בריטניה, אוסטרליה וכדומה. בקיצור, כל מי שרוצה להגיש בקשה לקבלת ויזת סטודנט למדינה דוברת אנגלית. אגב, מבחן זה איננו היחיד שיכול לסייע בקבלת ויזת סטודנט לארה"ב, אבל זה המבחן שמתאים להרבה מאוד מדינות בחו"ל, בתוך ומחוץ לארה"ב.

אך לאו דווקא סטודנטים זקוקים להצלחה במבחן הזה, על מנת לרשום וי על מטרה חשובה. גם אנשים שרוצים להגדיל את הסיכוי לקבל אישור עבודה זקוקים לציון מבחן תקף. כלומר, אם רוצים לקבל ויזת עבודה מסודרת למדינה דוברת אנגלית, סביר מאוד להניח שזהו המבחן שסולל את הדרך. כמובן, עשויים להיות קריטריונים נוספים (למשל הסכמת מעסיק למתן עבודה), אך כאן אנו מתרכזים יותר במבחן ופחות בקריטריונים אחרים ללימודים, עבודה או הגירה לחו"ל.

האם המבחן מחולק לנושאים?

התשובה המהירה היא, כן. מבחן IELTS בהחלט מחולק לכמה חלקים. ואת זאת יוכל לספר לכם כל אחד ממיליוני האנשים ברחבי העולם שנבחנו בשנה החולפת. למבחן International English Language Testing System יש 4 נושאים או סעיפים מרכזיים. אגב, בכל סעיף עשויים להיות סעיפים משניים. למשל, סעיף קטעי קריאה – כל נבחן צפוי לקבל כמה קטעי קריאה שונים. גם קטע שיחה או מבחן בעל פה, קיים במבחן בצורה של כמה קטעים שונים. למשל שיחת היכרות קצרה. שיחה שבה נדרשים להחוות דעה ולנמק בצורה מעמיקה יותר וכו'.

החלקים השונים הם:

  • הבנת הנשמע.
  • הבנת הנקרא.
  • דיבור וכושר ביטוי.
  • כתיבה, כלומר התבטאות בכתב.

איך צפוי להיראות כל חלק בבחינה?

כעת נרחיב קצת יותר לגבי איך צפוי להיראות כל חלק בחלק בתוך מבחן IELTS.

הבנת הנקרא – בחלק זה מקבל כל נבחן בצורה ממוחשבת קטעי קריאה שונים. יש להדגיש כי קטע קריאה עבור סטודנטים יהיה על פי רוב שונה ביחס לקטעי קריאה לנבחנים כללים (שרוצים להתגורר או לעבוד בחו"ל, לא להירשם למוסד אקדמאי). לרוב, קטע הקריאה הראשון יהיה ברמה יחסית קלה, אחר כך קטע ברמה גבוהה יותר ולבסוף קטע קריאה ברמה הכי גבוהה. סטודנטים צריכים להתמודד עם קטעי קריאה והבנה ברמה של טקסטים אקדמיים או כתבות עיתונות או תחקיר אמיתיות. תצטרכו לענות על 40 שאלות, בתוך פרק זמן של כשעה.

הבנת הנשמע – גם בפרק זה מספר השאלות הינו 40. גם חלק זה של הבחינה הינו ברמת קושי הולכת ועולה. חשוב לציין שכל קטע שמיעה יושמע פעם אחת ולא יותר. לאחר מכן יש לענות על השאלות. הקטעים יכולים לכלול הקשבה לדיאלוג, שיחה עם כמה משתתפים, שיחה עם נציג ממשל, גורם אקדמאי וכו'.

דיבור באנגלית – חלק זה לא נעשה מול מחשב, בשאלות מרובות ברירה. הנבחן נשאל שאלות שונות ותשובותיו נסקרות על ידי בוחן. בין היתר, הנבחן יישאל על נושאים יום יומיים, שאלות אישיות, בקשות לחוות דעה על נושאים שונים בצורה מנומקת ועוד. בין היתר, בודקים רהיטות וקוהרנטיות, יכולת ביטוי, סוג המילים שבהם משתמשים ועוד. בסך הכל, הדיבור אורך עד כרבע שעה.

כתיבה – לאורך כשעה נדרש הנבחן להתבטא בכתב. כתיבת חיבורים בנושאים שונים, ועל פי ההנחיות. המשימה כוללת תיאור מילולי בין 150 – 300 מילה לכל חיבור. חשוב לקרוא היטב את ההוראות ולהבין בדיוק מה נדרש.

לבדיקת מועדי מבחן IELTS הזמינים בישראל בתקופה הקרובה ולהרשמה למבחן, היכנסו לאתר של המועצה הבריטית.