אנשים הניגשים למבחן TOEFL לפעמים מתלבטים אם ללמוד לבד לבחינה או לקחת קורס, שישמש להם מסגרת הכנה לבחינה ויאפשר להם למקסם את הפוטנציאל שלהם בבחינה בפרק זמן קצר יותר. מאמר זה יפרט את היתרונות של קורס ההכנה לבחינה בהנחה, כמובן, שביכולתכם לבחור מסגרת איכותית, המציעה לימודי טופל לצד חיזוק האנגלית לקראת הבחינה ומועבר על-ידי מומחה ל-TOEFL, בשונה ממורה לאנגלית כללית או מדבר אנגלית שפת אם, שאינו בהכרח בקיא בקשיים איתם מתמודדים הנבחנים הישראלים.

  1. לא לכולנו קל ליצור לעצמנו מסגרת לימוד קבועה שבה נתכונן לבחינה ונשפר את רמת האנגלית שלנו. רבים מאיתנו מתחילים להתכונן בקול תרועה רמה – מלאים בכוונות טובות וברצון להשקיע – ועם הזמן מוצאים את עצמנו מבולבלים מכל המשימות העומדות בפנינו או מתקשים להחליט כמה זמן להקדיש לכל אלמנט ומה האופן המיטבי לחלק את הזמן שלנו. קורסי TOEFL איכותיים הם קורסים הנבנים על-ידי מומחים לתחום, שמכירים היטב את מבנה הבחינה, דרישותיה ונקודות התורפה הייחודיות לנבחנים ישראלים. אלה יודעים על אילו אלמנטים יש לעבוד וכמה זמן כדאי להקדיש לכל משימה. יתרון בולט נוסף בקורס הינו שהוא מתקיים באופן עקבי, לרוב אחת לשבוע, ומאלץ את הנבחן להתחייב ללמידה מסודרת. באופן זה התלמיד יודע שבמשך כחודשיים יש לו מסגרת חיצונית המחייבת אותו להגיע לשיעורים, להשקיע בשיפור האנגלית שלו ולהכין שיעורי בית.
  2. אמנם כמעט לכל מבחן ניתן, ברמה מסויימת, ללמוד באופן עצמאי, אך זהו אינו תהליך פשוט. על מנת ללמוד באופן עצמאי יש לרכוש חומרי הכנה באיכות גבוהה, לקרוא מאמרים אקדמיים רבים ולאסוף מהם אוצר מילים ברמה המתאימה למבחן, ללמוד את אוצר המילים שאספנו, לתרגל האזנה להרצאות אקדמיות, לקרוא חומרים על כתיבת חיבורי TOEFL, למצוא מורה לאנגלית שיוכל לעבור על החיבורים כדי לתת פידבק כלשהו להערכה, לוודא שהדיבור שלנו טוב מספיק (גם זה משהו שרק מורה לאנגלית יכול לעשות) ועוד. מדובר על תהליך שיכול לקחת זמן רב ושדורש משמעת גבוהה. בקורס טופל איכותי התלמידים מקבלים את כל הכלים החיוניים ללימוד לבחינה – חומרי תרגול מתאימים, אוצר מילים המותאם במיוחד למבחן, חוות דעת מקצועיות בנוגע ליכולות הכתיבה והדיבור של התלמידים, הסברים בנושאים דקדוקיים הרלוונטיים לבחינה, שבלונות החוסכות בזמן ומצמצמות את האפשרות לשגיאות בחלקי הכתיבה והדיבור ועוד.
  3. רבים חושבים שהם יכולים להיעזר בכל מורה לאנגלית או אפילו סתם מכר דובר אנגלית שפת אם כדי לשפר את האנגלית שלהם לקראת המבחן, אך זוהי טעות. מבחן ה-TOEFL אינו סתם עוד מבחן סטנדרטי שבוחן שליטה כללית באנגלית – הוא מבחן בעל מטרה מוגדרת, והיא לבחון את יכולתו של הנבחן להסתדר בסביבה אקדמית דוברת אנגלית. לפיכך, יש צורך לשפר אספקטים מסוימים מאוד של השפה ואף להיחשף לאלמנטים שעשויים להיות בלתי מוכרים לנו. רק מורים עם התמחות בהכנה לבחינה יכירו היטב את מבנה הבחינה, ידעו לא רק אילו שאלות נפוצות אלא גם אילו מסיחים מאפיינים את השאלות הללו, ידעו אילו מילים נפוצות יותר במבחן הטופל, לאילו חומרי תרגול להפנות את התלמידים, באילו נושאים דקדוקיים כדאי להתמקד לקראת הבחינה וכיצד יש לכתוב חיבור ברמה אקדמית הולמת.
  4. אחד הדברים שקורס טוב עשוי להעניק לתלמיד הוא חוויה אותנטית המדמה ככל האפשר את הסיטואציות שבהן הוא ייתקל בבחינה. זכרו שהבחינה ארוכה ומורכבת, הכוללת גם אלמנט של עמידה בזמנים. הצורך לתפקד במסגרת הזמנים המוקצבים לכל משימה, מול מרצה ותלמידים אחרים, מאפשר לתלמיד לצאת מ"אזור הנוחות" שלו ולתרגל לא רק את המשימות השונות אלא גם את עצם ביצוען בסיטואציה מלחיצה.

בהצלחה!