באופן טבעי התשובה העקרונית והקצרה לשאלה שבכותרת היא "כן". כמו כל מבחן, גם את ה-IELTS ניתן לעבור גם בלי להתכונן אליו בשום צורה שהיא. לדוברי אנגלית ברמה של שפת אם, שגם מיומנים מאוד בכתיבה בשפה זו, יש אפילו סיכוי סביר להצליח, אם כי חשוב לקחת בחשבון שגם במקרים אלה הגעה לציון המינימלי הדרוש בהתאם למטרת המבחן בהחלט לא מובטחת – ולמי שהאנגלית שלו אינה מושלמת כבר מומלץ להיערך בחוכמה לבחינה הלא פשוטה כדי לא לקבל תשובה שלילית.

האתגרים העיקריים של המבחן

מבחן IELTS – השם הוא ראשי תיבות של הביטוי International English Language Testing System – מספק הערכה לגבי היכולות השונות של השימוש בשפה האנגלית: קריאה, כתיבה, דיבור ושמיעה. חשוב לזכור את מטרת המבחן: לבדוק אם האדם מסוגל ללמוד בחו"ל במסגרת אקדמית שבה שפת ההוראה היא אנגלית, או לחילופין לעבוד בחו"ל כשמן הסתם כל האינטראקציות במקום העבודה ועם הגורמים הרלוונטיים מתנהלות בשפה הפופולרית ביותר בעולם.

בהתאם נדרשת כמובן רמת אנגלית גבוהה, הן בדיבור, הן בשמיעה, הן בכתיבה והן בקריאה – בין אם המטרה שלכם היא לימודים בחו"ל ובין אם פיתוח הקריירה מעבר לים. כתוצאה מדרישה זו, גם מי שיכולים לנהל שיחה עם תייר שבה הם מסבירים לו איך להגיע לחוף הים (או שלחילופין מסתדרים בלי קושי בלונדון) לא בהכרח יעברו את המבחן עם הציון המינימלי הרצוי. המסקנה: כדאי להיערך למבחן וקודם כל להבין כיצד הוא בנוי.

כיצד בנוי המבחן?

ראשית חשוב לדעת שיש שתי גרסאות של המבחן הבינלאומי להערכת רמת האנגלית – האחת שמוגדרת "כללית" ומיועדת למי שעובר את המבחן כדי לקבל אשרת עבודה או שהייה במדינה כזו או אחרת, והשנייה שמוגדרת "אקדמית" ומיועדת למי שמבקש להתקבל למוסד לימודים בחו"ל.

בכל מקרה המבחן כולל 4 פרקים: דיבור, שמיעה, קריאה וכתיבה. 3 הפרקים האחרונים הם במתכונת ממוחשבת, ויש לבצע אותם ברצף וללא הפסקה ביניהם. את השליטה בדיבור, באופן טבעי, תצטרכו להוכיח באמצעות שיחה מול בוחנ/ת מוסמכ/ת של המועצה הבריטית שמופקדת על עריכת המבחן. פרק זה עשוי לפתוח את היום ולאחריו תשבו מול המחשב כדי להפגין את יכולות הקריאה, הכתיבה והשמיעה, או להפך, להיום החלק האחרון של המבין אחרי שכבר השלמתם את כל המטלות של 3 הפרקים הממוחשבים.

שמיעה

בפרק זה תתבקשו להקשיב ל-4 קטעים, שכל אחד מהם הוא באורך של 3-5 דקות. אחרי כל קטע שכזה תתבקשו לענות על 10 שאלות. בסך הכל מוקצבות לחלק של השמיעה 30 דקות, והוא זהה בשתי הגרסאות.

קריאה

פרק זה משתנה בין הגרסה הכללית לגרסה האקדמית. במבחן הכללי יש 5 קטעים, 4 מתוכם קצרים יחסית ועוד אחד באורך של 700-1000 מילים, ואילו במבחן האקדמי יש 3 קטעים וכולם ארוכים. בשתי הגרסאות יש 40 שאלות ומוקצבות להן 60 דקות.

חשוב להדגיש שגם לימוד אנגלית ברמה גבוהה מאוד בבית הספר לא מבטיח הצלחה בפרק זה.

כתיבה

גם למטלת הכתיבה מאפיינים שונים בשתי הגרסאות של מבחן IELTS. במבחן הכללי תתבקשו להכין מכתב קצר (בהתאם להנחיות ספציפיות – למשל מכתב תודה) ולכתוב חיבור דעה. גם במבחן האקדמי יש משימת כתיבת חיבור דעה, ועוד דרישה היא ניתוח של תהליך מסוים או של מידע אשר מוצג בגרף. בשתי הגרסאות הזמן הכולל לפרק הכתיבה הוא 60 דקות.

דיבור

פרק הדיבור כולל 3 חלקים: שאלות קצרות ותשובות בהתאם, הרצאה קצרה של דקה עד שתי דקות על נושא שמוצג לנבחנים (לאחר שניתנת להם דקה להתכונן) ודיון. במסגרת הדיון יש לענות בהרחבה על שאלות שונות.

בסך הכל תשבו עם הבוחנ/ת בין 10 ל-15 דקות.

איך הכנה למבחן מגדילה את סיכויי ההצלחה?

קורס הכנה ייעודי שמועבר על-ידי בית ספר לאנגלית ברמה גבוהה משפר מאוד את הסיכויים שלכם להגיע לציון הדרוש (הציונים במבחן הם תמיד מספר בין 0 ל-9 בכפולות של חצי. תחילה נקבע ציון שכזה בכל אחד מהפרקים, והממוצע שלהם הוא הציון הסופי במבחן. ציון 7 לדוגמה משמעותו שליטה טובה אם כי ישנם גם אי דיוקים וחוסר יכולת להבין חלק מהסיטואציות. ציון 9 מעיד על דיוק מלא, רהיטות והבנה מושלמת).

סיבה אחת לכך שקורס IELTS מספק הכנה אופטימלית היא חיזוק המיומנויות השונות שנבדקות במבחן – במהלך הקורס מוקדש זמן לתרגול כתיבה באנגלית, קריאת טקסטים (כולל כאלה מורכבים) והבנתם, הבנת הנשמע וכמובן גם דיבור שוטף בשפה הבינלאומית הפופולרית.

הסיבה השנייה היא שלא מדובר בעוד קורס אנגלית אלא בלימודים ממוקדים – כך שתגיעו למבחן כשאתם יודעים כיצד הוא בנוי ומהו אופי השאלות האפשריות, אחרי שכבר תרגלתם אותן. מאחר שכל פרק במבחן מוגבל בזמן, זהו פקטור משמעותי מאוד שמונע בזבוז זמן יקר.

סיבה שלישית, חשובה לא פחות, היא הביטחון העצמי הרב יותר, בזכות הידיעה שאתם מוכנים – ובהקשר זה כדאי לזכור שלביטחון עצמי יש חלק נכבד ביכולת לדבר באופן שוטף ורהוט בשפה זרה.

אפשרויות הלימוד השונות

אופציה אחת היא לימודים בקבוצה קטנה – עד 6 משתתפים – עם מרצים מנוסים ושלל חומרי הוראה ותרגול (כולל סימולציות, קבצי MP3 ועוד). אופציה שנייה היא שיעורים פרטיים, גם כן עם מרצה מנוסה ובמועדים גמישים בהתאם לצרכים הספציפיים שלכם. בכל מקרה מובטחת למידה אפקטיבית והגעה למבחן החשוב עם מוכנות מלאה.