אם אתם חולמים על לימודים בחו”ל, בין אם מדובר ב-MBA, LLM, תואר ראשון או דוקטורט, דעו לכם שהדבר אפשרי ונגיש יותר ממה שחשבתם.

במאמר זה נפרט כמה צעדים חשובים שיכולים לקדם אתכם בדרככם אל היעד הנכסף.

 

שלב ראשון – מחקר על אוניברסיטאות ותכניות רלוונטיות

אם אתם מכוונים להרווארד, אוקספורד, סטנפורד או אוניברסיטאות יוקרה אחרות, כדאי שתתכוננו להגשה באמצעות מחקר קפדני ומסודר.

במהלך המחקר שלכם, כדאי מאוד שתתייחסו לנקודות הבאות:

מיקום

חשוב להבין את המדינה שאליה אתם מכוונים. בין אם אתם חולמים על לימודים בארצות הברית, בבריטניה, בקנדה או בגרמניה, הלימודים תלויים בגורמים רבים כמו מצב משפחתי (האם אתם טסים לב או עם בני זוג/משפחה) וגם בהעדפה שלכם לעיר גדולה או למקום פחות הומה (לדוגמא, ניו יורק הסואנת לעומת קיימברידג’ הירוקה והשלווה).

כדאי לכם גם לבדוק אם התכנית היא בשפה שנוח לכם ללמוד בה ואם היא מטפחת קהילתיות שתאפשר לכם תחושת בית. לדוגמא, אם חשוב לכם להיות קרובים לקהילה יהודית, זה כבר עוזר לדעת להתמקד באזורים מסוימים.

התקדמות מקצועית

כדאי מאוד שתבררו אם יש לתכנית מסויימת התמחות שתועיל לכם בהמשך. לדוגמא, האם באוניברסיטה יש פרופסור בעל מוניטין כלל-עולמי המתמחה בשיווק או תואר המבטיח לכם התמחויות בחברות שיועילו לנטוורקינג שלכם, דבר שיעזור לכם בהמשך הדרך.

דירוגים

לעיתים חשוב להבין עד כמה המוסד שאליו אתם מכוונים מוכר בעולם. דבר זה עשוי להשפיע על החברות שירצו להעסיק אתכם עם סיום התואר ועל ההתרשמות של מעסיקים וקולגות מאותה שורה בקורות החיים שלכם. בתארים כדוגמת MBA ותואר שני במשפטים (LLM), הדירוגים תופסים מקום מרכזי יותר בקבלת ההחלטות של הסטודנטים מכיוון שהיוקרה של האונבירבסיטה תשפיע לרוב גם על גובה השכר שלהם לאחר הלימודים.

עבודה לאחר התואר

כשאתם בוחרים אוניברסיטה, חשוב שתקחו בחשבון אם אתם מעוניינים להישאר באותה עיר/מדינה גם לאחר התואר ושתבינו אילו משרות תוכלו להשיג. בהקשרים האלה הדבר הנכון ביותר לעשות הוא לדבר עם בוגרי התואר שלכם או אפילו בוגרים של התכנית שאליה אתם מגישים. מניסיון, לסטודנטים, ולישראלים באופן מיוחד, יש רצון לעזור ולתמוך בכם בתחילת התהליך.

 

שלב שני – הגשת המועמדות

אחרי שהבנתם לאן אתם מגישים ומהם דרישות הקבלה והדדליינים לתכנית החלומות שלכם, מגיע הזמן לרדת לפרקטיקה ולהבין איך לגרום לזה לקרות:

מבחני אנגלית

מבחנים הבודקים את רמת השליטה באנגלית אקדמית, כגון TOEFL או IELTS, הם חלק חשוב מתהליך ההגשה אם כי לא מכריע בנוגע לקבלה/אי קבלה שלכם לתכנית. כלומר, ניתן להגיש מועמדות ולהתקבל תחת conditional offer (על תנאי) עד לרגע השלמת המבחן. אם אתם קוראים את השורות האלה כמה חודשים לפני פתיחת ההגשות, אנו ממליצים בחום “לשים את זה מאחוריכם” – לסיים עם דרישות האנגלית מוקדם ככל האפשר כך שבסמוך למועד הגשת המועמדות תוכלו להתמקד באפליקיישן עצמו.

קורות חיים

בניגוד לקורות החיים שהתרגלתם לכתוב בארץ, בחו”ל לכל אוניברסיטה יש פורמט משלה ודגשים חשובים שכדאי לשים אליהם לב. לדוגמא, כיצד מדגישים שירות צבאי או לאומי, האם ואיך לציין התנדבויות, כיצד להדגיש יכולות ומצויינות אקדמית, ועוד.

חיבורים אישיים

החיבור האישי הוא ללא ספק החלק החשוב ביותר בתהליך ההגשה. אותו Personal Statement למעשה מסביר מי אתם, מה הרקע שלכם ולמה כדאי לועדת הקבלה לסמן את שמכם ב”וי” ירוק לקראת השנה הקרובה. במסמך חשוב להדגיש מה תעשו לאחר הלימודים, כיצד תתרמו למותג התכנית כבוגרים ועוד. המסמך הזה יקבע אם תתקבלו או לא, ולכן יש להשקיע בו בהתאם.

מכתבי המלצה

לרוב תתבקשו להביא מכתב אחד או שניים, ובהתאם לתכנית, לחשוב על ממליצים אקדמיים או מקצועיים. הסוד הוא למצוא ממליץ שמצד אחד ממלא תפקיד בדרג גבוה ועם טייטל מרשים ומצד שני כזה שיערב אתכם בכתיבת ההמלצה, יתייעץ אתכם ויסכים לשלוח את ההמלצה למספר אוניברסיטאות. תהליך ההמלצה דורש זמן והשקעה מצד הממליץ, ולכן חשבו היטב את מי אתם בוחרים.

ראיונות אישיים

בחלק מהתכניות יבקשו מכם להתייצב בזום לריאיון אישי שיבחן את יכולת ההבעה שלכם באנגלית, החיבור המקצועי לתכנית, הידע שיש לכם על התחום שממנו אתם מגיעים ומידת המוטיבציה שלכם. בין אם אתם מגישים לתואר ראשון, דוקטורט או כל תואר אחר, כדאי שתתכוננו לתרחיש הזה מראש.

 

שלב שלישי – מימון התואר

לימודים בחו”ל אינם עסק זול. גם אם אין לכם או למשפחתכם את הסכומים הדרושים לממן את לימודיכם, ישנם מקורות מימון אחרים שתוכלו להיעזר בהם, כגון הלוואות ומלגות. אך זהו כבר נושא למאמר אחר.

 

לפרטים על ייעוץ אישי לטובת לימודים בחו”ל, מומלץ לפנות לנוגה – סיוע והכוונה ללימודים בחו”ל

טלפון: 054-9659186

מייל: info@nogaconsultancy.com

אתר: www.nogaconsultacy.com