למרות שאנגלית איננה שפה רשמית בישראל, כולנו מכירים בחשיבותה. כל מי שהיה תלמיד במערכת החינוך הישראלית נתקל, ללא ספק, בלא מעט סוגים של מבחנים שנועדו לבדוק מהי רמת הישגיו באנגלית. אבל לא רק בתוך מערכת החינוך ולא רק בגילאי בית הספר אנו עשויים להידרש למבחנים שיבדקו את יכולותינו וידיעותינו באנגלית. מבחן ielts הינו מבחן חשוב ביותר הבודק את ידיעותיו של הנבחן בשפה החשובה כל כך. להלן נבין יותר על חשיבות מבחן זה, נראה לשם מה הוא נועד ומי מחויב להיבחן בו (וגם מתי).

מבחן ielts – מבחן בינלאומי

מכיוון שאנגלית הינה שפה בינלאומית, כל מי שפועל במרחב הבינלאומי עשוי להידרש להשתמש באנגלית לצרכים אישיים או מקצועיים. מבחן ielts הינו מבחן בינלאומי, מבחן בעל תוקף מוכר שזכה להכרה ממגוון רחב של מדינות וגופים. המבחן הזה חשוב כל כך, עד שכדי להשיג בו הצלחה פותח קורס IELTS המותאם למבנה הבחינה.

מי מכיר במבחן זה – הרבה מאוד מדינות ששפת הדיבור בהן היא אנגלית וכן גם הרבה מאוד מעסיקים בעולם ומוסדות לימוד (גם אקדמאים ולא לא אקדמאים). בין היתר, המבחן מוכר בבריטניה, בארצות הברית, באוסטרליה ובעוד מדינות דוברות אנגלית. מאות, אלפי ואפילו עשרות אלפי מוסדות לימוד ברחבי העולם מכירים בתוקפו של המבחן הזה ודורשים מהמועמדים להיבחן בו לאחר שמגישים בקשה להירשם ללימודים. מלבד היותו של מבחן ielts מבחן קבלה ללימודים במוסדות נבחרים ברחבי העולם, זהו מבחן חשוב גם עבור מהגרים. כאשר רוצים לקבל אזרחות או לפעמים אישור תושבות או עבודה, יש צורך להוכיח ידע בשפה האנגלית. מדובר בדיבור, כתיבה, הבנה. לכל הצרכים הללו, מדובר במבחן בר תוקף.

מבנה הבחינה

משך בחינה ממוצעת הינו כ-3 שעות בקירוב. מכיוון שחלק חשוב בבחינה הינו מבדק בעל פה, משך הבחינה עשוי להשתנות מעט, לכאן או לכאן. כל מבחן כולל ארבעה חלקים, שנועדו באופן משולב לגלות מהו מכלול הידיעות של הנבחן בכל רבדי השפה. מלבד קטע השיחה בעל פה (שאותו הזכרנו לעיל) יש עוד שלושה חלקים. חלק שבודק את כישורי הכתיבה באנגלית. חלק הבודק את כישורי הקריאה בשפה זו. חלק שבודק את כישורי ההקשבה.

בחלק ההקשבה של מבחן ielts יושמעו הקלטות בפני הנבחנים. ההקלטות עוסקות בנושאים שונים, חלק מהנושאים עשויים לכלול היבטים חברתיים ואחרים עשויים לכלול היבטים יותר מקצועיים. הנבחן יאזין לדו שיח בין נותן שירות לבין לקוח, למשל, או הרצאה בעניין כלשהו או הדרכה. לאחר שמקשיבים להקלטות במשך כחצי שעה, יש להעביר את הנדרש, על פי ההנחיות לדף הבחינה. לכל נבדק מוקצים עשר דקות לצורך כך.

חלק נוסף של הבחינה עוסק בבדיקת יכולות הקריאה ובו יצטרך הנבחן לקרוא טקסט של יותר מ-2000 מילה ולבסוף – מענה על שאלות. אופי השאלות מגוון, חלקן שאלות רב ברירה, הבעת דעות, השלמת משפטים ועוד. יש לציין כי קיימים טקסטים שונים לנבחנים שונים – לצרכים אקדמאים למשל, אל מול מטרות הגירה או עבודה. בחלק שעוסק בכתיבה, נדרש הנבחן לכתוב לפחות שני קטעים שונים, תוך היצמדות לנושא מסוים בכל קטע.

ציונים וניקוד

למבחן אין ציון מספרי כגון בין 0 ל-100 (בדומה למבחני בית הספר) או בין 200 ל-800 כדוגמת בחינה פסיכומטרית. כל נבחן, על פי הישגיו, יוגדר כבעל רמה מסוימת של שליטה בשפה האנגלית. הרמה הגבוה ביותר, רמה 9, מציינת מומחיות מלאה ושליטה בשפה. רמה מספר 1 הינה הרמה הנמוכה ביותר, שמציינת כי לנבחן אין כל יכולת להבין או להתנסח בשפה האנגלית.