מבחן אמירם הוא מבחן מיון רמה באנגלית שמטרתו לבחון היכן הנבחנים נמצאים ביחס לרמת האנגלית האקדמית הנדרשת כדי לסיים תואר ראשון במוסד לימודים גבוה בישראל. כדי להצליח במבחן, לא מספיק “לדעת אנגלית”. חשוב להכיר את המבחן על כל חלקיו ולשלוט באוצר המילים ובמבני המשפט המאפיינים אותו.

מבחן אמירם כולל שלושה סוגי שאלות אמריקאיות – השלמת משפטים, ניסוח מחדש והבנת הנקרא.

 

השלמת משפטים

בשאלות השלמת משפטים ניתן משפט שבו חסרה מילה (או לעיתים נדירות יותר 2-3 מילים) וארבע אפשרויות להשלמתה.

 

שאלה לדוגמה

 

Some brain surgeries are performed while the _____ is conscious and awake.

 1. interrogation
 2. gesture
 3. misfortune
 4. patient

 

 

הסבר ופתרון

 

אמנם מטרת שאלות אלה היא לבחון את רמת אוצר המילים של הנבחנים, אך ניתן לענות עליהן נכון גם אם לא יודעים את כל המילים בתשובות או במשפט.

למשל, בשאלה לדוגמה, אפשר להבין מהמילה awake במשפט, המתארת את המילה החסרה, שמה שחסר לנו צריך להיות יצור חי כלשהו. המילה patient (תשובה 4) מקבילה למילה הלועזית פציינט (מטופל), מה שמסתדר לנו גם עם ההקשר הרחב יותר, המדבר על ניתוחי מוח. אבל גם אם אנחנו לא מכירים את המילה הזאת, יכול להיות שנצליח לפסול כמה מהתשובות הלא נכונות. כך למשל, interrogation מסתיימת בסיומת tion שמאפיינת שמות עצם מופשטים ואילו misfortune מתחילה בתחילית mis שמשמעה לקוי או שגוי.

 

ניסוח מחדש

בשאלות ניסוח מחדש ניתן משפט ואז בתשובות ארבע גרסאות שונות לאותו משפט, ששלוש מהן מעוותות את המשמעות של המשפט המקורי.

 

שאלה לדוגמה

 

Initially, it was believed that Apatosaurus was too massive to bear its own weight on dry land, so it was theorized that the herbivorous dinosaur must have lived partially submerged in water, perhaps in a swamp.

 1. The herbivorous Apatosaurus was originally too cumbersome to move unless it was immersed in water, but it was later able to move about on dry land.
 2. It is now believed that the herbivorous Apatosaurus was initially too bulky to move with ease unless his body was at least part of the time in water.
 3. Early on, the plant-eating Apatosaurus dinosaur was assumed to have lived partly under water, since it was thought to have been too heavy to move on dry land.
 4. In theory, it would appear that the Apatosaurus dinosaur should have been able to move only while under water, however that is not the case.

 

הסבר ופתרון

 

קשה מאוד להשוות בין המשפט המקורי לבין כל אחת מהתשובות ולוודא שכל פרט ופרט עדיין מיוצג כהלכה, במיוחד כשלא מבינים את כל המילים. לכן כדאי לשים לב לקשרים הלוגיים בין הרעיונות שמוצגים במשפט המקורי ולוודא שהם נשמרים בתשובות. תשובות שאינן שומרות על הקשר הלוגי המקורי צריכות להיפסל, גם אם הן משתמשות באוצר מילים או מבנה משפט דומה למקור. ולעומת זאת, חשוב לא לפסול תשובות ששומרות על הקשר הלוגי רק כי הן משתמשות במילים נרדפות או במבני משפט אחרים.

למשל, בשאלה המופיעה לעיל, אפשר לפסול את כל שלוש התשובות הלא נכונות על סמך שיבוש הקשרים הלוגיים. המשפט המקורי אומר שבהתחלה האמינו משהו בנוגע למשהו שנקרא Apatosaurus ולכן פיתחו לגביו תיאוריה מסוימת. כלומר, מוצג כאן קשר של סיבה ותוצאה. לעומת זאת, תשובה 1 מציגה קשר של ניגוד. היא טוענת שה-Apatosaurus היה בהתחלה משהו אחד אבל השתנה בהמשך. תשובה 2 מציגה קשר של תנאי. היא טוענת שכיום מאמינים שה-Apatosaurus היה בהתחלה משהו מסוים אלא אם כן משהו אחר. תשובה 3 מציגה קשר של סיבה ותוצאה, בדיוק כמו המשפט המקורי. ותשובה 4, כמו תשובה 1, מציגה קשר של ניגוד. לפיה, בתיאוריה נראה שה-Aptosaurus היה אמור להיות משהו, אבל זה לא נכון.

התשובה הנכונה, אם כן, היא תשובה 3.

כפי שאתם רואים, אין צורך שנבין לגמרי את המשפט המקורי או את התשובה הנכונה. הרבה פעמים מספיק שנבין מה מהות הקשרים הלוגיים בין חלקי המשפט המקורי ונפסול את התשובות שמעוותות אותו.

 

הבנת הנקרא

קטעי הבנת הנקרא מגיעים תמיד בליווי 5 שאלות מסוגים שונים ומגוונים, כגון אוצר מילים, הסקה ורעיון מרכזי.

 

פסקה ושאלה לדוגמה

 

In addition to revealing the existence of other planets, these dips in light also provide us with information regarding the size of the planet and its distance from its parent star. That distance is of great significance because it determines the amount of light the planet receives, which affects a planet’s temperature.  It is a little like sitting next to a campfire: you want to be close enough so that you are warm, but not so close that you are too toasty and get burned.

 

In the paragraph, the author brings the example of the campfire in order to –

 1. show how dips in light can provide us with important information.
 2. describe how one determines the amount of light a planet receives
 3. explain the significance a planet’s size has on its temperature
 4. demonstrate how distance affects a planet’s temperature.

 

הסבר ופתרון

 

חשוב להכיר את כל סוגי השאלות המאפיינות את מבחן אמירם ולגשת לכל אחת בהתאם לאופייה. במקרה הנוכחי, למשל, מדובר בשאלה שבוחנת לא סתם מה נאמר על פרט מסוים אלא איזה תפקיד אותו פרט משרת. אנחנו יכולים לראות זאת בקלות בזכות אזכור כותב המאמר (the author) והשימוש במילות התכלית in order to. כדי להבין איזה תפקיד משרתת דוגמה, לרוב כדאי לנו להתמקד במה שנאמר במשפט שלפניה ולהבין את הקשר בין שניהם. אל התשובות עצמן כדאי להגיע רק אחרי שכבר גיבשנו רעיון לתשובה, כי אחרת הן עלולות להישמע משכנעות מאוד. לדוגמה, ברוב שאלות הבנת הנקרא, התשובות השגויות יכילו אלמנטים שכן הוזכרו בקטע, אבל לא בהקשר הנכון.

במקרה של השאלה הזאת, הדוגמה שעוסקת במדורה מופיעה מיד אחרי משפט שעוסק בחשיבות המרחק בין כוכב לכת וכוכב, אשר נובעת מכמות האור שכוכב הלכת מקבל, מכיוון שזאת משפיעה על הטמפרטורה שלו. תשובה 4 היא היחידה מבין ארבע התשובות שעושה את הקישור הנכון בין מרחק לטמפרטורה. וגם אם המשפט שבא לפני הדוגמה קצת מסובך להבנה, גם הדוגמה עצמה מרמזת על קישור בין מרחק וטמפרטורה באמצעות שימוש במילים פשוטות ובסיסיות יותר – warm ו-close.

 

כדי להעמיק את ההיכרות שלכם עם סוגי השאלות והטכניקות המומלצות לפתרונן, כדאי ללמוד בקורס הכנה למבחן אמירם שמועבר על-ידי מרצים מנוסים המתמחים בהכנה לבחינות אקדמיות בכלל ומבחני אמיר ואמירם בפרט.

 

לפרטים נוספים על מבחן אמירם, כדאי להיוועץ בעמוד על המבחן באתר המרכז הארצי לבחינות ולהערכה.