מהו מבחן Duolingo?

לצד מבחני מסוגלות אנגלית אקדמית מוכרים כגון TOEFL, IELTS, GMAT ודומיהם, לאחרונה התחלנו לשמוע על מבחן נוסף – מבחן דואולינגו. מבחן זה אמנם נהנה מפחות יוקרה מאשר אחיו הוותיקים, אך הוא מתחיל לצבור תאוצה ונהנה מכמה יתרונות בולטים.

אז בואו נגלה במה בעצם מדובר.

Duo– מה???

Duolingo הוא מבחן שבניגוד למבחנים האחרים שהזכרנו אינו מחייב שליטה גבוהה באנגלית אקדמית. להפך – הוא בוחן יכולות שפה בסיסיות בלבד, אוצר מילים סטנדרטי, וניתן לבצע אותו באינטרנט, בכל מקום, באמצעות המחשב האישי. חברת Duolingo, שחרתה על דגלה את המטרה להפוך את תהליך למידת השפות למהנה ומתגמל, פיתחה תוכניות הוראה ואפליקציות לשימוש אישי במשך שנים, וצברה הכרה בינלאומית בתור ספק שירותי הוראת שפה. המבחן שפיתחה משקף למעשה את רעיון השליטה ביכולות בסיסיות בשפה זרה, ברמה של פונקציונליות בלבד – כלומר ברמה הנחוצה כדי "להסתדר" בקריאה, כתיבה, דיבור והבנת הנשמע באנגלית, גם אם הדוברים אינם מבינים מילים גבוהות ומנופחות.

מבנה הבחינה

כיצד מורכב מבחן Duolingo? כמו מבחנים אחרים, גם כאן נבדקים ארבעת ממדי השפה העיקריים: הבנת הנקרא, הבנת הנשמע, דיבור וכתיבה. אלא שבמקום לקרוא טקסטים אקדמיים ארוכים ועמוסים במונחים מתחומי מחקר שונים, הטקסטים של דואולינגו הם קצרים והרבה יותר "ידידותיים למשתמש", שכן הם מבוססים על מלל ברמת אנגלית מדוברת, קרובה יותר ליכולות של נבחנים פוטנציאליים.

האזנה

במקום להאזין להרצאות ארוכות, במבחן דואולינגו תאזינו בכל פעם למשפט אחד בלבד ותכתבו את מה ששמעתם.

דיבור

בחלק הדיבור, יהיה עליכם להקליט את עצמכם מדברים למיקרופון ועונים על שאלה כללית במשך כדקה עד דקה וחצי.

כתיבה

הכתיבה במבחן דואלינגו בנויה ממשימות כתיבה קצרות מאוד, המבוססות על רשמים אישיים מתצלומים שונים.

קריאה

יכולת הבנת הנקרא של הנבחנים נבחנת במספר אופנים, כולם בעלי דגש על היכולת לזהות מילים אמיתיות מול מילים מזויפות. כמו כן, במבחן מופיעים כמה טקסטים קצרים (המכילים כל אחד פסקה בת 5-7 משפטים) שבהם חסר חלק מהמילים ויש להשלים אותן.

הכרה מוסדית

החדשות הטובות באמת הן שמבחן דואולינגו צובר תאוצה וכבוד בעולם האקדמי. האוניברסיטאות והמכללות מתחילות להכיר בכוחו של מבחן זה לשקף נתוני אמת על היכולות השפתיות של סטודנטים פוטנציאליים ולכן אינן מהססות לכלול אותו בין שאר מבחני הכניסה שלהן, שהציונים בהם משמשים אינדיקציה מספקת ליכולתם של סטודנטים פוטנציאליים להסתדר בשפה האנגלית בעולם האקדמי בחו"ל. כיום, למעלה מ-2000 אוניברסיטאות ומכללות ברחבי העולם מכירות בתוצאות מבחן Duolingo כשוות ערך לתוצאות מבחנים כמו TOEFL  ו-IELTS. בין מוסדות אלה ניתן להזכיר את ייל וסטנפורד בארצות הברית, את כלל המוסדות להשכלה גבוהה באנגליה ובארץ את המרכז הבינתחומי בהרצליה ואת אוניברסיטת תל אביב.

מחיר נוח

יתרונות נוספים של המבחן הם העובדה שהוא אלטרנטיבה זמינה, זולה יחסית (49 דולר, שהם כ-165 ₪ בזמן כתיבת שורות אלה) ובעלת סטנדרט הצלחה ישים ובר ביצוע לנבחנים הנדרשים להציג תוצאות קבילות בפני מוסדות להשכלה גבוהה ברחבי העולם במהירות, וזאת למרות שאין להם תמיד את הזמן והמשאבים להשקיע בבחינות אנגלית מסיביות יותר. את המבחן תוכלו לבצע כאמור בכל שעה, ממחשבכם האישי, ואורכו שישים דקות. את התוצאות תקבלו בתוך פחות מ-48 שעות.

הכנה הולמת

על מנת להתכונן למבחן Duolingo כראוי ולהבטיח שתגיעו לתוצאות מספקות, יש צורך להכיר את מבנה הבחינה ולשלוט בהיבטים דקדוקיים, לקסיקליים ותחביריים של השפה האנגלית. צפייה מרתונית בהרצאות TED או אפילו בסדרות נטפליקס בהחלט תתרום ליכולת שלכם לפענח מילים באנגלית מדוברת, אבל מעבר לכך, יהיה עליכם לדעת להעביר את המשפט הנשמע לכתב, או לומר בקול מילים שתידרשו לקרוא, או לדעת איך להשלים אותיות חסרות במילה מסוימת, בדומה למשחק "איש תלוי". ידע כללי אמנם תורם לסיכוי להצליח במבחן, אבל אין כמו קורס הכנה בליווי מנחה שמדריך אתכם לגבי הניואנסים הקטנים של אותיות, מילים, משפטים ופסקאות בשפה שאינה שפת האם שלכם.

מה לומדים בקורס Duolingo?

קורס ההכנה של TopPrep מתמקד ב-12 סוגי המשימות שאיתן תידרשו להתמודד במבחן Duolingo. בקורס נלמד להכיר את שלוש רמות הקושי הקיימות במבחן ונגלה אילו תרגילים מופיעים באיזה שלב בו. נלמד כיצד מילים בנויות, מה שיעזור לנו להתמודד עם שאלות הדורשות מאיתנו ידע הנוגע לאופן בניית מילים באנגלית ואת האלמנטים במשפט שיחשפו את הקשרים הלוגיים בין חלקיו. בסופו של דבר, נגיע למבחן כשאנחנו מאומנים אליו ומוכנים לקראתו היטב.

לפרטים נוספים, צרו איתנו קשר.

בהצלחה!