כשמדברים על מבחנים מול עבודות, האמת היא שקשה מאוד להשיב מה יותר עדיף. הדבר תלוי בכל כך הרבה פרמטרים, שקשורים בין היתר, גם ליכולות של הסטודנט. בגדול, מבחן וגם עבודה, בודקים את רמת הידיעות של הסטודנט. מה שכן, מה שלרוב קורה הוא, שכאשר לומדים למבחן, אמנם הסטודנט זוכר את רמת הידיעות, מה שכן מדובר על זיכרון לטווח קצר יחסית. זאת משום שאחרי שהוא מסיים את המבחן, סביר להניח שישכח תוך זמן קצר את כל החומר שהוא למד. עם עבודות, הדבר קצת שונה, שכן יש זיכרון לטווח ארוך של הידיעות שנכתב עליהן בעבודה.

יתרונות בעשיית מבחן

מבחנים היו מאז ומתמיד והם כאן כדי להישאר. מבחנים עושים תלמידים בבתי ספר יסודיים, בתיכונים וכמובן גם לאחר מכן במוסדות להשכלה גבוהה. למעשה, אפשר לומר שעשיית מבחן היא יחסית קצרה ולמה הכוונה? מדובר על חומר שאותו לומדים לקראת המבחן, נבחנים עליו ולאחר מכן אין צורך עוד להתעסק איתו. מה גם, שמבחינת הזכרון שלנו, סביר להניח שאחרי שנסיים את המבחן, נשכח מה למדנו. במבחן השאלות הן מוכנות ויכול להיות שיהיה בסגנון מבחן אמריקאי, כאשר יש 3 או 4 תשובות מוכנות ומתוכן יש לבחור את התשובה הנכונה. יתרה מזאת, מבחן גם יכול להיות עם שאלות פתוחות ואז יש צורך להפגין את רמת הידיעות. מצד אחד יכול להיות שזה טוב שהמבחן הוא אמריקאי עם תשובות מוכנות, שכן במידה ולמדנו טוב את החומר, אז סביר להניח שגם נבחר בקלות את התשובה הנכונה. יחד עם זאת, לעיתים גם התשובות מבלבלות ולא מעט סטודנטים נופלים במבחנים בסגנון אמריקאי. זאת לעומת מבחנים עם שאלות פתוחות, שסביר להניח שהסטודנט יצליח לענות נכון על השאלות, לפחות לענות נכון ב-80 אחוז. גם זה מצוין. משך המבחן הוא לרוב שעה עד מספר שעות (תלוי בסוג המבחן). לאחר מכן, הוא נגמר ואין צורך להתעסק עוד עם החומר.

יתרונות בעשיית עבודה

נכון שעבודה בהשוואה למבחן היא ממושכת ולוקחת יותר זמן. לעבודה, יש שלבים שצריך לעבור ולאשר מול המנחה. ישנן סוגים שונים של עבודות בהן, עבודה סמינריונית, פרויקט גמר, עבודת הגשה כחלק מסיום קורס ועוד. כאשר אנחנו עושים עבודה, אנחנו נכנסים לתהליך של למידה. תהליך זה יכול להימשך לא מעט זמן. על כן, גם הידיעות שאנחנו לומדים במסגרת עשיית העבודה, נשארות אצלנו לטווח הארוך. זה ההבדל המשמעותי בין עבודה למבחן. עבודה גם אינה מלחיצה כמו מבחן ואיננה בזמן קצוב של מספר שעות. נכון שגם לעבודה יש את תאריך ההגשה שלה. אך עדיין מדובר על מועד שאפשר להגיע אליו בהצלחה וגם לקבל ציון מעולה. כל שצריך הוא להשקיע.

שורה תחתונה

לא משנה אם אתם עושים עבודה או מבחן, מה שחשוב הוא להיות רגועים ולא לחוצים. חשוב לדעת לסכם היטב את החומר, לשנן אותו, להבין אותו ולאחר מכן לעשות אותו בהצלחה.