מבחן IELTS (קיצור של International English Language Testing System) הוא מבחן עולמי הבודק את רמת האנגלית של אנשים שאינם דוברים אנגלית כשפת אם ואמורים להשתמש בשפה זו למטרות לימודים, עבודה או חיים בסביבה דוברת אנגלית.

מבחן IELTS קיים בשתי גרסאות: גרסה כללית וגרסה אקדמית. מטרת הגרסה הכללית היא לבדוק האם הנבחן יוכל להשתלב בשוק העבודה, ולפיכך היא בעלת זיקה תעסוקתית. מטרת הגרסה האקדמית של המבחן היא לבדוק את מידת יכולתו של הנבחן להשתלב בסביבה אקדמית, ולכן היא שמה דגש רב יותר על נושאים אקדמיים. שתי הגרסאות בודקות את ארבע מיומנויות השפה – הבנת הנשמע, הבנת הנקרא, כתיבה ודיבור.

חלקי הבנת הנשמע והדיבור זהים בשתי הגרסאות של המבחן. בשתיהן החלק הבודק את הבנת הנשמע מורכב מארבעה קטעי שמיעה – שיחה יומיומית, מונולוג מסיטואציה חברתית, שיחה מרובת משתתפים והרצאה אקדמית. חלק הדיבור נעשה אל מול בוחן וכולל כמה דקות של שיחה על נושא מוכר וחלק ארוך יותר, העוסק בנושא המוקצה לנבחן על-ידי הבוחן.

הבנת הנקרא והכתיבה, לעומת זאת, שונים בכל גרסה בהתאם לדגש הרלוונטי. חלק הקריאה בגרסה האקדמית מורכב משלושה קטעי קריאה הלקוחים מפרסומים אקדמיים אמיתיים כגון ספרים או כתבי עת. קטעים אלה יכולים להיות תיאוריים או אנליטיים ועשויים לכלול גם טבלאות, גרפים, תרשימים וכדומה. חלק הקריאה בגרסה הכללית מורכב מטקסטים קצרים ורבים יותר, המתחלקים באופן הבא: 2-3 קטעים עובדתיים קצרים, 2 קטעים עובדתיים הקשורים לעולם התעסוקה ולבסוף טקסט ארוך יותר בנושא כללי. גם הקטעים בגרסה הכללית לקוחים מפרסומים אותנטיים, כגון חוברות הדרכה, הודעות, מודעות, מסמכים ועיתונים.

הן בגרסה האקדמית והן בגרסה הכללית נדרשים הנבחנים לכתוב שני חיבורים – אחד בן 150 מילים והאחר בן 250 מילים – אך אופיים של החיבורים שונה בין שתי הגרסאות. בגרסה האקדמית החיבור הקצר יותר הוא חיבור אנליטי, האמור לספק תיאור, סיכום או ביאור של טבלה, גרף, מפה או תרשים. החיבור הארוך יותר הוא מאמר דעה על נושא נתון. בגרסה הכללית החיבור הקצר יותר הוא מכתב שלשונו עשויה להיות יומיומית, רשמית למחצה או רשמית לגמרי, בתלות בנושא, וכולל הסבר או בקשה למידע. כמו בגרסה האקדמית, גם החיבור השני הוא מאמר דעה, אך נושאיו לרוב פשוטים יותר וסגנון הכתיבה הנדרש יומיומי יותר.

בסופו של דבר, הבחירה אם לבצע את הגרסה האקדמית או הכללית של מבחן האיילטס תלויה במידה רבה בסיבה לביצוע המבחן מלכתחילה. מכיוון שהגרסה האקדמית קשה ותובענית יותר, אין סיבה לבחור לעשות אותה אם אין צורך אמיתי בכך.

כדי למקסם את הציון שלכם במבחן, בין אם בגרסה הכללית ובין אם בגרסה האקדמית, ניתן ללמוד בקורס IELTS, המספק כלים וטכניקות להתמודדות עם כל חלקי המבחן ועם כל סוגי השאלות בכל חלק. הקלק לפרטים על קורס IELTS של TopPrep.