מהו מבחן IELTS?

מבחן IELTS (קיצור של International English Language Testing System) הוא מבחן עולמי הבודק את רמת האנגלית של דוברים שזוהי אינה שפת האם שלהם ואמורים להשתמש בה למטרות לימודים, עבודה או חיים בסביבה דוברת אנגלית. המבחן בודק את ארבע מיומנויות השפה: הבנת הנשמע, הבנת הנקרא, כתיבה ודיבור.

ה-IELTS קיים בשתי גרסאות: גרסה כללית וגרסה אקדמית. ההבדלים בין הגרסאות באים לידי ביטוי בחלקי הקריאה והכתיבה. הגרסה הכללית בודקת האם הנבחן יוכל להשתלב בשוק העבודה ולכן התכנים, אופי השאלות והטקסטים בחלקי הקריאה והכתיבה מתאפיינים בזיקה תעסוקתית. לעומת זאת הגרסה האקדמית של מבחן IELTS בודקת האם הנבחן יוכל להשתלב בסביבה אקדמית דוברת אנגלית ולכן חלקי הקריאה והכתיבה בגרסה זו מתאפיינים בזיקה אקדמית.

מבחן IELTS מועבר במשותף על-ידי הגופים הבאים: British Council, IDP: IELTS Australia, Cambridge English Language Assessment

מבחן TOEFL

הפורמט של מבחן IELTS

פרקי ההאזנה, הקריאה והכתיבה של המבחן נערכים כולם במחשב. חלק הדיבור נערך אל מול בוחן במועד נפרד מהחלק הכתוב (עד שבוע לפניו או אחריו).

מבחן IELTS מורכב מ-4 פרקים שלכל אחד מהם ניתן ציון של 1-9 נקודות. הציון הכללי נע גם הוא בין 1-9 (הציון כולל גם חצאי נקודות). משך הזמן הכללי של הבחינה הכתובה שעתיים וארבעים דקות. משך חלק הדיבור הוא כ-12-14 דקות.

הבנת הנשמע

פרק הבנת הנשמע ב-IELTS הוא הפרק הראשון בבחינה. פרק זה מורכב מארבע משימות. כל משימה מורכבת מקטע שמיעה, שניתן לשמוע פעם אחת בלבד, ומעשר שאלות מסוגים שונים (סך הכול 40 שאלות בעלות ניקוד אחיד). לכל משימה יש מאפיינים משלה (דיאלוג, הרצאה וכו') ורמת האנגלית, הקטעים והשאלות הולכת ועולה ממשימה למשימה. לחלק זה מוקצבות 30 דקות למענה על השאלות ושתי דקות נוספות לבדיקת התשובות.

 בחלק זה נבחנים גם בעקיפין הדקדוק והכתיב של הנבחן. בשביל נבחנים רבים זהו החלק הקשה ביותר ב- IELTS. כדי להיות מוכן אליו באופן המיטבי חשוב לא רק להתאמן הרבה על האזנה אלא גם להכיר היטב את סוגי המשימות והשאלות ולשלוט בטכניקות שמאפשרות לזהות את התשובה הנכונה במהירות וביעילות.

הבנת הנקרא

פרק הבנת הנקרא הוא הפרק השני ב- IELTS. הוא מורכב משלושה קטעי קריאה שאחרי כל אחד מהם מופיעות 13-14 שאלות הבוחנות את מידת הבנתו את של הנבחן את הקטע (סך הכול 40 שאלות בעלות ניקוד אחיד). הקטעים מסודרים בסדר קושי עולה. לחלק זה מוקצבות 60 דקות, כאשר ניהול הזמן הוא עצמאי ובאחריות הנבחן.

כדי להספיק לענות על כל השאלות במדויק בזמן המועט המוקדש לכל קטע חשוב להבחין בין סוגי שאלות ולהשתמש בטכניקות פתרון הייחודיות לכל אחד מהם וכן לשלוט בשיטות איתור מידע בטקסטים ארוכים.

פרק הכתיבה

משימות הכתיבה במבחן IELTS מורכבות משני חיבורים: החיבור ראשון הוא מכתב בגרסה הכללית או חיבור ניתוח נתונים בגרסה האקדמית. על החיבור הראשון להיות כבן 150 מילה. החיבור השני בשתי הגרסאות הוא מאמר דעה ועליו להיות כבן 250 מילה. החיבור השני שווה פי שניים מהחיבור הראשון. לפרק כולו ניתנות 60 דקות וניהול הזמן בו הוא עצמאי.

בפרק הכתיבה נבדקים הרלוונטיות של הכתוב לנושא הניתן, ארגון החיבור, בהירות, עושר לשוני, דיוק בדקדוק ובחירת מילים אפקטיבית.

כדי להצליח להספיק לכתוב שני חיבורים מובנים, עשירים, ממצים ורהוטים בזמן המוקצב צריך להתאמן בכתיבת מספר רב של חיבורים ולקבל עליהם משוב מקצועי מפורט, הן מהבחינה התוכנית והן מהבחינה הלשונית, מאדם שמכיר את המבחן, את אופיו, דרישותיו והאופן שבו הציון מחושב.

פרק הדיבור

פרק הדיבור מתקיים בנפרד מהפרקים האחרים. הוא נערך מול בוחן מקצועי אך גם מוקלט. הפרק כולל 3 משימות שלכל אחת יש אופי משלה. המשימות נעות משאלות אישיות על חיי היומיום ותחביבים עד לשאלות המצריכות התמצאות מסוימת באקטואליה וחברה. לחלק זה מוקצבות כ-12-14 דקות ב- IELTS.

בפרק זה נבדקים רלוונטיות לנושא, רהיטות הדיבור, דיוק בדקדוק ובבחירת המילים, עושר לשוני והגייה.

כדי להתכונן לחלק זה חשוב להתאמן לא סתם בדיבור באנגלית אלא במענה על משימות דומות אל מול אדם שמכיר את המבחן ואת המשימות ומסוגל לספק משוב מקצועי.

מבחן IELTS לדוגמה

כדי להגיע לתוצאות טובות במבחן חשוב להכיר אותו על בוריו. הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא להתנסות בפתרון מבחן לדוגמה בשלב כמה שיותר מוקדם בהכנה לבחינה. פתרון מבחן לדוגמה יעזור לכם להעריך את רמתכם הנוכחית ולהבין מה עליכם לחזק על מנת להצליח לקבל את הציון הדרוש לכם וכמה עזרה, ואיזה סוג עזרה, דרושה לכם לשם כך.

לקריאה נוספת: הסבר מפורט על אופן הערכת הרמה במבחן IELTS.

גם בשלב מאוחר יותר, לקראת הבחינה עצמה, כדאי להתנסות בפתרון מבחנים לדוגמה כדי לשפר את הכישורים הדרושים להצלחה בבחינה וכדי ללמוד להסתדר עם אופן ההיבחנות ועם מגבלות הזמן של כל אחד מהחלקים. כמו כן, פתרון מבחנים רבים יעזור לכם להעמיק את היכרותכם עם סוגי השאלות ועם אוצר המילים הנפוץ בבחינה.

מבחני IELTS לדוגמה בחינם ניתן למצוא באתר הרשמי של מבחן IELTS ובאתר המועצה הבריטית, אחת מהגופים השותפים למבחן:

https://www.ielts.org/usa/ielts-for-test-takers/ielts-practice-test

https://takeielts.britishcouncil.org/prepare-test/free-practice-tests

עוד מבחני IETLS לדוגמה ניתן למצוא באתר הבא:

https://www.ielts-exam.net/practice_tests/

חשוב לקחת בחשבון שמכיוון שאתר זה אינו אתר רשמי של הגופים השותפים בבחינה השאלות בו אינן משקפות במדויק את השאלות המופיעות בבחינה, אך הן עדיין מספקות דוגמאות די מאפיינות שיסייעו לכם להבין את דרישות המבחן טוב יותר.

וכדי להתאמן על פרקי הקריאה וההאזנה בפורמט הדומה לפורמט החדש (הממוחשב) של המבחן, ניתן להיעזר באתר הבא (רצוי לבחור קטעים שמסומנים בתווית recent actual tests, שכן הם כוללים חומרים רשמיים):

http://mini-ielts.com/

בהצלחה!