קרן וקסנר (The Wexner foundation) הינה יוזמה של זוג יהודים אמריקאים, לזלי ואביגיל וקסנר, אשר הקימו קרן זו במטרה לחזק את המנהיגות היהודית בצפון אמריקה. בהמשך, הרחיבה הקרן את פעולתה וביקשה לחזק גם את המנהיגות במדינת ישראל ובחברה הישראלית. במסגרת זו נשלחים עובדים נבחרים במגזר הציבורי ללימודי תואר שני במנהל ציבורי באוניברסיטת הארוורד בבוסטון. הקבלה לקרן וללימודים מותנית בעריכת מבחן TOEFL.

תכנית קרן וקסנר לטיפוח מנהיגות ציבורית בישראל

תכנית קרן וקסנר לישראלים (Wexner Israeli fellowship Program) הוקמה בשנת 1989. מטרת התכנית היא להעניק למנהיגים מבטיחים במגזר הציבורי בישראל השכלה רחבה בתחום של מנהל ציבורי ושל פיתוח מנהיגות. המטרה היא לשפר את איכות עבודת השירות הציבורי בישראל, שמירה על ערכי הדמוקרטיה במגזר זה, ולטפח מנהיגים מוכשרים ומבטיחים שיצעידו את המגזר הציבורי בישראל קדימה.

את החזון הזה מיישמת הקרן על ידי מימון מלא של לימודי תואר שני בבית הספר למנהיגות ומנהל ציבורי באוניברסיטת הארוורד היקרתית שבבוסטון (HKS).

המועמדים הינם עובדי המנהל הציבורי עם ותק של לפחות 5-7 שנים, בגילאי 30-49 . כל המועמדים צריכים להיות בעלי תפקיד מנהיגותי, מוביל וניהולי. הם צריכים להיות כאלה שהממונים עליהם צופים להם עתיד של התקדמות והנהגה, ושהארגון שהם עובדים בו בונה עליהם שהם יהיו ממוביליו בעתיד.

הדרישות האקדמיות מן המועמדים והקשר למבחןTOEFL

המועמדים לקרן חייבים להיות בעלי תואר אקדמי.

כמו כן, ככל מועמד ללימודים אקדמיים בארה"ב, כך גם המועמדים לקרן וקסנר נדרשים לעבור את מבחן toefl ואת מבחן GRE . הן עבור מבחן TOEFL והן למבחנים האחרים ישנם ציוני סף, אשר רק מהם ומעלה ניתן להגיש מועמדות לקבלה לקרן. בשנת 2012-2013 אלה היו ציוני הסף לשם הגשת מועמדות לקרן:

  • ציון של 100 ומעלה במבחן המבוסס על האינטרנט (IBT ).
  • ציון של 600 ומעלה במבחן בכתב (PBT )

מומלץ להגיש מועמדות עם ציון של 110 IBT או המקביל לו בכל אחד מהמבחנים האחרים.

את מבחן TOEFL מומלץ לעשות מוקדם ככל האפשר, אפילו עוד לפני הגשת המועמדות לקרן. כאשר מגישים בקשה לקבלת טופס הרשמה לקרן יש להציג כבר טופס זכאות עבור מבחן toefl .

מהו מבחן TOEFL וכיצד נרשמים למבחן?

מבחן טופל נחשב לחלק אינטגראלי מתהליך הקבלה למוסדות אקדמיים בארה"ב. המבחן בודק את רמת האנגלית של המועמד, והאם הוא יוכל לעמוד ברמת האנגלית הנדרשת מן הסטודנטים במוסדות אלה.

המבחן בודק את היכולות הבאות באנגלית: הבנת הנקרא, הבנת הנשמע, יכולת הבעיה בעל פה ויכולת הבעה בכתב.

המבחן מועבר בכל רחבי העולם על ידי עמותה. ההרשמה למבחן היא דרך אתר האינטרנט הרשמי של המבחן או על ידי הרשמה טלפונית.

קרן וקסנר, אם כן, מממנת לימודי מנהל ציבורי בהארוורד לעובדי מנהל ציבורי מצטיינים מישראל. אחד מתנאי הקבלה הינו מעבר מבחן טופל.

הקלות במבחן TOEFL