לפני שניגשים למבחן TOEFL, על מנת לוודא שנעבור אותו בהצלחה, מומלץ לבצע הכנה למבחן TOEFL הכוללת מספר צעדים שיעזרו לנו להעריך את רמתנו האישית באנגלית יחסית לדרישות הציון הנקבעות ע"י מוסד הלימודים או מקום העבודה אליו אנו רוצים להתקבל בחו"ל.

הערכה כזאת תאפשר לנו לקבל החלטות חשובות כגון האם קיים או לא קיים צורך בהכנה לבחינה, ובמידה וקיים, עד כמה מקיפה צריכה להיות הכנה זו ובאיזה פורמט – קורס TOEFL או למידה עצמית, וכל זאת בהתחשב בפער שיש בין ציון היעד אליו אנו שואפים לציון שיש לנו כעת.

קשה להשיג הערכה מדויקת של ציון TOEFL לפני שניגשים לבחינה, אך ניתן לבצע מספר פעולות שיעזרו להבין טוב יותר מה מצופה מאיתנו בבחינה מבחינת רמת האנגלית:

1. הגדרת ציון היעד. על מנת לברר את הציון הנדרש בבחינה, יש ליצור קשר עם מוסד הלימודים הרצוי או להכנס לאתר האינטרנט של המוסד. ברוב האתרים מצויינות הדרישות. למוסדות שונים יש דרישות שונות ולכן חשוב מאוד לברר מה הציון הנדרש לי באופן אישי.

2. הערכת הכישורים השונים הנבדקים בבחינה:

א. הבנת הנקרא – קטעי הבנת הנקרא בבחינה מאופיינים בזיקה אקדמית ומכילים אוצר מילים
מתחומים שונים כגון ביולוגיה, תקשורת, אומנות, גיאולוגיה, פסיכולוגיה, גיאוגרפיה ועוד. על מנת לבדוק את היכולת ההתחלתית להתמודד עם קטעים מסוג זה, יש לפתור את השאלות על קטע הבנת הנקרא הנתון בשאלות לדוגמה מתוך האתר הרישמי של ה-TOEFL. כדי לעשות זאת יש להכנס ללינק:

http://www.ets.org/toefl/ibt/prepare/sample_questions/

ולהוריד את התוכנה – sample questions למחשב. לאחר מכן יש להקליק על הכפתור Reading ולפתור את קטע הבנת הנקרא. הקציבו לעצמכם 20 דקות לפתור את השאלות. זה הזמן שיש בטופל לפתרון קטע כזה.

חדש: קטע הבנת הנקרא של TOEFL לתרגול באתר שלנו
ב. הבנת הנשמע – קטעי הבנת הנשמע בבחינה יכולים להיות דיאלוגים או הרצאות אקדמיות. על מנת לבדוק את רמתכם בהבנת הנשמע כרגע, יש להקליק על Listening ולפתור את השאלות על הדיאלוג וההרצאה. קחו בחשבון שההרצאות והדיאלוגים בתוכנה זו קצת קלים יותר מאלה שמופיעים כיום בבחינה.

ג. דיבור וכתיבה – על מנת לקבל הערכה כללית לגבי הדיבור, כדאי להקליק על Speaking, להאזין לתשובות הנתונות בתוכנה ולקרוא את הפידבק הנתון עליהן כדי להבין טוב יותר את הדרישות בפרק הדיבור בבחינה. על מנת לקבל הערכה לגבי הכתיבה, מומלץ לעיין בשתי משימות הכתיבה הנתונות, בחיבורים לדוגמה ובפידבק שהם קיבלו. קחו בחשבון גם את ניסיון הכתיבה שלכם באנגלית. במידה ואין לכם ניסיון בכתיבת חיבורים רישמיים באנגלית, סביר להניח שתצטרכו הכוונה מסויימת לכתיבה נכונה.
להערכה אישית של יכולות הדיבור ניתן לפנות ל-TopPrep בטלפון 03-5741621. ניתן אף לקבל הערכה בתשלום לגבי רמת הכתיבה הנוכחית, הכוללת פידבק המתייחס לרמה הלשונית והתוכנית של החיבור ועצות לשיפור הכתיבה.

מבחן TOEFL בחינם לדוגמה: אפשרויות נוספות

דוגמאות נוספות ניתן למצוא באתרים הבאים. חשוב לקחת בחשבון שמכיוון שאינם האתר הרישמי של הבחינה, אינם משקפים את השאלות בבחינה במאת האחוזים, אך הן עדיין מהוות דוגמאות די קרובות שיאפשרו להבין את דרישות המבחן טוב יותר:http://www.examenglish.com/TOEFL/TOEFL_iBt.html

http://www.englishclub.com/esl-exams/ets-toefl-practice.htm

בהצלחה!

סטודנטית לומדת למבחן אמירם
תלמידה מתכוננת למבחן ה GMAT