מבחן ה-TOEFL (ראשי תיבות של Test of English as a Foreign Language) ומבחן ה-IELTS (ראשי תיבות של International English Language Testing System) הם מבחנים המשמשים מוסדות לימוד וחברות בכל העולם לבדיקת רמת האנגלית של אנשים שאנגלית איננה שפת האם שלהם.

מבחן ה-TOEFL נוצר על-ידי גוף הנקרא ETS, שהוא גוף אמריקאי ללא מטרות רווח, והוא מוכר בעיקר בארה"ב וקנדה. מבחן ה-IELTS נוצר על-ידי אוניברסיטת קיימברידג', IELTS אוסטרליה והמועצה הבריטית, והוא משמש בעיקר את האוניברסיטאות בבריטניה, אוסטרליה וניו זילנד. נוסף למטרות אקדמיה, IELTS משמש גם למטרות עבודה והגירה.

האוניברסיטאות והמכללות ברחבי העולם מכירות לרוב בציוני שני המבחנים, אלא אם כן צוין במפורש אחרת. ובכל זאת באופן כללי ניתן להגיד שסטודנטים שמגישים מועמדות לאוניברסיטאות ומכללות בארה"ב לרוב מגישים ציוניTOEFL וסטודנטים שמגישים מועמדות לאוניברסיטאות ולמכללות באנגליה ובאוסטרליה לרוב מגישים ציוני IELTS. כמו כן, על אף שבשנים האחרונות נעשה ניסיון לגוון במבטאים בקטעי השמיעה בשני המבחנים, TOEFL מתאפיין יותר במבטאים אמריקאיים ו-IELTS יותר במבטאים בריטיים, אוסטרליים וניו זילנדיים.

מטרתם של שני המבחנים הללו היא לקבוע כיצד יוכל אדם להתמודד עם לימודים באנגלית ועם חיים בחברה דוברת אנגלית. לצורך כך נבדקות ארבע מיומנויות היסוד של השפה – שמיעה, קריאה, כתיבה, ודיבור – אך בכל אחד מהמבחנים הדבר נעשה בפורמט שונה.

מבחן TOEFL הוא מבחן בן למעלה משלוש שעות, שנערך במרכזי בחינה שונים ברחבי הארץ. כל השאלות בפרקי הבנת הנקרא והבנת הנשמע הן שאלות רב-ברירה וחלק והדיבור נעשה באמצעות הקלטה בלבד. לעומת זאת, מבחן IELTS הוא מבחן בן כשעתיים ושלושת רבעי, שבו פרקי השמיעה והקריאה כוללים גם שאלות פתוחות וחלק הדיבור נעשה באמצעות שיחה עם בוחן ומתבצע בנפרד משאר החלקים. המבחן נערך דרך המועצה הבריטית בישראל ומתקיים אך ורק ברמת גן.

גם הציונים של TOEFL ושל IELTS והרכבם שונים זה מזה. ב-TOEFL משתמשים בסקאלה של 0-30 לכל אחד מארבעת החלקים ובציון כללי של 0-120. לעומת זאת ב-IELTS הסקאלה הכללית והסקאלה של כל אחד מהחלקים נעה בין 1-9, בקפיצות של חצי נקודה.

דרישות הקבלה משתנות ממוסד לימודים אחד לאחר: ישנם הדורשים רק ציון כללי –  לדוגמה ציון 89 ב-TOEFL – ואחרים דורשים גם התפלגות פנימית בין הפרקים – לדוגמה לא פחות מ-6.5 בכל פרק של ה-IELTS.

להשוואה בין ציוני שני המבחנים, לחצו כאן.

כדי להחליט אילו מהמבחנים עדיף לכם לקחת, כדאי שתשאלו את עצמכם את השאלות הבאות:

TOEFL

  1. האם אני מרגיש/ה בנוח לעשות מבחן שידרוש ממני לדבר אל מיקרופון?
  2. האם אני מסוגל/ת לעשות מבחן שידרוש ממני לדבר מהר ובזמן מוקצב?
  3. האם אני טוב/ה בשאלות רב-ברירה?
  4. האם אני טוב/ה בסיכום מידע משמיעה?
  5. האם אני שולט/ת במבטאים ובביטויים אמריקאיים?

 

IELTS

  1. האם אני מרגיש/ה בנוח בסיטואציה של ריאיון פנים-אל-פנים?
  2. האם אני מרגיש/ה שאני מסוגל/ת לענות על מגוון רחב של שאלות?
  3. האם הדקדוק והאיות שלי טובים?
  4. האם אני מסוגל/ת לעקוב אחרי טקסט מוקלט וטקסט כתוב בו זמנית?
  5. האם אני שולט/ת במבטאים ובביטויים בריטיים ואוסטרליים?

דבר נוסף שיש לקחת בחשבון הוא את זמינות המבחנים. ל-TOEFL יש כמה מרכזי בחינה בארץ ומבחר גדול יחסית של תאריכי בחינה. יתרון נוסף הוא שניתן להירשם אליו עד שבוע לפני תאריך הבחינה, כל עוד יש מקום פנוי. ל-IELTS יש מרכז בחינה אחד בלבד בכל הארץ ומועדים יותר מוגבלים. כמו כן, יש להירשם למבחן זה כמה שבועות לפני תאריך הבחינה.