אמיר הוא אחד המבחנים שנלקחים בחשבון על-ידי האוניברסיטאות ועל-ידי המכללות האקדמיות הרבות בארץ כדי למיין מועמדים למסלולי לימוד שונים, וכן בכדי לקבוע באילו קורסים באנגלית יידרש כל סטודנט לקחת חלק במהלך הלימודים שלו לתואר. בהתאם מובן מאליו שכדאי להשקיע זמן ומשאבים נוספים כדי לקבל ציון גבוה ככל האפשר במבחן החשוב – בעמוד זה תמצאו מידע אודות הכנה למבחן אמיר כך שתוכלו להגיע אליו במצב אופטימלי ולקבל בו ציון מקסימלי.

כיצד בנוי המבחן?

השלב הראשון של הכנה למבחן אמיר הוא להבין כיצד הוא בנוי. מבחני אמיר מורכבים מ-3 פרקים והם:

א. השלמת משפטים באנגלית – במטרה לבחון את אוצר המילים של כל נבחן ואת יכולתו להשתמש באוצר המילים בהקשרים נתונים.

ב. ניסוח מחודש של משפטים באנגלית – במטרה לבחון את מידת ההבנה של משפטים מורכבים ואת היכולת לבנות אותם מחדש בצורה נכונה תחבירית ותוכנית.

ג. הבנת הנקרא – של קטעי טקסט קצרים יחסית (שנלקחו ממגוון רחב של תחומי תוכן ובפרט כאלה בעלי אופי אקדמי).

עוד כדאי לדעת כי בשני הפרקים הראשונים השאלות הופכות קשות יותר ויותר ככל שמתקדמים בהם. בפרק השלישי סדר השאלות הוא בהתאם למיקום התשובה בקטע הנקרא. בסך הכל מוקצבות לכל פרק במבחן אמיר בין 20 ל-25 דקות, ומספר השאלות הוא בהתאם לאורך הזמן.

כיצד נקבע הציון?

פרט מעניין לגבי הציון הוא שהמרכז הארצי לבחינות ולהערכה, הגוף אשר מופקד על ביצוע מבחני אמיר (כמו גם גם על הבחינות הפסיכומטריות), לוקח בחשבון רק 2 מתוך 3 הפרקים כדי לקבוע את הציון של כל נבחן ונבחנת. הימצאותו של הפרק השלישי במבחן היא כדי למנוע הבדלים ברמות הציונים בין בחינות במועדים שונים (כך שהציון הסופי יהיה ההוגן ביותר האפשרי, ולא תיווצר הטייה בין מועמדים שנבחנו במועדים שונים) וכדי להשביח את איכות הבחינה.

מאחר שכמובן אין דרך לדעת מהו הפרק הלא רלוונטי לצורך קביעת הציון חשוב לענות על כל השאלות מתוך תשומת לב מלאה, וגם במסגרת הכנה למבחן אמיר נדרשת תשומת לב לכל סוגי השאלות. טווח הציונים הוא בין 150 ל-250, ועל-מנת לקבל פטור מקורסי אנגלית באוניברסיטה או במכללה נדרש ציון 234 או יותר. גם כשמגיעים להישג נמוך יותר ישנה כמובן חשיבות לציון הספציפי, כשכל נקודה עשויה לחסוך לכם קורס וזמן, ולכן הכנה למבחן אמיר היא צעד מומלץ בחום.

מה כוללת הכנה אופטימלית למבחני אמיר?

הכנה למבחן אמיר חייבת מצד אחד להיות ממוקדת בהיערכות לאופי הספציפי של הבחינה, ומצד שני כדאי לנצל את ההזדמנות לשפר באופן כללי את השליטה בשפה החיונית. את החלק הראשון תוכלו להשיג באמצעות קורס למבחן אמיר, ועוד אופציה היא לפתור מבחנים לדוגמה. באתר של המרכז הארצי לבחינות ולהערכה ניתן למצוא דוגמאות לבחינות משנים קודמות, וישנם עוד אתרים שמציעים מבחן אמיר לדוגמא, כך שתוכלו לתרגל את הסוג הספציפי של השאלות שתצטרכו לענות עליהם.

בנוסף, בין אם בחרתם לעבור קורס אמיר ובין אם העדפתם למידה עצמית, כדאי לצפות בתכנים באנגלית (בטלוויזיה, ביוטיוב, בקולנוע וכו') ולקרוא טקסטים רבים ככל האפשר באנגלית – כדי להעשיר את אוצר המילים, לשפר את ההבנה ולהבטיח לעצמכם יכולת לענות מהר יותר על השאלות במבחן האמיר.

בחינה בתנאים מותאמים

כדאי לדעת שניתן לעבור את מבחן האמיר בתנאים מותאמים. שימו לב שלא בכל מועד ובכל אזור – ישנן בחינות בצפון, במרכז, בדרום ובירושלים – נערכות בחינות מותאמות, ובנוסף נדרש זמן לטיפול בבקשה, ולכן כדאי להגיש אותה זמן רב מראש.