אחד ממבחני המיון באנגלית הנפוצים ביותר, וגם המלחיצים ביותר, הוא אמיר"ם – ראשי תיבות של מבחן אמיר ממוחשב. כפי שניתן להבין מהשם מדובר במבחן שמבוצע בעזרת מחשב, ומאחר שהשפעתו גבוהה הן על סיכויי הקבלה למסלולי לימוד אקדמאים מסוימים וגם על מהלך הלימודים (ובפרט אם יקבלו פטור מקורסים באנגלית או שיצטרכו ללמוד אותם במקביל לשאר הלימודים), מומלץ מאוד להיערך אליו ברצינות.

המפתח להכנה מושלמת למבחן זה הוא היכרות איתו וידיעת כל הפרטים החשובים אודותיו.

מה כולל המבחן?

באופן טבעי הכנה למבחן אמירם מבוססת על הבנת המבנה של המבחן. מבחן אמירם – שנערך אגב על ידי המרכז הארצי לבחינות ולהערכה, שאחראי גם על הבחינה הפסיכומטרית המפורסמת, וההרשמה אליו מתבצעת דרך מוסד הלימודים שמחייב את הבחינה – מורכב מ-3 חלקים: הבנת הנקרא, השלמת משפטים וניסוח מחדש – והכל כמובן בשפה האנגלית.

מספר השאלות מכל אחד מהסוגים הנ"ל משתנה מבחינה לבחינה, וגם הזמן שנמשכת הבחינה משתנה בהתאם ליכולות הספציפיות של כל נבחן ונבחנת – בדרך כלל תצטרכו להקדיש לאמירם כשעה. דגש נוסף שכדאי לקחת בחשבון במסגרת הכנה למבחן אמירם הוא שרמת הקושי של השאלות משתנה אף היא בהתאם לרמת הנבחן – התוכנה שעליה מבוסס המבחן מעריכה את היכולת הספציפית של הנבחן או הנבחנת, על סמך התשובות לשאלות הקודמות, ומתאימה את השאלות הבאות בתור. כמובן שבחישוב הציון של מבחן האמירם נלקחת בחשבון גם רמת הקושי, כדי שיהיה תוקף להשוואה בין כל מי שנבחן באמירם ושלציונים תהיה משמעותית אמיתית עבור מוסדות הלימוד האקדמיים.

הדגשים החשובים של כל סוג שאלות במבחן האמירם

כאמור ישנם 3 סוגים של שאלות במבחני אמירם: השלמת משפטים, ניסוח מחדש של משפטים והבנת הנקרא. המבחן הינו מבחן אמריקאי, ובהתאם במסגרת הכנה למבחן אמירם כדאי להבין את המהות של כל סוג שאלה:

השלמת משפטים – בדרך כלל המשפט שיש להשלימו הוא מורכב ופתלתל למדי, וכולל גם מילים שלא כולם מכירים. יחד עם זאת במרבית המקרים אין צורך להבין את המשפט, ובוודאי שלא לעומק, אלא רק לזהות את התפקיד של המילה החסרה, ובהתאם לבחור מבין 4 האפשרויות.

ניסוח מחדש של משפטים – גם המשפטים שעבורם יש לבחור ניסוח חלופי זהה מתוך 4 אפשרויות עשויים להיות מורכבים ולכלול מונחים שאינכם מכירים. בחלק מהמקרים, הניסוחים האלטרנטיביים דומים מאוד לניסוח המקורי כשמוחלפת בהם רק מילה אחת – כך שכל מה שתצטרכו לעשות הוא לבדוק האם המילה החדשה זהה במשמעותה למילה שהוחלפה. באופן כללי אין צורך להבין את כל המשפטים אלא רק את המהות הכללית.

הבנת הנקרא – מרכיב נוסף במסגרת הכנה למבחן אמירם הוא תרגול הבנת הנקרא. הדרך הטובה ביותר היא פשוט להתאמן – לקרוא קטעים, לענות על שאלות וכך לחזק את המיומנות הזו (שחשובה באופן כללי ולא רק לקראת מבחן האמירם).

טיפים כללים

כאמור הכנה למבחן אמירם כולל הבנה מלאה של הנהלים שלו. בהקשר זה חשוב לדעת שאין תשובות לא נכונות באמירם, ולכן גם אם אתם לא בטוחים לגבי התשובה הנכונה או אפילו אין לכם מושג, תמיד כדאי לנחש (ובפרט ניחוש מושכל מבין למשל 2 תשובות בלבד מתוך ה-4). עוד כדאי לדעת שבגלל מבנה הבחינה ואופייה, אי אפשר לחזור אחורה, כך שלא תוכלו להשאיר שאלות קשות בלתי פתורות ולחזור אליהן מאוחר יותר. על המסך מוצג הזמן שנשאר כדי לענות על כל שאלה, וכדאי להתרגל לכך (למרות שניתן לבחור להסירו, אם הוא מבלבל). דרך טובה במיוחד להתכונן למבחן היא באמצעות קורס אמירם.