מבחן TOEFL מיועד לאפשר למועדים ללימודים בחו"ל להוכיח רמת ידע מסוימת. הרבה מוסדות לימוד, בעיקר בארצות הברית ובארצות דוברות אנגלית לא מסתמכים רק על ציונים במקצוע הראשי. הם רוצים לדעת שהמועמדים יוכלו להתמודד היטב עם הלימודים בתור דוברי אנגלית כשפה זרה. חשוב לדעת כי הידע שצוברים בארץ, במהלך לימודים לבחינות בגרות באנגלית איננו מספק. את פערי הידע (שיש גם לאנשים שמרגישים שהידע שלהם בשפה סביר פלוס ואף למעלה מזה), ישלים קורס TOEFL. לאורך הקורס, שאיננו בהכרח ארוך במיוחד אלא מאוד ממוקד, משלימים את כל הפערים ולומדים בדיוק, מה שצריך כדי להצליח בבחינה.

שימו לב שאתם בוחרים בקורס הנכון

יש כל מיני קורסים שמיועדים לאנשים שצריכים להסתדר בארצות דוברות אנגלית. לא כולם מיועדים דווקא ללימודים אקדמאים. יש בחינות שנועדו לאנשים שלא רוצים ללמוד בחו"ל אלא לעבוד או לעשות עסקים או פשוט להשתלב בחברה. כאשר אתם נרשמים לקורס, וודאו שזה המקום הנכון בהתאם למבחן שלאחר מכן תצטרכו לעבור. קורס TOEFL, שמיועד למועמדים ללימודים, איננו היחיד. לדוגמא, יש גם קורס IELTS, שמכיל שתי גרסאות. אחת מהן, מיועדת לנבחנים אקדמאים שנרשמים ללימודים במוסדות גבוהים בארצות כגון קנדה, ניו זילנד ואחרות.

הכנה למבחן בעל מאפיינים ברורים

שימו לב כי מבחן טופל הינו בעל מאפיינים ברורים. לחלק מהנבחנים זה הופך אותו לקל יותר. לאחרים זה הופך אותו דווקא לקשה יותר. המבחן הינו ברובו מבחן אמריקאי, כלומר לא כל כולו בודק יכולת ניסוח עצמאי. אך יש בו כן חלקים הדורשים התבטאות חופשית בעל פה וגם בכתב. המבחן בודק הבנה וגם יכולת להבחין בהבדלים שלפעמים די דקים. קורס TOEFL ברמה מספקת צריך להכין את התלמיד לקראת אתגרי המבחן. לא פחות מזה, אבל גם לא יותר. זה ממש לא קורס שנועד ללמד אנגלית מאפס. אם צריך, כדאי להיעזר בקורס בסיס יותר, כגון אנגלית מדוברת או אנגלית למתחילים. המבחן נעשה בצורה ממוחשבת, אבל אין להניח ממה שאמרנו עד כה שהוא קליל. בהחלט לא. המבחן די ארוך, יותר משלוש שעות אורכו. כלומר, ההכנה המתאימה תכלול גם פתרון מבחנים דומים, לא פחות ממושכים.

אילו חלקים יש במבחן

אם פתרתם לאחרונה מבחן אמי"ר לדוגמה, דעו שטופל בנוי אחרת. כמה חלקים ולכל אחד דגשים משלו. חלק אחד של המבחן מורכב מקטעי קריאה. הקטעים הללו מצריכים הבנה ברמה גבוהה ולאחר מכן צריך לפתור שאלות שבודקות את רמת ההבנה שלכם. טקסים ברמה אקדמית לכל דבר ועניין. במהלך הקורס לומדים להבין איך מתרכזים בעיקר ולא בטפל, מהם הדברים העיקרים בקטעים שונים, שעליהם לאחר מכן צפויים להישאל הנבחנים.

קטע אחר הינו שמיעה. הרעיון הוא לדמות סטודנט היושב בהרצאה ומתבקש להבין על מה בעצם מדבר המרצה, באנגלית כמובן. הנבחן לא יכול להקשיב לנאמר תוך כדי פתרון שאלות. קודם כל יש להקשיב, להבין את הנקודות העיקריות ורק אחר כך עונים על כמה שאלות בהתאם.

כמו כן, המבחן כולל גם התבטאות בעל פה. זהו לא מרכיב גדול בבחינה, אבל הוא חשוב מאוד וגם מעורר לא מעט חששות אם לא מתכוננים היטב. הנבחן עשוי להתבקש לספר על עצמו כמה דברים או להוכיח הבנה והתבטאות בעל פה, לכל מיני נתונים ומידע שלפני כן הובאו בפניו.

הפרק הנוסף הינו התבטאות בכתב. בזמן קצוב, יש לכתוב שני חיבורים. הם צריכים להיות נהירים, ברורים, מנומקים. הכתיבה תתבסס על קטעי קריאה ושמיעה, ממה כפי שאפשר לצפות מכל סטודנט במוסד להשכלה גבוהה. לכל הפרקים הללו, שמור מקום חשוב במהלך הקורס.