אמיר"ם הינו מבחן ממוחשב לבדיקת המיומנות באנגלית של סטודנטים ושל מועמדים לאוניברסיטאות ומכללות אקדמיות. תוצאות מבחן אמירם משמשות למיון המועמדים וכאחד השיקולים לקבלתם למסלול הלימודים אליו הם מבקשים להירשם, או לחילופין כדי להחליט מי מהסטודנטים פטור מלימודי אנגלית במהלך התואר ומי יידרש ללמוד את השפה (ובאיזו רמה). ההרשמה לבחינה היא דרך המוסד האקדמי שדורש מהסטודנט/מועמד להיבחן באנגלית.

כיצד מתבצע המבחן?

מבחן אמירם מתבצע מול מחשב, ללא כל חומר עזר (גם לא מילון). חובה לכבות את הסמארטפונים כשנכנסים למבחן. לאחר שתקבלו הסברים והנחיות לגבי תפעול התוכנה, יתחיל המבחן עצמו. הוא כולל 3 סוגים של שאלות: השלמה של משפטים, ניסוח משפטים מחדש והבנת הנקרא. לכל שאלה 4 תשובות אפשריות ועליכם לבחור את זו שנראית לכם נכונה.

לאחר שבחרתם תשובה ואישרתם כי אתם בטוחים לגביה (באמצעות לחיצה על ENTER) לא תוכלו לחזור אל השאלה, ועל כן ההמלצה היא לחשוב היטב מהי התשובה המתאימה ביותר ולא למהר (במסגרת הכנה למבחן אמירם מומלץ לתרגל פתרון מבחנים דומים וכך להסתגל למבנה). בכל מקרה לכל שאלה יש פרק זמן משלה, כך שגם אם תמהרו לענות על שאלה אחת, לא תרוויחו עוד זמן כדי לענות על שאלות אחרות. על גבי המסך של המחשב מופיע שעון שמציג בפניכם את הזמן שנשאר לכם לענות (ואם אינכם יודעים ונגמר הזמן – כדאי פשוט לנחש, שכן לא מורדות נקודות על תשובה שגויה, והיעדר תשובה כמוהו כטעות). גם את הקטע שלגביו תישאלו שאלות שמטרתן לבחון האם אתם מבינים את הנקרא כדאי לקרוא ביסודיות ולא לעבור הלאה לפני שנגמר הזמן שמוקדש לו. בסך הכל אורך מבחן אמירם כשעה. במהלך הבחינה אין הפסקות.

רמת הקושי של מבחן האמירם מותאמת לכל נבחן ספציפי – אם אתם שולטים היטב באנגלית (כולל אנגלית עסקית ברמה סבירה), תקבלו שאלות יחסית קשות בהשוואה למי ששליטתו בשפה פחות טובה. הסיבה לכך היא הרצון להגיע להערכה אמינה של רמת הבקיאות באנגלית במספר מינימלי של שאלות. כמובן שהציון משקלל בתוכו גם את דרגת הקושי של השאלות. הדרך שבה התוכנה בוחרת את רמת הקושי של השאלות מבוססת על העיקרון האדפטיבי: בהתחלה מוצגות לכל נבחן ונבחנת שאלות שרמת הקושי שלהן ממוצעת, ובהתאם לתשובות לשאלות אלה אומדת המערכת את רמת הנבחנים ומחליטה איך להמשיך. העיקרון האדפטיבי מיושם גם בהמשך, כך שככל שתצליחו יותר, כך השאלות יהפכו יותר קשות (ותוכלו להגיע לציון גבוה במיוחד, כמובן).

למידע על קורס אמי"ר >>

האם כדאי להתכונן למבחני אמירם?

כשהמטרה היא קבלה למסלול לימודים מסוים, באופן טבעי נרצה למקסם את הסיכוי שלנו להתקבל אליו. גם כשמקבלים זימון אל מבחן אמירם על-מנת לקבוע את רמת השליטה שלנו באנגלית, ובהתאם לה מתבצע המיון לרמות השונות של לימודי האנגלית באוניברסיטה או במכללה, כדאי להשקיע בהכנה למבחן שכן הצלחה בו עשויה לחסוך לנו זמן יקר במהלך הלימודים (בזכות פטור מקורסים מסוימים).

באופן טבעי לא ניתן לרכוש שליטה מעמיקה באנגלית תוך זמן קצר, אבל מבחן אמירם בוחן דברים ספציפיים (ניסוח, השלמת משפטים והבנת הנקרא) ולכן כדאי לתרגל אותם. המלצה אחת היא לקרוא כמה שיותר טקסטים באנגלית מכל הסוגים ועוד המלצה היא לתרגל פתרון שאלות דומות לאלה שיופיעו על מסך המחשב במהלך המבחן. הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא קורס הכנה למבחן אמירם. במסגרת קורס אמירם תקבלו גם טיפים יקרי ערך להתמודדות עם המבחן הספציפי – טיפים שעשויים להיות ההבדל בין חוסר הצלחה לבין הגעה לציון הרצוי מבחינתכם.