אמירם הוא מבחן שבודק את רמת השליטה באנגלית. מטרת הבחינה היא לספק הערכה מדויקת לגבי המיומנות בשפה זו לקראת לימודים אקדמיים – בחלק מהמקרים כדי להחליט האם המועמד יתקבל למסלול שבו הוא חפץ ללמוד ובחלק מהמקרים כדי לקבוע האם יידרש ממנו ללמוד קורסי חובה באנגלית או שמא יינתן לו פטור מכך.

למי שעומד לגשת למבחן זה כדאי לדעת כיצד הוא בנוי ומהם הנהלים בו. אמנם באופן טבעי שליטה בשפה אינה דבר שניתן לרכוש בפרק זמן קצר ואפילו לא תוך חודשיים-שלושה, אולם הכנה נכונה למבחן והבנה של המהות שלו עשויה לשפר את הביצועים ואת התוצאות – שכאמור יש להן השפעה של ממש על עתידכם.

סוגי השאלות במבחן האמירם

מבחן אמירם כולל 3 סוגי שאלות: השלמה של משפטים (כלומר בחירת המילה המתאימה ביותר מבין 4 אפשרויות להשלים משפט קיים), ניסוח מחדש של משפטים (או ליתר דיוק בחירת הניסוח החלופי הנכון מבין 4 אפשרויות) והבנת הנקרא (בדרך כלל 5 שאלות אודות קטע קריאה של כ-300-400 מלים).

כל השאלות הן אמריקאיות, וכדאי לזכור שלא בהכרח יש צורך להבין כל משפט או כל רעיון כדי לענות עליהן נכון. כך למשל בחלק של השלמת המשפטים, ייתכנו משפטים מורכבים ומפותלים, או כאלה שכוללים מילים שאתם אולי כלל לא מכירים – אבל כשמבינים את מהות המשפט ואת התפקיד של כל אחת מ-4 המילים המוצעות כתשובות אפשר לדעת על סמך ההקשר מהי התשובה הנכונה.

גם בחלק של הניסוח המחודש כדאי לזכור שאתם לא תמיד חייבים להבין כל מילה ומילה במשפט, ולפעמים אפילו אין צורך להבין את כל המשפט – אלא רק לזהות את ההבדלים בין כל אחד מהניסוחים החלופיים לבין המשפט המקורי, ולהבין אם מדובר בהבדל מהותי או לא.

כל השאלות מוצגות לנבחנים על גבי מחשב (למעשה השם מבחן אמירם הוא למעשה ראשי תיבות של מבחן אמיר ממוחשב). עוד כדאי לדעת שאין חלוקה לפרקים וכל סוג שאלות עשוי להופיע בכל שלב של המבחן.

רמת הקושי של מבחני אמירם

אחד המאפיינים החשובים של מבחן אמירם הוא רמת הקושי של השאלות: התוכנה מאבחנת בכל נקודת זמן את רמת הנבחן או הנבחנת, על סמך התשובות לכל השאלות שכבר נשאלו, ובוחרת את השאלה הבאה בהתאם להערכה הנ"ל. באופן טבעי רמת הקושי נלקחת בחשבון לצורך קביעת הציון הסופי. כדאי לדעת שלכל נבחן הזכות לערער על הציון – בתנאי שהוא עושה זאת תוך 3 חודשים ממועד הבחינה, ומשלם דמי טיפול (שמוחזרים לו, אם אכן התגלתה טעות). כל מוסד אקדמי מתייחס באופן שונה לכל ציון, ורשאי כמובן לקבוע רף משלו לרמת פטור מאנגלית, לקבלה למסלול לימודים ספציפי וכו'.

כמה זמן נמשך המבחן?

לכל שאלה במסגרת מבחן אמירם מוקצב זמן משלה. בהתאם פתרון מהיר של שאלה אחת לא ישאיר לכם זמן רב יותר לפתרונן של שאלות אחרות, כך שלא כדאי להיחפז אלא להקדיש לכל שאלה מקסימום תשומת לב. מצד שני כדאי כמובן לשים לב לשעון שמופיע על המסך שכן אם עבר הזמן המוקדש לשאלה ולא לחצתם על אף אחת מ-4 התשובות האפשריות, כמובן שמבחינת התוכנה לא ידעתם את התשובה. קורס אמירם יעזור לכם לתרגל תשובות לכל השאלות תוך תשומת לב גם לנושא הזמן. עוד המלצה חשובה במסגרת הכנה למבחן אמירם היא לנחש את התשובה לשאלות שאתם לא יודעים בוודאות, שכן על טעויות לא מורדות נקודות. דגש חשוב נוסף לגבי המבנה של מבחן אמירם הוא שלא ניתן לחזור אחורה ולתקן טעויות, וגם לא להשאיר שאלות פתוחות ולחזור אליהן אחר כך.