הפרק הפותח את מבחן TOEFL הוא פרק הבנת הנקרא (The Reading Section).

פרק זה מורכב משלושה או ארבעה קטעי הבנת הנקרא, שעל כל אחד מהם מקבל הנבחן 10 שאלות. משך הזמן המוקצב לקריאת כל קטע ומענה על השאלות הוא 18 דקות.

אם נשאר זמן, ניתן לחזור אחורה בכל שלב ולבדוק תשובות קודמות של הקטע אותו הנבחן פותר ואף לקטעים קודמים. הקטעים מתאפיינים באנגלית ברמה אקדמית-מדעית, כלומר מכילים מילים ומושגים מתחומים שונים הנלמדים באקדמיה, כגון ביולוגיה, אומנות, גיאוגרפיה, היסטוריה, גיאולוגיה, פסיכולוגיה ועוד.

סוגי השאלות הניתנות בפרק הבנת הנקרא ב-TOEFL מגוונות: שאלות סיכום הבודקות את הבנת העיקר בקטע, שאלות פרט הבודקות יכולת לאתר פרטים קטנים ולהבין אותם, שאלות אוצר מילים הבוחנות ידע ספציפי באוצר מילים, שאלות התייחסות הבודקות הבנה של כינויי גוף באנגלית (pronouns), שאלות הסקה הבודקות יכולות לוגיות בסיסיות ועוד. לחץ הזמן בפרק זה אינו גדול, אך עבור מי שקורא אנגלית לאט או לא מכיר מספיק מילים בקטע נתון, לא פשוט לעמוד במשימה ולסיים את כל השאלות.

טיפים חשובים להתמודדות עם פרק הבנת הנקרא ב-TOEFL

  1. חשוב להכיר אוצר מילים ברמה אקדמית-מדעית. קטעי הבנת הנקרא מכילים אוצר מילים נרחב הדורש ידע רב ומגוון באנגלית. ידיעת אנגלית ברמת השפה היומיומית אינה מספיקה על מנת להוציא ציון גבוה ב- TOEFL. בקורסי הכנה ל-TOEFL ניתן לקבל את אוצר המילים החשוב לבחינה.
  2. טיפ חשוב לניהול הזמנים!מכיוון שהזמן הנתון לנו להשלמת 3 או 4 קטעי הבנת הנקרא הוא 54 או 72 דקות והמבחן לא מאלץ אותנו לעבור מקטע אחד לשני לאחר 18 דקות (שזה הזמן שיש לקטע אחד), חשוב מאוד לא להתעכב על קטע אחד מעבר ל-18 דקות מכיוון שאם עושים זאת (וודאי אם זה נעשה ביותר מקטע אחד), אתם עלולים להגיע לקטע האחרון עם גרעון משמעותי שגם יכול ליצור לחץ וגם למנוע ממכם להספיק לפתור מספר לא קטן של שאלות על הקטע האחרון.
  3. לא חייבים לקרוא כל מילה בקטעי הבנת הנקרא ובטח לא להבין כל מילה-אמנם אוצר המילים חייב להיות מספק וללא אוצר מילים אקדמי יהיה קשה לעבור את הבחינה בצורה טובה, אך חשוב לקחת בחשבון שאת כל המילים לא נוכל לדעת, כי אלו מילים גבוהות ברובן מתחומים שונים ומגוונים. חשוב גם לעשות הבחנה בין עיקר לטפל ולא לנסות ללמוד או להבין כל מילה ומילה. יכולת הבנה מתוך הקשר וקבלת החלטות בתחושת אי וודאות הן יכולות שיעזרו לנו בפרקי הבנת הנקרא.
  4. שיפור מהירות קריאה- אמנם לא חייבים לקרוא כל מילה ומילה – בקורס TOEFL איכותי ניתן גם ללמוד שיטות עבודה לקריאה חלקית מספקת – אך חשוב לדעת לקרוא אנגלית אקדמית בקצב שאינו איטי מידי. כדאי לתרגל קריאה מתוך מאמרים אקדמים-מדעיים ולהגיע מוכנים. פחות מומלץ לקרוא ספרים רגילים (פרוזה) מכיוון שהשפה במבחן TOEFL די שונה מהשפה הספרותית שיש בספרי קריאה רגילים.
  5. הכירו את סוגי השאלות בהבנת הנקרא – כדאי להגיע מוכנים לאחר שביצעתם לפחות מספר סימולציות שבהם נחשפתם לכל סוגי השאלות בטופל בכלל, ולכל סוגי השאלות בהבנת הנקרא בפרט. חבל לבזבז זמן על קריאת הוראות בבחינה ועל ניסיונות להבין מה מבקשים מאיתנו בשאלה.

בהצלחה!

מבחן IELTS