עבור לא מעט מהנבחנים במבחן ה-TOEFL פרק הדיבור (The Speaking Section) הוא המאתגר ביותר.

גם לנבחנים השולטים בדיבור אנגלית פרק זה לא תמיד פשוט עקב הלחץ הפסיכולוגי שנוצר עקב הצורך לדבר באנגלית על נושא שרירותי בזמן מוקצב.

בנוסף, אנשים רבים השולטים בשפה האנגלית מנוסים בקריאת אנגלית, בהבנת הנשמע ובכתיבת אנגלית, אך ניסיונים בדיבור אנגלית מועט, מכיוון שלא היו במצבים רבים בחייהם בהם נדרשו לדבר את השפה.

כאשר ניגשים לפרק הדיבור במבחן TOEFL, חשוב להכיר היטב את המשימות המצפות לנו ולהבין מהם הקריטריונים הנבדקים בפרק זה.

פרק הדיבור ב-TOEFL אורך כ-20 דקות ויש בו 6 משימות:

  • 2 משימות עצמאיות: מענה של 2 שאלות פתוחות במשך 45 שניות. יש 155 שניות להתכונן לכל משימה.
  • 2 משימות משולבות (reading, listening, speakingg) בהם קוראים קטע קצר ומאזינים לדיאלוג או הרצאה ועונים על שאלה הקשורה לשני הקטעים במשך דקה. יש 30 שניות להתכונן.
  • 2 משימות משולבות (listening, speaking) בהן מאזינים להרצאה או דיאלוג ועונים על שאלה הקשורה לקטע השמיעה. יש 20 שניות להתכונן.

הנבחנים שומעים את השאלות (הן נשארות בזמן הדיבור) ואת קטע הבנת הנשמע באוזניות ומדברים לתוך מיקרופון.

ניתן לכתוב הערות בכל בחלק זה (כמו בכל חלקי הבחינה). לאחר שאנו שומעים את השאלה, מופיע שעון מתחת לשאלה וסופר אחורה את זמן ההכנה. לאחר מכן יש ביפ והשעון סופר אחורה את זמן הדיבור. כשהזמן נגמר, ההקלטה מסתיימת ומסך חדש מופיע שמודיע שזמן הדיבור נגמר.

מה שנבדק בחלק הדיבור ב-TOEFL:

Delivery – עד כמה ברור הדיבור של הנבחן: עד כמה הוא זורם (fluentt), בעל הגייה נכונה, בעל קצב טוב ודיבור טבעי. מבטא שאינו אמריקאי או אנגלי אפשרי כמובן, אך עד הרמה בה המבטא מקשה על הבנת הדיבור.

Language use – שימוש בשפה תקינה – עד כמה הנבחן משתמש בדקדוק ואוצר מילים בצורה נכונה ואפקטיבית על מנת לבטא את הרעיונות שלו.

Topic development – עד כמה ענה הנבחן על השאלה במלואה ובצורה ברורה ועקבית, כאשר הקשר בין הרעיונות שלו והמעבר בין רעיון אחד לשני ברורים.

כדאי לנצל את כל הזמן המוקצב לתשובה או לפחות את רובו כדי לקבל ציון גבוה.

באופן כללי, אין צפייה שהדיבור יהיה מושלם. ציונים גבוהים מתקבלים גם כאשר הדיבור מכיל טעויות מעטות בכל אחד משלושת הקריטריונים האלו.

על מנת להצליח בפרק הדיבור יש להתאמן על דיבור נכון באופן קבוע. הדרך היעילה ביותר לעשות זאת היא ע"י קבלת פידבק ממורה הבקיא בשפה האנגלית בכלל ובמשימות הדיבור ב-TOEFL בפרט, שיוכל להגיד לכם על מה עליכם לעבוד בדיבור וכיצד ניתן לשפר אותו, לאחר איתור נקודות החוזק והחולשה האישיות שלכם. במקביל, מומלץ גם לדבר אנגלית עם חברים / בני משפחה / מכרים וכדומה כדי לשפר את הבטחון בדיבור אנגלית ואת שטף הדיבור. לדבר נכון בבחינה זה חשוב, אך חשוב לא פחות להגיע לרמת דיבור טבעית.

בהצלחה ותרגישו חופשי להשאיר תגובות ולשתף!

סרטון על משימות 1+2 (המשימות העצמאיות בפרק הדיבור):

הכנה למבחן GMAT