משימה לא פשוטה עבור אלו מאיתנו הנבחנים בפרק המילולי של ה-GMAT היא להצליח לפתור נכון את כל שאלות הבנת הנקרא. בפרק המילולי של הבחינה, בנוסף לשאלות תיקון משפטים וחשיבה ביקורתית (היגיון) ישנם תמיד ארבעה קטעי הבנת הנקרא, כאשר על כל קטע ישנן 3 או 4 שאלות. (לא ניתן לדעת מראש אם על קטע נתון יש 3 או 4 שאלות). בסה”כ ישנן 13-15 שאלות הבנת הנקרא בפרק המילולי.

הקטעים לקוחים ממגוון תחומים כגון מנהל עסקים, ביולוגיה, חלל, לימודי מגדר, היסטוריה ועוד ואינם דורשים ידע קודם. בנוסף לעובדה שהקטעים כתובים בשפה גבוהה, קיים האתגר הגדול של לחץ הזמן. על הנבחן לפתור את 3 או 4 השאלות בזמן של 7 או 9 דקות. על מנת להצליח לפתור את השאלות נכון, על הנבחן להיות בעל קצב קריאה טוב באנגלית, ידע מספק של אוצר מילים מדעי-אקדמי ויכולת התמודדות עם הלחץ של 2 דקות ורבע לפתרון שאלה (זמן הכולל את זמן קריאת הקטע).

סוגי השאלות על הקטעים מגוונים: שאלות רעיון מרכזי השואלות על העיקר של הקטע, שאלות מבנה הבודקות הבנה של האופן שבו הקטע מפותח, שאלות פרט הבודקות את היכולת לאתר ולהבין גם את הפרטים הקטנים, שאלות הסקה הבודקות יכולות לוגיות והבנה של דברים הכתובים בין השורות ועוד.

הכישורים הנבדקים בהבנת הנקרא ב-GMAT הם בעיקר הבחנה בין עיקר לטפל, יכולת אנליטית ויכולות לוגיות. הזמן אמנם מאוד לוחץ והקטעים לא קלים, אך מי שעובד נכון עם שיטות עבודה הנלמדות בקורסי הכנה לבחינת ה-GMAT יכול בהחלט לעמוד בזמנים, ואם לא מיד בהתחלה אז לאחר אימון. חשוב לזכור שאנחנו לא אמורים להבין או להתעמק בכל משפט או במילה בקטעים. הקטעים בנויים כך שלא נבין כל מילה ומשפט. אנו אמורים להפעיל את ההיגיון שלנו ולקבל החלטות במהרה גם אם אנו לא בטוחים בתשובה שסימנו. גם אם כישורים אלה לא באים לנו באופן טבעי, עבודה נכונה תקנה לנו אותם בהבנת הנקרא ותאפשר לנו למקסם את הפוטנציאל שלנו בפתרון שאלות בהבנת הנקרא במינימום זמן.