עשה:1. וודאו שאתם מכירים אוצר מילים אקדמי: גם אנשים בעלי רמת אנגלית טובה עלולים להתקל במילים לא פשוטות במבחן ה-TOEFL פשוט מכיוון שלא יצא להם לקרוא או להאזין ליותר מידי אנגלית אקדמית. קטעי הבנת הנקרא במבחן TOEFLעמוסים במילים אקדמיות מתחומים שונים כגון ביולוגיה, גיאולוגיה, חלל, פסיכולוגיה, אומנות וכדומה.

מילים כאלה מופיעות לא רק בפרק הקריאה אלא גם בהרצאות האקדמיות בפרק הבנת הנשמע, במשימות המשולבות 4+6 בפרק הדיבור ואף במשימה המשולבת בפרק הכתיבה. בקורס TOEFLניתן לקבל את רשימת המילים האקדמיות החשובות בתחומים שונים.

2. עשו מבחן לדוגמה כדי לדעת מה מצפה לכם: לא כדאי להגיע ל – TOEFL מבלי לדעת מה מצפה לנו בבחינה. כדאי להכיר את סוגי השאלות השונות בהבנת הנקרא (10 סוגים), את קושי וטיב הקטעים בהבנת הנשמע, את המשימות השונות בדיבור ואת שני החיבורים השונים בפרק הכתיבה. לא כדאי לבזבז זמן על הבנת השאלות השונות במהלך הבחינה עצמה.

3. הגיעו עם סבלנות למבחן:  מבחן הטופל אורך כ-4 שעות ויש להגיע ערוכים לכך. הקפידו להגיע עירנים ולא מותשים מידי מסימולציות של היום הקודם או דאגה מיותרת מהלילה שלפני.

4. כתבו כמה שיותר הערות בפרק השמיעה בטופל: אמנם רוב השאלות עוסקות בנקודות מרכזיות בהרצאות ובדיאלוגים, אך לפעמים השאלה עלולה לעסוק בפרט ספציפי. מסיבה זו כדאי לסכם כמה שיותר מידע מקטעי ההאזנה. מומלץ לסכם בשפת האם שלנו (כי לרוב אנו כותבים הכי מהר בשפת האם שלנו) וחשוב שכתיבת ההערות לא תבוא על החשבון ההאזנה, כלומר שלא יקרה מצב שמרוב מאמץ לסכם, נפספס דברים חשובים שנאמרו.

5. עשו הגהה על החיבורים: בפרק הכתיבה, השאירו תמיד 3-5 דקות לעבור על החיבורים שלכם. זה הבסיס לכתיבה נכונה. לא מגישים חיבורים (לא רק ב-TOEFL) בלי לבדוק אותם היטב. בהגהה שלכם וודאו שהעתקתם מילים נכון מהנושא הנתון ונסו לאתר כמה שיותר שגיאת הקלדה, איות, דקדוק, סגנון והיגיון.

אל תעשה:

1. אל תרשמו למרכז בחינה שיש בו תנאים לא נוחים: ישנם מרכזי בחינה שונים בארץ המקיימים את ה – TOEFL אשר בחלקם ישנם תנאים טובים לנבחנים ובחלקם פחות. כדאי לברר מהם מרכזי הבחינה המציעים את התנאים הטובים ביותר על מנת שבמהלך הבחינה לא יפריעו לכם גורמים חיצוניים כגון בעיות טכניות, איחור בשעת התחלת הבחינה וכדומה.

2. אל תצרו מחסור בזמן בפרק הבנת הנקרא: 
מכיוון שהזמן הנתון להשלמת 3 או 4 קטעי הבנת הנקרא הוא 60 או 80 דקות והמבחן לא מאלץ אותנו לעבור מקטע אחד לשני לאחר 20 דקות (שזה הזמן שיש לקטע אחד), חשוב מאוד לא להתעכב על קטע אחד מעבר ל-20 דקות מכיוון שאם עושים זאת (וודאי אם זה נעשה ביותר מקטע אחד), אתם עלולים להגיע לקטע האחרון עם גרעון משמעותי שגם יכול ליצור לחץ וגם למנוע מכם להספיק לפתור מספר לא קטן של שאלות על הקטע האחרון.

3. אל תתעכבו על כל מילה ומילה בהבנת הנקרא: לא חייבים לקרוא כל מילה בקטעים הנתונים ובטח לא להבין כל מילה. אמנם אוצר המילים חייב להיות מספק וללא אוצר מילים אקדמי יהיה קשה לעבור את הבחינה בצורה טובה, אך חשוב לקחת בחשבון שאת כל המילים לא נוכל לדעת, כי אלו מילים גבוהות ברובן מתחומים שונים ומגוונים. חשוב גם לעשות הבחנה בין עיקר לטפל ולא לנסות ללמוד או להבין כל מילה ומילה. יכולת הבנה מתוך הקשר וקבלת החלטות בתחושת אי וודאות הן יכולות שיסייעו לנו בפרקי הבנת הנקרא.

4. אל תגיעו לא מוכנים לפרקי הדיבור והכתיבה: 
גם לאנשים בעלי רמת אנגלית גבוהה מומלץ ביותר להגיע מוכנים לקראת פרקי הדיבור והכתיבה בבחינה. למרות שהמשימות לא קשות במיוחד, לא לכל אחד מאיתנו יש ניסיון בכתיבה אקדמית של חיבורים. גם לאלו מאיתנו שיש ניסיון בכתיבה מומלץ ללמוד להתמודד עם החיבורים הספציפיים הנדרשים בבחינה – חיבור דעה וחיבור משולב (שמסכם קטע קריאה והאזנה) הן ע"י תרגול התמודדות עם התוכן הנדרש והן ע" קבלת משובים על חיבורים שמאפשרים לכם להתקדם מחיבור לחיבור מבחינת הרמה הלשונית שלו. גם פרק הדיבור יכול להיות מאתגר עבור אנשים בעלי רמת אנגלית גבוהה פשוט בגלל הלחץ הפסיכולוגי לדבר בשפה שאינה שפת האם שלנו במשך זמן קצוב. כדאי לדעת מראש מה עומדים לשאול אותנו בכל משימה ומשימה ולהכיר את הדרכים הטובות ביותר להתמודדות עם כל משימה.

5. אל תוותרו לעצמכם: את מבחן ה – TOEFL ניתן לבצע פעמים רבות. אין הגבלה על מספר הפעמים שאתם יכולים להבחן או על התדירות. לכן, אם חשוב לכם לעבור את הבחינה כדי להגשים את חלומכם ללמוד בחו"ל, עשו את כל המאמצים לגרום לזה לקרות. במידה והוצאתם ציון לא מספק, המשיכו ללמוד אנגלית או במסגרת שתיצרו לבדכם או בעזרת קורס הכנה ל- TOEFL. במידה וקורס כזה לא הביא אתכם לציון המיועד, המשיכו לעבוד על הנקודות שהובחנו כחלשות. מומלץ תמיד להעזר במורה לאנגלית או לטופל שיידע לכוון אתכם לדרכים להצליח, בעיקר אם מעוניינים לקצר את התהליך.

בהצלחה!

על מבחן ה – GMAT