GMAT: Analytical Writing Assessment

מבחן ה-GMAT מורכב מארבעה פרקים:

הפרק הראשון הוא פרק כתיבת החיבור (AWA), לאחר מכן – פרק החשיבההמשולבת (Integrated Reasoning), הפרק הכמותי (The Quantitative Section) והפרק המילולי (The Verbal Section)

ברוב מוסדות הלימוד מקבל החיבור משקל נמוך יותר מהפרק הכמותי והמילולי בשיקולי הקבלה אך חשוב להשקיע גם בו מכיוון שהמוסד מקבל את החיבור עצמו וקורא אותו ללא קשר לציון הכולל וציון זה עשוי להיות הגורם הקובע בקבלה לשני מועמדים בעלי נתונים זהים.

מספר פרטים טכניים על פרק כתיבת החיבור ב-GMAT:

 • החיבור הוא ניתוח טיעון לוגי: Analysis of an Argument
 • על המועמד לכתוב חיבור באורך של כ-300 מילים.
 • ההוראות ניתנות בראשית הפרק, לאחר מכן מופיעה השאלה ובבסיסה טיעון לוגי, שאליו יש להתייחס בכתיבת החיבור.
 • השאלה מבקשת מהנבחן לדון בעד כמה הגיוני הטיעון; על הנבחן לנתח את קו החשיבה הלוגית בטיעון ואת השימוש בנתונים עליו נשען הטיעון. לדוגמה, על הנבחן לחשוב אילו הנחות המוטלות בספק עומדות בבסיס הטיעון ואילו הסברים אלטרנטיביים או דוגמאות נוגדות יכולות להחליש את המסקנה. ניתן גם לדון באילו נתונים יחזקו או יחלישו את הטיעון, אילו שינויים בטיעון יהפכו אותו ליותר משכנע לוגית ומה יעזור להעריך טוב יותר את מסקנתו.
 • טווח ציונים: 0-6 בקפיצות של 0.5 נקודה.
 • הציון לא נכנס לציון הכולל (Total Scores) של מבחן ה GMAT. (עוד על הציונים במבחן ה – GMAT).
 • משך הזמן לכתיבת החיבור: 30 דקות.
 • הציון הסופי הניתן לנבדק הוא ממוצע של שני ציונים הניתנים בנפרד: ציון הניתן ע"י תוכנת מחשב וציון הניתן ע"י בודק אנושי. במידה ויש פער של יותר מנקודה בין הציונים, הציון יוערך על ידי בודק נוסף.
 • ניתן לבקש הערכה מחדש (Rescore) על הפרק הזה בלבד בעלות של כ 45$, במסגרת ששת החודשים מעת קיום המבחן. במקרה זה עשוי הציון לעלות אך גם לרדת מהציון המקורי שניתן. תשובה לערעור ניתנת לאחר 20 ימים לערך לנבחן ולמוסד הלימודים שאליו הגיע הציון המקורי.
 • בעבר נדרשו המועמדים לכתוב שני חיבורים, אך בעת הכנסת פרק החשיבה המשולבת ב 5/6/2012, שונה המבחן לכתיבה של חיבור אחד בלבד.

מהי מטרת פרק כתיבת החיבור במבחן ה-GMAT?

בניגוד למצופה, פרק כתיבת החיבור אינו מתרכז ביכולות כתיבה באנגלית, ואף אינו בודק את יכולתו של המועמד להביע את עמדתו בנושא מסוים, אין הוא נדרש לרשימת מכולת של בעד ונגד ולביסוסם בדוגמאות רבות. בנוסף, הנושא המופיע בשאלה הוא בתחום כללי, ידע בתחום מנהל עסקים או כלכלה כלל לא מבטיח ציון גבוה.

אז מה היא כן מטרתו של כתיבת החיבור?

הפרק בודק את יכולתו של המועמד להביע ביקורת – חיובית או שלילית – באופן אנליטי, מנומק ומובנה על הטענה הניתנת בשאלה ועל הנימוק שמאחוריה.

לדוגמא: "הדברים הבאים נכתבו כחלק מפרסומת של חברת אינטרנט המופנית לבתי עסק: רהיטי דיזינגוף שכרו את שירותינו לפרסומם ברחבי האינטרנט. מאז עלו הרווחים ב 10% לעומת השנה שעברה, מה שמוכיח כי השימוש בשירותי האינטרנט שלנו יעלו את הרווח של בית העסק שלך"

בכתיבת החיבור יש להתייחס לנקודות הבאות:

האם הנימוק והנחות היסוד שמאחורי הטענה נכונות?

מדוע?

מהן הנחות יסוד אלו שעליהן התבסס טוען הטענה?

הנחות יסוד נוספות לחיזוק / החלשת הטענה?

שינויים שניתן לבצע בטענה עצמה על מנת לחדד ולחזק אותה.

לדוגמא נוספת ניתן ומומלץ לגשת ללינק הבא:

דוגמא לכתיבת חיבור – אתר mba

על בסיס מה נקבע הציון?

 • איכות הרעיונות הנכתבים על הטענה המוצגת בשאלה.
 • יכולת אירגון ופיתוח הרעיונות.
 • בחינת הדוגמאות והטענות שהוצגו.
 • שליטה בכתיבה בשפה האנגלית ובכתיבת חיבור (דקדוק, מבנה החיבור וכו').

טיפים לפתירת פרק כתיבת החיבור:

 1. זמן לחשוב: האינסטינקט במבחן מתוזמן הוא ישר להתחיל להקליד. עצור! קח 5 דקות לתכנון ומחשבה.
 2. בלוק כתיבה? התחל להקליד! עצם ההקלדה עשויה להרגיע אותך ולהכניס את המוח למצב אקטיבי.
 3. זמן ההסבר: בזמן ההסבר אפשר לכתוב כמה משפטים כדי להתרגל למקלדת, ואת מבנה החיבור: משפטי פתיחה וסיכום שהכנתם מראש, כך במקרה והלחץ משפיע לא תשכחו אותם.
 4. בדיקה: טעויות רבות של דקדוק עלולות לנבוע מלחץ, השארו 2-3 דקות לבדיקת החיבור, ואל תשנו סדר / תמחקו משפטים ב 2 דקות האחרונות שנותרו.
 5. על מנת לוודא כתיבה תקינה ותוכן איכותי, כדאי להעזר במורה המתמחה בהכנה ל-GMAT המילולי. קורס GMAT מלא (הכנה לפרק הכמותי והמילולי) לרוב מכיל הכנה גם לפרק החיבור.

בהצלחה!

בחורה לומדת למבחן ה GMAT
לומדים למבחן אמיר"ם
שתי נשות עסקים לומדות בחדר מחשב