מבחן TOEFL הוא אחד משני המבחנים הפופולריים ביותר בעולם לבדיקת רמת אנגלית כשפה זרה. מטרת ציון מבחן TOEFL היא לשקף את רמת השליטה והידע של הנבחנים בו בשפה האנגלית ולשמש כלי בתהליך הקבלה של מועמדים למקומות עבודה, לקבלת אישורי ויזה או ללימודים אקדמיים במקומות שונים בעולם.

איך מחושב הציון במבחן TOEFL?

ציוני מבחן טופל מתבססים על רמת הביצוע של הנבחן, כלומר על איכות תשובותיו. כדי לקבל ציון במבחן, חובה לענות לפחות על שאלה אחת בחלק של הבנת הנשמע והבנת הקריאה, לכתוב לפחות סיכום אחד ולסיים לפחות משימת דיבור אחת בכדי לקבל ציון סופי. הציון במבחן מורכב מציוני ארבעת הפרקים השונים – הבנת הנקרא, הבנת הנשמע, דיבור וכתיבה.

במבחן זה אין ציון עובר או נכשל, זאת מכיוון שכל מוסד לימודי או מקום עבודה קובע את שקלול הציונים הנדרש כתנאי קבלה אליו.

סקאלת הציונים במבחן TOEFL:

פרק

ציון

1 הבנת הנקרא –The Reading Section

0-30

2 הבנת הנשמע – The Listening Section

0-30

3 דיבור – The Speaking Section

0-30

4 כתיבה – The Writing Section

0-30

ציון סופי

0-120

שיטת חלוקת הציון ב-TOEFL

ציוני מבחן TOEFL ניתנים על פי שיטת ניקוד אוטומטית בשילוב עם דירוג אנושי המאפשרים מתן תמונה שלמה ומדויקת של יכולות הנבחנים. בעוד מתן ציון אוטומטי טומן בחובו יתרונות רבים, הוא אינו מודד את האפקטיביות של התגובה בשפה הנדרשת והן את מידת התאמתו של הנבחן לתפקיד או למקצוע מסויים. בוחנים אנושיים, לעומת זאת, יכולים לזהות מגוון רחב יותר של מאפיינים בקרב הנבדקים ולאפשר ציון הוגן, שלם ומדוייק יותר.

איך שומרים על יושרו של הציון במבחן TOEFL?

מבחן TOEFL נבדק על ידי מספר בוחנים, הנדרשים לעבור אימון מקיף אשר בסופו הם עוברים מבחן הסמכה והם דואגים לשפר את יכולותיהם באופן יומיומי על ידי ביצוע סימולציות, השתתפות בהדרכות על אופן מתן הציונים וכדומה. כל מבחן נבדק על ידי כמה בוחנים,  אשר נמצאים כל הזמן במעקב מחדר בקרה אחר, והתשובות נבדקות באופן אנונימי כדי לאפשר חלוקת ציון אובייקטיבית על המבחנים. הבוחנים נמצאים תחת מעקב צמוד של מדריכיהם לאורך כל היום וכן נבדקים בכל פעם שהם מעניקים ציונים למבחן חדש. כדי להבטיח את היושר ורמת הביטחון של המבחן, חלוקת הציונים נעשית במקום אחר מזה של הבחינה.

לסיכום, הגוף האחראי על מבחן TOEFL מפעיל מערך שלם של גורמים על מנת להבטיח שציוני הבחינה אכן ישקפו באופן הטוב ביותר את רמת הידע והשליטה של הנבחנים בשפה האנגלית.

היכן ניתן לראות את ציוני מבחן TOEFL?

ציוני מבחן TOEFL זמינים לנבחנים כ-6-10 ימים לאחר הבחינה. ניתן לראות אותם באזור האישי באתר האינטרנט הרשמי של מבחן טופל בעמודה הנקראת View Scores. כמו כן, ניתן במסגרת תהליך ההרשמה לבקש לקבל אותם כעותק קשיח בדואר וכן לבקש לשלוח העתקים של הציונים ישירות למוסדות לימוד נבחרים. ניתן לחזור על המבחן מספר פעמים בלתי מוגבל כדי לשפר את הציון, כל עוד עוברים לפחות 15 ימים בין מועד למועד. הציון במבחן טופל תקף לשנתיים.