קנדה היא אחת המדינות המתקדמות ביותר בעולם מבחינות רבות. החיים בשכנה מצפון של ארה"ב נוחים ונעימים, הכלכלה איתנה ועוד מאפיין שהופך את ארץ המייפל לאטרקטיבית כל כך הוא הרב תרבותיות. בנוסף, בניגוד למדינות אחרות ברחבי העולם, קנדה מאירה פנים למהגרים שמגיעים אליה, בזכות הליברליות שמהווה מרכיב מהותי בזהות שלה והפלורליזם. יחד עם זאת המדינה גם מציבה דרישות מסוימות ובראשן שליטה טובה באנגלית.

החשיבות של מבחן IELTS למי שרוצה לחיות בקנדה

על-מנת לבחון את רמת האנגלית – אחת משתי השפות הרשמיות במדינה, ביחד עם הצרפתית – דורשות רשויות ההגירה של קנדה מכל מי שמבקש לחיות בה לעבור מבחן באמצעות International English Language Testing System – ובקיצור IELTS.

מבחן זה תוכנן ונכתב על-ידי גופים בינלאומיים מובילים ונערך על-ידי המועצה הבריטית. מבין כל המבחנים להערכת השליטה באנגלית, הוא היחיד שמוכר על-ידי רשויות ההגירה הקנדיות, וכמו כן התוצאות שלו תקפות בכ-300 מוסדות חינוך, ארגונים וחברות במדינה הצפון אמריקאית (וכן בעוד אלפי מוסדות אקדמיים וממשלתיים בעשרות מדינות ברחבי העולם). בהתאם מדובר במרכיב חובה עבור מי שרוצה לחיות בקנדה – שהשטח שלה, אגב, הוא ה-3 בגודלו בעולם ומספר התושבים בה הוא כ-38 מיליון – ועוד לפני ההתלבטות אם לעבור קורס IELTS כדאי לדעת מהם מאפייני המבחן.

המיומנויות השונות שעומדות למבחן

מאחר שמדובר במבחן שנועד להעריך את היכולת שלכם להשתלב בחיים בקנדה באופן מיטבי, כולל לעבוד בה (ו/או ללמוד), כולל IELTS מטלות מגוונות שבוחנות מיומנויות שונות – גם קריאה, גם דיבור, גם כתיבה וגם שמיעה.

הציון הסופי במבחן הוא ממוצע של הציונים עבור כל אחת מהמיומנויות הנ"ל, כשכל הציונים הם בין 0 ל-9 במרווחים של חצי נקודה (כלומר ייתכן גם ציון של 6.5 למשל). עוד חשוב לדעת שישנן שתי גרסאות למבחן, ומי שהמטרה שלו היא הגירה לקנדה יעבור את המבחן הכללי (האופציה השנייה מיועדת למי שמבקש להתקבל למוסד לימודים אקדמי בחו"ל). הציון שמוגדר כ"עובר" עשוי להשתנות בהתאם למאפיינים אחרים של מגיש הבקשה ובהם השכלה וניסיון תעסוקתי, אבל בכל מקרה חשוב להדגיש שגם לימוד אנגלית ברמה גבוהה בבית הספר, ואפילו תואר ראשון בתחום כזה או אחר, לא מבטיחים הצלחה במבחן. קורס IELTS לעומת זאת משפר את סיכויי ההצלחה והתשובה החיובית מרשויות ההגירה הקנדיות.

הכנה מדויקת לכל אחד מהפרקים במבחן

אחד היתרונות המשמעותיים של קורס IELTS בהשוואה לעוד קורס אנגלית הוא ההכנה המדויקת לאופי של המבחן הספציפי. כאמור IELTS כולל 4 פרקים, לפי הפירוט הבא:

* דיבור – שיחה של 10 דקות עד רבע שעה עם הבוחן או הבוחנת, באנגלית כמובן. החלק הראשון של השיחה מוקדש לשאלות קצרות שעליהן יש לענות תשובות קצרות, בחלק השני תתבקשו לדבר במשך דקה או שתיים על נושא שיוצג לכם וגם לענות על 2 שאלות קצרות ובחלק השלישי תצטרכו לענות בהרחבה על שאלות בנושא אחר.

* שמיעה – החלק הזה במבחן נמשך חצי שעה. הוא כולל 4 קטעי שמיעה, שאורכם בין 3 דקות לחמש, כשעל כל קטע תישאלו 10 שאלות.

* כתיבה – פרק ארוך יותר שנמשך שעה. ישנן שתי מטלות שבוחנות את היכולת שלכם להביע את עצמכם באנגלית בכתב: האחת היא כתיבת מכתב (למשל מכתב תלונה או מכתב לחבר, בהתאם להנחיות שתקבלו) והשנייה היא חיבור דעה.

* קריאה – גם לפרק מוקצבת שעה, שבמהלכה יוצגו בפניכם 4 קטעים קצרים ועוד קטע ארוך של 700 עד 1000 מילים. בסך הכל יש לענות על 40 שאלות ברמות קושי שונות.

פרק הדיבור מתבצע כאמור מול בוחנ/ת של המועצה הבריטית. הפרקים האחרים מתבצעים במחשב, ברצף.

להגיע למבחן עם ביטחון עצמי

אחת התועלות החשובות במיוחד של קורס IELTS היא שהלימודים מקנים ביטחון עצמי רב – ביטחון עצמי שבא לידי ביטוי גם במבחן כמובן. בפרט חשוב הביטחון העצמי, כשכמובן מדובר על ביטחון שמבוסס על הכנה נכונה ולא כזה שאין לו אחיזה במציאות, עבור הפרק של הדיבור. מי שלא מורגל לדבר באנגלית שוטפת באופן קבוע עלול להתקשות לעשות זאת, ובמיוחד בסיטואציה מלחיצה מטבעה כמו מבחן. לעומת זאת מי שעבר קורס הכנה, שבמהלכו מן הסתם דיבר באנגלית באופן קבוע, יגיע עם הביטחון העצמי הדרוש ולא יתקשה לענות על שאלות בשפה הפופולרית ואף להרצות הרצאה קצרה בנושא כלשהו.

היכרות מוקדמת עם אופי השאלות

כשעוברים קורס הכנה למבחן הבינלאומי, ובפרט כשמקפידים לבחור בית ספר לאנגלית עם מרצים בעלי ניסיון בהעברת קורס ספציפי זה, מגיעים למבחן עצמו עם היכרות טובה מאוד של אופי השאלות. מאחר שכל הפרקים הממוחשבים מוגבלים בזמן, לתרגול המוקדם יש חשיבות עצומה – הוא עוזר לכל נבחן ולכל נבחנת להבין את המהות של כל שאלה, לזהות מיד את התשובות הלא רלוונטיות ותוך מינימום זמן גם לאתר את התשובה הנכונה. לחיסכון בזמן עשויה להיות השפעה גדולה מאוד על התוצאות, ובהתאם גם על הזכאות לקבל אשרת הגירה לקנדה.

עוד כדאי לדעת שיש שתי דרכים ללמוד לקראת IELTS: בשיעורים פרטיים, בקצב ובמועדים שמותאמים ספציפית לכל תלמיד, או בקבוצות קטנות (של עד 6 תלמידים). כך או כך מובטחת למידה יעילה להפליא, כולל מענה מדויק לחולשות ולנקודות התורפה, כך ששום דבר לא ימנע מכם ליהנות מכל מה שקנדה יכולה להציע.