בשנים האחרונות אפשר לראות כי השפה האנגלית הופכת להיות חלק יסודי ואינטגראלי ביותר ויותר אספקטים של ההשכלה על כל סוגיה. לימודי אנגלית היו חובה מאז ומעולם בהשכלה התיכונית וכעת מצטרפים גם תחומי ההשכלה הגבוהה שחלקם לא חייב אנגלית בעבר. רובינו מתבקשים לעמוד בהצלחה במבחני אנגלית שונים החל מבחינת הבגרות דרך בחינת

computerized test

הפסיכומטרי, מבחן אמי"ר, בחינות אנגלית במהלך התואר הראשון, בחינת ה GMAT ובחינות נוספות.

בעוד שחלק מהבחינות בוחנות את ידיעת האנגלית עצמה, בחינות רבות באות בכלל לבדוק יכולות אחרות לחלוטין כמו יכולות מתמטיות, פסיכוטכניות, קבלת החלטות ואלמנטים נוספים, אלא שהנבחן נבחן באנגלית- שפה שהיא לא שפת האם שלו ברוב המקרים. חלק מהבחינות נעשות על המחשב ונדמה כי מדובר על מגמה במסגרתה יותר ויותר בחינות הופכות ממוחשבות עם השנים.

לאור היתרונות שבלימוד באמצעים טכנולוגיים והפיכתן של בחינות רבות לממוחשבות ניתן למצוא כיום כלים טכנולוגיים רבים המשמשים אמצעים תומכים ולעיתים אף מרכזיים בלימודי אנגלית.

סטודנטית לומדת למבחן אמיר

שיטות הוראה חדשניות

שילוב טכנולוגיה בהוראת אנגלית הפך לכלי מהותי בשנים האחרונות, זאת לא רק בזכות היעילות שלה אלא לאור התרומה האדירה שהטכנולוגיה מעניקה בהליך הלימודי. למעשה, הטכנולוגיה נמצאה יעילה כל כך עד שגם אנשים אשר למדים תחומים רחבים יותר כמו לימודים לקראת תעודת הוראה באנגליתנהנים מיתרונותיה, ולא רק אנשים שלמדים לקראת בחינות ממוקדות או בחינות מעבר.

שילוב הטכנולוגיה בתהליכי לימוד אנגלית והכנה לקראת בחינות באנגלית מאפשר שימוש בכמה כלים חיוניים הכוללים אפשרויות של סימולציה ותרגול עצמי. תרגול וסימולציות דיגיטליות מאפשרות לא רק לשפר את כישורי השפה בהמשך לשיעורים הפרונטליים, אלא הם מאפשרים להתרגל ולתרגל גם את מבנה הבחינה עצמה. הסימולציה היא הדמייה המאפשרת למעשה לעשות בחינות דמה ממוחשבות באופן שיאפשר לבצע תרגול קרוב מאד למציאות של הבחינה ובמקביל לקבל משוב בזמן אמת על היכרות עם החומר, יכולת ההתמודדות עם בחינה דיגיטלית ושיפור אחוזון הציון.

מעבר לסימוצליות ניתן למצוא כיום המון אפשרויות תרגול הן בתקליטורים והן מקוונות. לתרגול המקוון יש אספקטים חיוביים שכן מעבר למשוב המיידי, במקרים רבים, מן העבר השני יושב מורה או מדריך שיכול להעניק סיוע אנושי במהלך התרגול. את התרגול הממוחשב, מטבע הדברים, ניתן לעשות בכל עת, גם לא בזמני השיעור.

לשילוב הטכנולוגיה בלימודי אנגלית יש יתרון לא רק ברמת התרגול והסימולציות אלא היא מאפשרת גם למידה מרחוק. אחד היתרונות המובהקים שלה המאפשרים להנות מקורסים ולימוד מלא גם מבלי להיות נוכחים פיזית בכיתת הלימוד. כמובן שלנוכחות בכיתה יש ערך שלא ניתן להחליפו, אבל אם מסיבה כזו או אחרת נבצר מהאדם להגיע לשיעור, יוכל להשלים את כל המהלך שלו באמצעות למידה מרחוק בקלות, מכל מקום ובכל זמן שנח לו. למידה מרחוק נעשית בשידור חיי או מוקלט בו ניתן לצפות בכל עת. בדרך כלל, במקביל לשידור ההרצאה המורה נגיש לתלמידים באמצעות מייל, צ'אט או אמצעי תקשורת נוספים למענה על שאלות.

הטכנולוגיה לא באה להחליף את הלימוד המסורתי אלא לתמוך בו וככזו היא מעניקה יריעה רחבה למדי של הזדמנויות תרגול, שיפור עצמי, הקנייה של הרגלי למידה ובנייה של בטחון עצמי בשפה.