על מנת להצליח במבחן TOEFL, חשוב להגיע מוכנים היטב. הכנה יסודית לבחינה כרוכה בתכנון טוב של תהליך ותקופת ההכנה וצריכה להתחיל בהערכה של קריטריונים שונים. אז מהם השלבים בתהליך למידה נכון למבחן ה- TOEFL?

  1. בררו מהו ציון היעד שלכם. למוסדות שונים יש דרישות שונים וכדאי לדעת מראש לאיזה אוניברסיטה בחו"ל רוצים להתקבל על מנת לקבוע ציון יעד. אמנם אנשים רבים רוצים להוציא "הכי גבוה שאפשר", אך ציון יעד הופך את הלמידה לממוקדת יותר וריאלית יותר ולכן מומלץ שיהיה לכל נבחן ציון כזה.
  2. בצעו מבחן TOEFL חשוב שתדעו היכן אתם עומדים כנקודת התחלה. אם ציון היעד שלכם קרוב לציון הנוכחי, יתכן והכנה קצרה (אולי מספר מצומצם של שיעורים פרטיים לדוגמה או למידה לבד) תספיק. אם נדרשת תקופת למידה (חודשיים – שלושה) על מנת לשפר את הביצועים בבחינה, מומלץ לקחת קורס TOEFL שיתן לכם כלים מרוכזים להתמודד עם הבחינה טוב יותר, ואם ציון היעד שלכם רחוק מהציון הנוכחי, ייתכן ותצטרכו לשפר את האנגלית שלכם לתקופה מסויימת ולאחר מכן לפנות זמן לקורס הכנה ל- TOEFL.
  3. בחרו מסגרת איכותית להכנה לבחינה. בתי ספר שונים ומורים פרטיים שונים מציעים קורסי ושיעורי הכנה ל-TOEFL. במידה והחלטתם להעזר במורה או בבית ספר, וודאו שאתם בוחרים מסגרת איכותית שתתן לכם את הכלים האיכותיים ביותר להצלחה. קורס TOEFL איכותי חייב להכיל הן שיטות עבודה להתמודדות עם 4 פרקי הבחינה והן עבודה על שיפור האנגלית לקראת הבחינה. קורס כזה גם חייב לספק לכם פיבדק קבוע על יכולות הדיבור והכתיבה שלכם המאפשר שיפור. וודאו שהמסגרת שבחרתם מאפשרת את כל זה. בדקו גם שהמורים שלכם הם בעלי ניסיון בלימוד TOEFL. למורים שהם דוברי אנגלית שפת אם אין בהכרח יתרון על פני מורים דוברי עברית שפת אם שרמת האנגלית שלהם היא שפת אם מכיוון שהם לא תמיד יבינו מאיפה נובעות השגיאות שלכם ולכן לא תמיד ידעו להסביר לכם מדוע אתם טועים.
  4. תכננו לו"ז מסודר עד לבחינה. בדקו כמה זמן לרשותכם ואיזה יום בשבוע אתם יכולים לפנות ללמידה, או טוב מכך, איזו שעה בכל יום אתם יכולים לפנות ללמידה (עדיף לפרוס את הלמידה לכל יום מאשר לרכז אותה ביום בודד בשבוע נתון). בנוסף, חשבו כיצד תוכלו להוציא את המירב מזמן הלימוד. למשל, האם אתם קולטים יותר בלילה או ביום? בלמידה לבד או עם חבר/ה? בסביבה סטרילית (ללא טלפונים או כל הפרעה אחרת) או טבעית? וכדומה.
  5. השאירו זמן לסימולציות מלאות. לקראת סוף תהליך הלמידה ובקרוב לתאריך הבחינה, מומלץ לבצע לפחות 2 סימולציות מלאות של מבחן הטופל. מדובר במבחן ארוך של כ-4 שעות ולכן צריך להתרגל לשבת מול המחשב במשך זמן כזה ולהשאר מרוכזים. תוכלו וודאי להשיג סימולציות מלאות מהקורס אליו נרשמתם או ברכישת המדריך הרישמי של הבחינה (The Official Guide to the TOEFL Test), מהדורה 4, הכולל דיסק המכיל 3 מבחנים מלאים.

לינק לספר לרכישה באמזון

וכמובן, אל תשכחו בתוך כל התהליך הזה להרשם ל-TOEFL. לא כדאי לחכות לרגע האחרון בהרשמה, אלא מומלץ להרשם חודשיים או לפחות חודש מראש כדי לוודא שיש גם תאריך המתאים לכם וגם מרכז בחינה שיש בו תנאים נוחים.

בהצלחה!