למרות שאנגלית איננה שפה רשמית בישראל, כולנו מכירים בחשיבותה. כל מי שהיה תלמיד במערכת החינוך הישראלית נתקל, ללא ספק, בלא מעט סוגים של מבחנים שנועדו לבדוק מהי רמת הישגיו באנגלית. אבל לא רק בתוך מערכת החינוך ולא רק בגילאי בית הספר אנו עשויים להידרש למבחנים שיבדקו את יכולותינו וידיעותינו באנגלית. מבחן IELTS הינו מבחן חשוב ביותר הבודק את ידיעותיו של הנבחן בשפה החשובה כל כך. כדי להבין בדיוק מה זה מבחן IELTS, למה הוא חשוב, למי הוא נועד, ומי ומתי מחוייבים להיבחן בו, כדאי לך לקרוא את המאמר הבא.

אז מה זה בדיוק מבחן IELTS?

מכיוון שאנגלית היא שפה בינלאומית, כל מי שפועל במרחב הבינלאומי עשוי להידרש להשתמש באנגלית לצרכים אישיים או מקצועיים. מבחן IELTS הוא מבחן בינלאומי בעל תוקף מוכר ממגוון רחב של מדינות וגופים. המבחן הזה חשוב כל כך, עד שכדי להשיג בו הצלחה פיתחו קורס IELTS המותאם במיוחד למבנה הבחינה.

מי מכיר במבחן הזה? הרבה מאוד מדינות ששפת הדיבור בהן היא אנגלית וכן הרבה מאוד מעסיקים בעולם ומוסדות לימוד (גם אקדמיים וגם לא אקדמיים). בין היתר, המבחן מוכר בבריטניה, בארצות הברית, באוסטרליה, בניו זילנד ובעוד מדינות דוברות אנגלית. אלפי ואפילו עשרות אלפי מוסדות לימוד ברחבי העולם מכירים בתוקפו של מבחן זה ודורשים מהמועמדים להיבחן בו לאחר שהם מגישים בקשה להירשם ללימודים. אבל מבחן IELTS חשוב לא רק למי שמנסים להתקבל ללימודים במוסדות נבחרים ברחבי העולם. גם כשרוצים לקבל אזרחות או לפעמים אישור תושבות או עבודה במדינה זרה, יש צורך להוכיח שליטה טובה בשפה האנגלית.

מבנה הבחינה

משך בחינה ממוצעת הוא כ-3 שעות בקירוב. מכיוון שחלק חשוב בה הוא מבדק בעל פה מול בוחנ/ת בשר ודם, משך הבחינה עשוי להשתנות מעט, לכאן או לכאן. כל מבחן כולל ארבעה חלקים, שביחד נועדו לגלות מהו מכלול הידיעות של הנבחן בכל רבדי השפה. מלבד השיחה בעל פה (שאותו הזכרנו לעיל) המבחן כולל עוד שלושה חלקים: חלק שבודק את כישורי הכתיבה באנגלית, חלק הבודק את כישורי הקריאה בשפה זו וחלק שבודק את כישורי ההאזנה.

בחלק ההאזנה של מבחן IELTS מושמעות בפני הנבחנים הקלטות בנושאים שונים. חלק מהנושאים עשויים לכלול היבטים חברתיים ואחרים עשויים לכלול היבטים יותר מקצועיים או אקדמיים. הנבחן יאזין, למשל, לדו-שיח בין נותן שירות לבין לקוח או להרצאה או הדרכה. חלק ההאזנה נמשך כחצי שעה, שבמהלכה יש לענות על שאלות תוך כדי ההאזנה ובסופה מוקצות שתי דקות נוספות למעבר על השאלות.

חלק נוסף של הבחינה עוסק בבדיקת יכולות הקריאה ובו יצטרך הנבחן לקרוא טקסטים באורך כולל של יותר מ-2000 מילה ולענות על שאלות הבודקות את הבנתם. אופי השאלות מגוון: שאלות רב-ברירה, שאלות השלמה,  שאלות התאמה ועוד. חלק זה שונה בגרסה האקדמית של המבחן מאשר בגרסה הכללית, המיועדת לנבחנים למטרות הגירה או עבודה.

הגרסאות האקדמית והכללית נבדלות זו מזו גם בחלק הכתיבה. בחלק זה, הנבחנים בגרסה האקדמית צריכים לכתוב חיבור המתאר ומנתח תרשים או טבלה וחיבור דעה בשפה אקדמית בעוד שהנבחנים בגרסה הכללית צריכים לכתוב מכתב רשמי, חצי-רשמי או בלתי רשמי וחיבור דעה בשפה רשמית אך לא אקדמית.

ציונים וניקוד

סקאלת הציונים במבחן IELTS אינה נעה בין 0 ל-100 כמו בבית הספר או בין 200 ל-800 כמו במבחן הפסיכומטרי. במבחן IELTS, הסקאלה נעה בין 1, הרמה הנמוכה ביותר, שמציינת כי לנבחן אין כל יכולת להבין או להתנסח בשפה האנגלית, לבין 9, המציינת שליטה טובה ומלאה בשפה. סקאלה זו מתייחסת הן לכל פרק בנפרד והן לציון הכללי במבחן. מוסדות רבים מגדירים ציון כללי כלשהו כציון סף ולפעמים גם מבקשות ציון מסוים בפרק ספציפי.