פרק הבנת הנשמע, או פרק ההאזנה, במבחן TOEFL כולל הקשבה להרצאות על נושאים אקדמיים שונים או שיחות בין סטודנטים לאנשי סגל. ישנם 2-3 מקבצים של הבנת הנשמע, המורכבים כל אחד מדיאלוגים והרצאות. אחרי כל קטע שמיעה מופיעות שאלות – 5 שאלות אחרי כל דיאלוג ו-6 שאלות אחרי כל הרצאה. לחלק זה של מבחן טופל מוקדשות 41-57 דקות מתוך זמן המבחן הכולל.

חלק הבנת הנשמע בא לבדוק את יכולתו של הנבחן להבין הרצאות אקדמיות, על כל הפרטים והמורכבויות הכולים בהן, וכן להבין את הנאמר בסיטואציות רווחות בחיי הקמפוס כגון שיחות עם אנשי סגל אקדמי ואדמיניסטרטיבי הכוללים הוראות מדויקות.

טיפים חשובים להתמודדות עם פרק הבנת הנשמע ב-TOEFL

בניית אוצר מילים באנגלית

הכנה נכונה לחלק הבנת הנשמע של מבחן TOEFL כוללת קודם כל הבנה ולמידה של מילים רבות באנגלית, מתחומים שונים וברמות ניסוח שונות. לפני שאנו ניגשים להיבחן במסגרת מבחן טופל כדאי להקשיב למגוון של ניבים, מבטאים ומרצים ממקומות שונים בעולם ולהכין לעצמנו רשימה של המילים שלא הבנו.

לקראת המבחן כדאי להסתייע בכרטיסיות עם מילים קבועות החוזרות על עצמן או עם מילים מובילות בתחומים אקדמיים שונים. כרטיסיות אלו מסייעות להפוך את ההאזנה למילים אלו להרגל, ומקלה על הבנתן ועל הבנת הקטע ככללותו, ללא צורך להתעכב על קטע שלם בשל מילה אחת לא ברורה.

האזנה קבועה לאנגלית

אין ספק שתהליך ההכנה למבחן טופל חייב לכלול האזנה לכמה שיותר מקורות באנגלית, אך לא רק תוכן אקדמי. לקראת המבחן כדאי להקשיב לתחנות רדיו דוברות אנגלית, להרצאות ולשיעורים המצולמים ומופיעים באינטרנט, לתוכניות טלוויזיה העוסקות בנושאים שונים – רצוי תוכניות טלוויזיה דוקומנטריות ואפילו לשירים. האזנה קבועה לשפה האנגלית תקל על יכולת ההתמקדות בהאזנה לקטעי הדיבור במהלך מבחן TOEFL ולהבנת הרעיון הכללי של כל קטע.

סיכום תוך כדי האזנה

היכולת לרשום הערות תוך כדי האזנה תסייע להבין ולזכור את הרעיונות הכלליים, מילות המפתח וכדומה. בעת הלימוד לקראת מבחן TOEFL כדאי להתאמן על רישום הערות בזמן ההאזנה לטקסטים באנגלית וניסוח חופשי של רעיונות, עובדות או רמזים שונים שיכולים לסייע לאחר מכן לענות על חלק השאלות בצורה חלקה יותר ומבלי להצטרך להיזכר בעובדה זו או אחרת.

תמצות הנשמע

לאחר שמיעת הקטעים כדאי לזקק במהירות את המידע שסיכמנו במהלך ההאזנה ולהכין תקציר שייסייע לענות לשאלותבחלק זה של מבחן טופל. תרגול יכולות הסיכום והתמצות יסייע לנו לא רק לענות לשאלות מהר יותר, אלא גם לנסח היטב את התשובות לשאלות בסגנונות שונים, מיומנות שרלוונטית לא רק לפרק הבנת הנשמע של מבחן TOEFL אלא גם לחלקיו האחרים.

לסיכום, הצלחה בחלק זה של המבחן תלויה בעיקר בשליטה בהאזנה לשפה האנגלית, בין אם מדובר בשפה אקדמית ובין אם מדובר בשפה יותר יומיומית. הקשבה לדוברי אנגלית, באופן אישי או דרך אמצעי התקשורת והרשת, תהיה צעד חשוב להצלחה בחלק זה.