איך נראית שאלת ניסוח מחדש?

בחלק שאלות הניסוח מחדש – Restatements – של מבחן אמיר או אמירם מוצג משפט עם ארבע תשובות שמנסחות מחדש משפט זה באופן קצת שונה. בשאלות אלו אנו מתבקשים לבחור את התשובה השומרת בצורה הטובה ביותר על המשמעות המרכזית של המשפט המקורי.

בעוד שהשאלות בחלק הבנת הנקרא או השלמת המשפטים של המבחן אינן חדשות לרוב הנבחנים וניתן לראות אותן גם במבחני אנגלית רבים אחרים, שאלות ניסוח מחדש (שכתובים) הן מיוחדות למבחן זה, ולכן חשוב להכירן היטב ולדעת מהם "חוקי המשחק המותרים" שייצר המרכז הארצי לבחינות ולהערכה בשאלות הללו, כגון:

אילו מניפולציות מותר ואסור לעשות למשפט המקורי?

אילו שינויים ישנו את משמעותו של המשפט המקורי ואילו שינויים לא ישנו את משמעותו?

לדוגמה (מתוך מבחן של המרכז הארצי משנת 2009):

The musk deer lacks antlers.

מה השוני בין התשובות למשפט המקורי?

פתרון שאלות הניסוח מחדש נראה לסטודנט במבט ראשון מסובך וקשה ועלול לגזול זמן רב שכן הרבה דברים משתנים במשפט עם ניסוחו מחדש, כגון:

סדר המילים במשפט משתנה

מילים מוחלפות במילים נרדפות

אך למרות כל זאת, בעזרת טכניקות מתאימות ניתן לפתור את שאלות הניסוח מחדש ביתר קלות ובהרבה פחות זמן.

איך ניתן לפתור את שאלות הניסוח מחדש?

בפתרון שאלות ניסוח מחדש חשוב להתמקד בתמרורים (מילים שמספקות מידע חשוב על המשפט), כמו למשל מילות קישור או מילים המציינות זמן וכמות.

לדוגמה, אם נתמצת את המשפט ונגיע למסקנה שהוא אומר שמקרה א' קרה לפני מקרה ב' אזי נדע שעלינו לחפש תשובה המדברת גם היא על הסדר הכרונולוגי של האירועים, ונדע שעליה לשמור על סדר ההתרחשויות המוצג במשפט המקורי.

באופן זה קל יותר להתמקד במשמעות המרכזית של המשפט, וגם קל מאוד לראות שינויים שנעשים בהקשר זה. עבודה כזו תאפשר לפעמים לפסול מסיח בעזרת מילה אחת בלבד.

מהן טכניקות העבודה המומלצות לשאלות ניסוח מחדש?

מומלץ לעבוד בשיטת האלימינציה (כלומר התמקדות בפסילת תשובות שגויות לפני חיפוש התשובה הנכונה). מומלץ מאוד לפסול תשובות שמשנות את משמעות המשפט במקום לנסות לחפש את התשובה הדומה ביותר, זאת היות והתשובה הנכונה יכולה להיראות שונה מאוד מהמשפט המקורי.

חשוב לא לבזבז זמן יקר על כל הבדל קטן בין המשפטים. הרעיון הוא למצוא משפט ששומר על המשמעות המרכזית של המשפט המקורי, ולא משפט שזהה לו לחלוטין.

איך ניתן להתכונן לשאלות ניסוח מחדש?

כהכנה לחלק זה, יש להתאמן בהבנת הרעיון מרכזי של משפט ע"י הפרדה בין עיקר לטפל, ולהכיר היטב את קבוצות המילים שבהן חשוב להתמקד על מנת לזהות שינויי משמעות שיאפשרו לפסול את התשובה.

בעזרת טכניקות פתרון מתאימות ותרגול רב, חלק מאיים זה הופך להיות פשוט יותר, ושיטת פתרון כזו תחסוך לכם זמן רב ויקר ותעזור לכם לשפר את ציונכם במבחן האמיר או האמירם ואפילו להוציא פטור מאנגלית.

פרק ניסוח מחדש במבחן אמיר