רקע כללי על שני המבחנים

מבחן TOEFL ומבחן IELTS הם מבחנים המשמשים מוסדות לימוד וחברות בכל העולם לבדיקת רמת האנגלית של אנשים שאנגלית איננה שפת האם שלהם.

מבחן TOEFL (ראשי תיבות של Test of English as a Foreign Language) נוצר על-ידי גוף הנקרא ETS, שהוא גוף אמריקאי ללא מטרות רווח, והוא מוכר בעיקר בארה”ב וקנדה. לעומתו, מבחן IELTS (ראשי תיבות של International English Language Testing System) נוצר על-ידי אוניברסיטת קיימברידג’, IELTS אוסטרליה והמועצה הבריטית, והוא משמש בעיקר את האוניברסיטאות בבריטניה, אוסטרליה וניו זילנד. נוסף למטרות אקדמיה, IELTS משמש גם למטרות עבודה והגירה.

האוניברסיטאות והמכללות ברחבי העולם מכירות לרוב בציוני שני המבחנים, אלא אם כן צוין במפורש אחרת. ובכל זאת באופן כללי ניתן להגיד שסטודנטים שמגישים מועמדות לאוניברסיטאות ומכללות בארה”ב לרוב מגישים ציוני TOEFL וסטודנטים שמגישים מועמדות לאוניברסיטאות ולמכללות באנגליה ובאוסטרליה לרוב מגישים ציוני IELTS. כמו כן, על אף שבשנים האחרונות נעשה ניסיון לגוון במבטאים בקטעי השמיעה בשני המבחנים, TOEFL מתאפיין יותר במבטאים אמריקאיים ו-IELTS יותר במבטאים בריטיים, אוסטרליים וניו זילנדיים.

מטרתם של שני המבחנים הללו היא לקבוע כיצד יוכל אדם להתמודד עם לימודים באנגלית ועם חיים בחברה דוברת אנגלית. לצורך כך נבדקות ארבע מיומנויות היסוד של השפה – שמיעה, קריאה, כתיבה, ודיבור – אך בכל אחד מהמבחנים הדבר נעשה בפורמט שונה.

הבדלי הפורמט בין שני המבחנים

מבחן TOEFL הוא מבחן בן למעלה משלוש שעות, שנערך במרכזי בחינה שונים ברחבי הארץ. כל השאלות בפרקי הבנת הנקרא והבנת הנשמע הן שאלות רב-ברירה וחלק והדיבור נעשה באמצעות הקלטה בלבד. לעומת זאת, מבחן IELTS הוא מבחן בן כשעתיים ושלושת רבעי, שבו פרקי השמיעה והקריאה כוללים גם שאלות פתוחות וחלק הדיבור נעשה באמצעות שיחה עם בוחן ומתבצע בנפרד משאר החלקים. המבחן נערך דרך המועצה הבריטית בישראל ומתקיים אך ורק ברמת גן.

הבדלי הרכב הציונים בין שני המבחנים

גם הציונים של מבחן TOEFL ומבחן IELTS והרכבם שונים זה מזה. ב-TOEFL משתמשים בסקאלה של 0-30 לכל אחד מארבעת החלקים ובציון כללי של 0-120. לעומת זאת ב-IELTS הסקאלה הכללית והסקאלה של כל אחד מהחלקים נעה בין 1-9, בקפיצות של חצי נקודה. ישנה סקאלה מקובלת להשוואה בין ציוני שני המבחנים.

דרישות הקבלה משתנות ממוסד לימודים אחד לאחר: ישנם הדורשים רק ציון כללי – לדוגמה ציון 89 ב-TOEFL – ואחרים דורשים גם התפלגות פנימית בין הפרקים – לדוגמה לא פחות מ-6.5 בכל פרק של ה-IELTS.

כיצד תחברו את המבחן המתאים לכם?

כדי להחליט אילו מהמבחנים עדיף לכם לקחת, כדאי שתשאלו את עצמכם את השאלות הבאות:

TOEFL

  1. האם ארגיש בנוח לעשות מבחן שידרוש ממני לדבר אל מיקרופון?
  2. האם אהיה מסוגל/ת לעשות מבחן שידרוש ממני לדבר מהר ובזמן מוקצב?
  3. האם אני טוב/ה בשאלות רב-ברירה?
  4. האם אני טוב/ה בסיכום מידע משמיעה?
  5. האם יש לי שליטה טובה במבטאים ובביטויים אמריקאיים?

 

IELTS

  1. האם ארגיש בנוח בסיטואציה של ריאיון פנים-אל-פנים?
  2. האם אני מרגיש/ה שאני מסוגל/ת לענות על מגוון רחב של שאלות?
  3. האם הדקדוק והאיות שלי טובים?
  4. האם אני מסוגל/ת לעקוב אחרי טקסט מוקלט וטקסט כתוב בו זמנית?
  5. האם יש לי שליטה טובה במבטאים ובביטויים בריטיים ואוסטרליים?

דבר נוסף שיש לקחת בחשבון הוא את זמינות המבחנים. ל-TOEFL יש כמה מרכזי בחינה בארץ ומבחר גדול יחסית של תאריכי בחינה. יתרון נוסף הוא שניתן להירשם אליו עד שבוע לפני תאריך הבחינה, כל עוד יש מקום פנוי. ל-IELTS יש מרכז בחינה אחד בלבד בכל הארץ ומועדים יותר מוגבלים. כמו כן, יש להירשם למבחן זה כמה שבועות לפני תאריך הבחינה.