מבחן TOEFL (קיצור של Test of English as a Foreign Language) הוא מבחן ידע באנגלית שמטרתו לבדוק את יכולתו של הנבחן להתמודד עם לימודים אקדמיים באנגלית במוסדות שונים ברחבי העולם. לעיתים דורשים מעסיקים ממועמדים לעבודה ציון TOEFL להוכחת שליטתם בשפה.

המבחן נכתב על ידי חברה אמריקאית בשם ETS (קיצור של Educational Testing Services). הציון בבחינת ה-TOEFL הינו בסקאלה של 0-120. משך הבחינה הוא כארבע שעות. לפירוט על מבנה הבחינה, מומלץ לצפות בסרטון הבא:

רוצים לדעת מהו הציון שלכם ב-TOEFL?   מלאו את הפרטים בטופס צור קשר ונאבחן אתכם ללא עלות או התחייבות

מבחן טופל מורכב מארבעה פרקים:   

  • פרק הבנת הנקרא (Reading) – כולל שאלות רב ברירה
  • פרק הבנת הנשמע (Listening) – כולל שאלות רב ברירה.
  • פרק הדיבור (Speaking) – בו הנבחן מדבר למקרופון המקליט את המלל.
  • פרק הכתיבה (Writing) – בו הנבחן מקליד שני חיבורים.

 כל הבחינה ממוחשבת. היא כוללת הפסקה אחת באורך 10 דקות לאחר פרק הבנת הנשמע.

הציון בכל פרק במבחן טופל נע בין 0-30. על מנת לקבל ציון גבוה במבחן טופל, על הנבחן לשלוט באוצר מילים רחב ובחוקי התחביר והדקדוק של השפה האנגלית. כמו כן, עליו להיות מסוגל להתבטא בשטף בעל פה ובכתב, במהירות ובמבטא ברור ומובן. מבטא זר עשוי לפגוע בציון, ולכן על ההכנה לבחינה לכלול גם היבט זה של שיפור רמת האנגלית.

פרק הבנת הנקרא ב-TOEFL

הפרק הפותח את הבחינה ובו מוצגים מספר קטעי הבנת הנקרא (3-4) ואחריהם שאלות הבוחנות את הבנת הנבחן את הנקרא. על כל קטע נשאל הנבחן 12-14 שאלות.

הקטעים במבחן טופל לקוחים ממגוון רחב של תחומים, כך שסביר שרובם לא יהיו מוכרים לנבדק. זאת, בתוספת מספר השאלות הרב ולחץ הזמן, מחייבים הכנה מיוחדת לפרק הבנת הנקרא, המתמקדת בשיטות יעילות לאיתור מידע בטקסטים ארוכים ובניצול מיטבי של הזמן העומד לרשותך.

פרק הבנת הנשמע ב-TOEFL

בפרק זה מאזין הנבחן למספר שיחות והרצאות. לאחר כל שיחה או הרצאה, עליו לענות על 5-6 שאלות הבוחנות את הבנתו את הנשמע.

פרק הדיבור ב-TOEFL

בפרק זה שש משימות שונות, כגון תיאור קצר (45 שניות) של מקום אהוב או תחביב, סיכום בעל פה במשך 60 שניות של הנקודות העיקריות בקטע קריאה קצר המוצג לנבחן למשך מספר דקות וסיכום דומה של קטע המושמע לנבחן.

חלק זה דורש מרוב הנבחנים את ההכנה המדוקדקת ביותר לבחינה, בשל מגבלת הזמן החמורה והלחץ הפסיכולוגי הנובע מהדרישה לדבר ברהיטות ובשטף על נושא בלתי מוכר שזה עתה נחשפת אליו בהתראה קצרה ועם זמן מועט (15-30 שניות) להתארגנות.

פרק הכתיבה ב-TOEFL

פרק הכתיבה כולל הקלדת שני חיבורים: משימת כתיבה משולבת וחיבור דעה.

משימת כתיבה משולבת: במשימה זו, מוצג לנבחן קטע קריאה על נושא כלשהו. לאחר מכן, מושמע לו קטע העוסק באותו נושא. לאחר קריאת הקטע והאזנה לקטע השמיעה, על הנבחן לכתוב חיבור המתבסס על המידע שהופיע בשני הקטעים.

חיבור דעה: בחיבור דעה, מתבקש הנבחן להביע את דעתו בנושא כלשהו המוצג בפניו, לנמק את דעתו זו ולתת דוגמה רלוונטית שתורמת להמחשת וחיזוק טיעוניו. הנושאים לקוחים ממגוון רחב של תחומים, בעיקר אקדמיים ותעסוקתיים.

סך הזמן המוקצב להקלדת שני החיבורים הוא 50 דקות. על מנת להספיק לכתוב שני חיבורים מובנים, עשירים, ממצים ורהוטים בזמן זה יש להתאמן בכתיבת מספר רב של חיבורים ולקבל עליהם משוב מפורט, לשוני ותוכני, מאיש מקצוע מנוסה הבקי בדרישות הפרק ובאופן חישוב הציון.